Reklam
Yerli Twitter İçin Hazırlık Yapılıyor: Yazbee

Yerli Twitter İçin Hazırlık Yapılıyor: Yazbee

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hazırladığı 11 maddelik sosyal medya düzenlemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunmuştu.

22 Temmuz 2020 - 10:47

Düzenleme, mevzuata uymayan platformlara erişimi azaltmayı öngörüyor. Düzenleme üzerinde görüşmeler sürerken Türkiye'de 'yerli ve milli sosyal medya uygulamaları' için de çalışmaların devam ettiği iddiaları var.

 euronews Türkçe'nin ulaştığı bilgilere göre ilk önemli girişim Türk Telekom çatısı altında yerli bir Twitter uygulaması olacak. Gelen bilgilere göre bu uygulama Türk girişimciler tarafından oluşturulmuş olan ancak hizmet sağlayıcısı tarafından faturalarını ödemediği gerekçesiyle 2019'da kapatılan 'Yazbee (https://yazbee.com/)' platformu kullanılarak hayata geçirilecek.

euronews'in ulaştığı uzmanlar Yazbee'nin PTT Messenger uygulaması gibi hazır yazılım olarak tercih edildiğini ve şu günlerde alt yapı testlerinin gerçekleştirildiğini, lansmanının ise temmuz ayı sonunda gerçekleşmesinin beklendiğini aktardı.


Yazbee: Sabırsızlanıyoruz BİLİM-TE Reklam Biz ve ortaklarımız, size özel içerik ve ilan sunmak için çerezleri ya da hassas olmayan verileri kullanıyoruz.

Türk Telekom'un uygulamanın teknik tarafında Türk bilişim sektörünün eski kuruluşlarından yazbee.com üzerinden kayıtların şimdiden başladığı aktarıldı. Sitenin (https://yazbee.com/) giriş sayfasında "Sizi yeniden görmek için sabırsızlanıyoruz" mesajı yer alıyor. Bununla birlikte, Twitter'da 200 bin kullanıcıya ulaşmış olan yazbee'nin geri dönüşüne ilişkin anonim hesaplardan mesajlar dikkat çekiyor.


Platform ortaklarından Arif Ünver daha önce Aydınlık ve Anadolu Ajansı'na verdiği demeçlerde, "bu olayın basit bir ticaret girişimi olmadığını ve ülke menfaatlerini ilgilendirdiğini" belirtmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler Oğlunu Evlendirdi
Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler Oğlunu Evlendirdi
Babacan: ‘Ekibimiz krizi 3 ayda çözer’
Babacan: ‘Ekibimiz krizi 3 ayda çözer’