Özelleştirirken Önemsizleştirilenler
Selma Dolgun

Selma Dolgun

ŞİMAL

Özelleştirirken Önemsizleştirilenler

08 Mart 2021 - 18:18 - Güncelleme: 08 Mart 2021 - 18:19

Özelleştirdiğimiz ne varsa önemsizleştirdik. Yılın dört mevsimi, on iki ayı, elli iki haftası, üç yüz altmış beş günü, yirmi dört saati bizimken sadece bir mevsimin; bir ayının bir haftasının bir gününü kendimize layık görmek niye? Bu özel gün dayatmaları niye? Bu kötülüğü kendimize niye yapıyoruz? Amaç ne? Maşallah! Matematik ortalaması içler acısı olan insanlar, üç yüz altmış beş günü pay pay ederken dahi kesildi.

     Her güne bir gün yakıştırdık. Ve aslında özel atfettiğimiz günleri, özelleştirdiklerimizi hedef haline getirdik. Bazılarının bilerek yaptığına bilmeyerek çanak tuttuk. Bazılarının ticari çıkar güderek 'özel' adı altında manipüle ettiği günlere alkış tuttuk bilmeden. En bariz örneği, 2001 Yılında kurulan Dünya Tuvalet Örgütü. Örgüt, 2013 yılında Birleşmiş Milletlerin desteğine muvaffak olmuş ve Dünya Tuvalet Günü resmi bir gün olarak ilan edilmiş. Amaç, fakir ülkelerde halka açık alan, evler, şehir ve köylerde insanların kullanımı için tuvalet, rezervuar, pisuvar ve kompast tuvalet yapılması. Evet, aslında güzel bir hareket eğer gerçekten amaç buysa! Ama şimdi şunu da sormaktan, sorgulamaktan kendimi alamıyorum. Fakir insanlar diyorlar... Fakir insanlar deyince aklıma önce Afrika geliyor. Açlıktan susuzluktan ölen insanlar... Ve yeryüzünde her on saniyede bir açlıktan ölen çocuklar geliyor. Birleşmiş Milletlere soralım hadi: Fakir dediğiniz ve söz de sağlık-hijyen adı altında tuvalet götürmeye çalıştığınız insanlar ne yiyor ki ne çıkarsın? Ne yiyorlar ki onu da sizin reklamını yaptığınız, pazar payını güçlendirmeye çalıştığınız tuvaletlere yapsın? Götür koy bakalım Afrika’nın dört bir yanına altın kaplamalı klozetleri, pisuvarları, rezervuarları. İçine edecek tok insan bulabilecek misin? Mesanesi dolu birini bulabilecek misin? Kaldı ki rezarvuarları götürsen de içine koyacak suyu götürmen gerekecek önce. Eee! O da işine gelmez. 'Dünya Tuvalet Günü'ymüş! Fakir insanların sağlığı ve hijyeni içinmiş! Bunu kim yiyorsa o pisuvarları oraya götürün kurun. Kaldı ki yedikleri şeyi çıkarmak için çok lazım olacak.

     Gelelim 8 Mart'a!

     8 Mart mış! Dünya Tuvalet günü kadar yalan, düzmece kandırmaca, içi boş bir gün... Ve maalesef, özel hissettirilmeye çalışırken önemsizleştirilen varlığın yani kadının; elinden 365 gününü alıp sadece bir günü ona lutfetmenin bayraklaştırıldığı bir gündür 8 Mart! Yedi mart'ta dayak yiyebilirsin, işkenceye maruz kalabilirsin, tecavüze uğrayabilirsin; tecavüzcün takım elbise giyip elini kolunu sallaya sallaya çıkıp giderken namus cinayetine kurban gidebilirsin, çocuğunun gözleri önünde vahşice katledilebilirsin. Ama! İşte o 8 Mart günü, söz de baş tacı edilirsin, bir gün önce ayaklar altındayken. Kadının ana, bacı, kardeş, toprak ve insan olduğu hatırlanır söz de! Yok efendim kadın çiçekmiş! Yok efendim kadın baş tacıymış! Yok efendim kadın her şeyin en güzeline layıkmış. Halbuki kadın önce 'İNSAN'dır! Bunu unutuyorlar, unutturuyorlar. 

Unutuyoruz; insanlar işlerine gelmeyince balık hafızalıdır oysa. Para basmanın yolu özel günleri çoğaltmak oldu. Hedef gösterilmenin yolu özel günler oldu. Acı çekenin, zulme uğrayanın sesini duyurmak bahanesiyle, zulmeden zalimin reklam günü oldu özel günler.

Ve öyleki dokuz mart dedin mi eski tas eski hamam... Çünkü kadın, senin günün 8 Mart! Dokuz mart ve kalan diğer günler başkalarına, başka olaylara rezerve edildi. Sırada Dünya Havlu Günü var. Sırada Küresel El Yıkama Günü var. Sırada Satın Almama Günü var. Sırada Black Friday var. Sırada Türk Kahvesi Günü var. Sırada daha çok gün var senin olmayan. Sen bir daha ki 8 Mart'ı bekle ölmez de sağ kalırsan. Ya da bekleme! 8 Martı ver, kalan üç yüz altmış dört gününü geri al. Özel gün kafesinden çık ve kurtul!

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ahmet durmaz
  4 hafta önce
  8 mart 1900 yılların başında kadınların amerika kadin işçilerin buyuk grevlerr başladığı gune ve rusyada kadinlarin oy hakkı icin gosterilere başladığını güne denk gelmesi sebebi ile özel bir durumu vardır.. onun için sosyalist kadın örgütlerin talebi ve kadinlarin kazanımı ile 8 mart kabul edilmiş ve kut***maktadir. Diger gunlere benzeterek yorumlaması hatalı olmuş. Buyuk bir kazanımı kutlamak ve bunu yilin bir gununde tekrar hatırlamanın anlamida kadınların hayatin her a***inda ve her zaman eşit şekilde temsil edilmesini saglamaya katkida bulunacak sa anlamsız degildir herhalde.
 • Aşık Ali Ataş
  1 ay önce
  Kaleminiz daim olsun Selma hanım.
 • Selma Dolgun
  1 ay önce
  Çok teşekkür ederim sayın Aşık Ali Ataş, sağ olun.
 • Elife
  1 ay önce

Son Yazılar