Kendime Nasihat
Selma Dolgun

Selma Dolgun

ŞİMAL

Kendime Nasihat

11 Nisan 2021 - 13:08

  Kendimle konuşuyorum. Kendime kızıyorum. Kendime akıl veriyorum. Ve kendime nasihat ediyorum. Bak iyi dinle beni!

         Herkesten daha iyi olmak için çalışıp çabalarsan herkesten 'daha iyi' olursun. Ama kendinden daha iyi olmak için çalışıp çabalarsan içindeki 'dâhiyi' keşfedersin. Daha iyi mi yoksa dahi mi?Hangisi senin daha iyin?

Sokrates’le yarışırsan iyi bir Sokrates taklitçisi olursun. Einstein ile yarışırsan iyi bir Einstein taklitçisi olursun. Başkasının maksimum seviyesi ve o seviyeye ulaşmak için çabalamak senin başarı kıstasın olmasın. Kendinle yarışırsan yeni bir dahi keşfedersin. Kendine birilerini örnek al. Ama örnek aldıkların hedefin olmasın. Belki daha fazlası sende var. Örnek aldıkların senin için amaç değil de araç olsun.

     Zayıf tarafını gizlemekten vazgeç. Asıl gücün zayıflığının içinde saklı olduğunu göreceksin. Ve zamanı gelince zayıf tarafın seni yönetecek. Zayıflığına bir imkan tanı. Gözlerinin kamaştığını göreceksin.

     Kendini ifade etmek için, söylediklerinin bedelini canıyla ödemiş insanların cümlelerine sığınma. Gerekirse bedelini ödeyeceğin kendi cümlelerin olsun. Bedel ödemekten korkma ki bedel ödemekten korkanların sığındığı olasın. Tekrar edilen sen ol. Taklitler gibi tekrarlar da aslını yaşatır unutma. Ölümsüz olmak istiyorsan taklit edilen ol.

      Ve unutma! Bir başkasının başarısızlığı seni başarılı yapmaz. O başarısız oldu diye başarılı olduysan ondan daha başarısız olmuş olursun. O bir kere başarısızken sen iki kere başarısız olursun. Dedim ya! Kimse senin amacın olmasın. Yoksa onun başarısı kadar başarısızlığı da seni başarısız yapar.

Tavuk çiftliği olan iki komşunun rekabeti elbette kaçınılmazdır. Her yıl eşit verim ve kazanç sağlayan A çiftlik ve B çiftlik sahibi iki komşuyu düşün şimdi. A çiftliğin sahibinin hastalık, afet ya da başka olumsuz durumlar karşısında verimini yüzde bir düşürmesi, verimini yüzde yüz koruyan B çiftlik sahibini daha başarılı yapmaz. A çiftliğinin felaketler karşısında sadece yüzde birlik kaybı yine onun başarısı iken, onun bu kaybında bile yüzde yüz birlik başarı elde edememiş olan diğer B çiftliğin sahibi yine başarısızdır. Daha önceki yüzde yüzlük verimi korumak başarı mıdır? Yüzde yüzü, yüzde yüz bir yapamamak başarısızlık değil mi? B çiftliği A çiftliğiyle yarışmasa da kendiyle yarışsa daha mı başarılı olur(!) Ne diyorsun?

 Bir maraton koşusunda son yüz metreyi öndekiyle yetmiş beş metre farkla koşan iki yarışmacının, önde gidenin son beş metrede ayağı sakatlanıp düşmesi, bitiş çizgisine gelen arkadaki yarışmacıyı daha mı başarılı yapar. O, son yüz metreyi tek başına girip bitiş çizgisine varmak dururken, son beş metrede düşenin üstünden geçmek başarı mıdır? Kime göre neye göre? Sen kendini sakın bu başarı gibi görünen başarısızlıklarla kandırma. Son yüz metreyi tek başına koşup çizgiye ulaşmadıysan zafer işareti yapma.

   Kendini tanı! Sınırlarını başkalarının sınır çizgileriyle denk getirmeye çalışma. Kendini ve başkasını devirip dökmedengenişle. En büyük keşif insanın kendini keşfetmesidir. Kendini keşfet! Kendinde şifa bul! Kendinde dinlen! Sen kendin gibi ol! Herkes zaten herkes gibi...

Selma Dolgun

YORUMLAR

  • 4 Yorum

Son Yazılar