Reklam
Büyük Köyden Büyük Şehre
Selahattin Saygıner

Selahattin Saygıner

Karış Karış Kahramanmaraş

Büyük Köyden Büyük Şehre

24 Nisan 2019 - 17:03

Seçimler bitti, Şehr-i Eminlerimiz mazbatalarını alıp görevlerine başladılar. Allah memleketimiz için hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin İnşallah. İlk günler, davetler ve kabullerle geçti. İstisnalar hariç; yağcılar, yalakalar, dalkavuklar ve menfaat grupları her zaman olduğu gibi bu dönemde de kuşatma harekâtındalar. Her zaman olduğu gibi inşallah bu seferki kuşatma harekâtları başarısızlıkla sonuçlanır ve Şehr-i Eminlerimiz şehre hizmet noktasında kamunun imkânlarını hiçbir etki altında kalmadan yine kamuya harcama fırsatını yakalarlar.

  Özellikle bu dönem şehrimiz için bir kazanç olarak gördüğümüz Hayrettin Başkanın, bu tür hamlelere pabuç bırakmayacağına inanmak istiyoruz. Kampanya ve kabuller dönemi zarfında, tecrübeli bir bürokrat olarak, etrafını kuşatmaya çalışan menfaat çevrelerini tanıdığını ümit ediyoruz. Artık kabuller bitmeli ve bir an önce halkımızın gözüne ve gönlüne ve cebine dokunacak projeler hayata geçirilmeye başlanmalıdır.

  Hayrettin Başkan ve merkez ilçe başkanlarının üçlü bir saç ayağı gibi sağlam ve uyumlu duruşlarının, diğer ilçelerimize de örnek olmasını bekliyor, muhteşem bir üçlü oluşturmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

  Bir önceki yazımızda “Vakit 3G vakti” demiş, kadim şehrimiz için göz göze, diz dize, gönül gönüle verip; “Gönül Alma, Gönül Yapma ve Gönüller Fethetme Zamanı” demiştik. Bu düşünce hiçbir zaman kenara atılmadan her işimizin ölçüsü olmalıdır.

  Kadim Şehrimiz Kahramanmaraş’ımızda artık icraat zamanı. İlk yapılması gerekenleri maddeler halinde yazalım ki akılarda kalsın ve önceliğimizi bilelim.

1-Danışmanlar ve kadrolar:

 ‘Danışan dağlar aşmış, danışmayan yolda şaşmış’ atasözümüzden esinlenerek Başkanlarımız Danışman kadrosunu çok güçlü tutmalıdırlar. Kadim şehrimiz Kahramanmaraş’ımızı hak ettiği yere getirebilmek için gururu kibri bir kenara bırakıp ortak aklı devreye sokmak zorundayız. Akıllı Başkan başkalarının aklından en azami derecede faydalanmasını bilendir.

  Kadro seçimi Sayın Başkanlarımızın başarılı ve kalıcı olmalarının yanı sıra görevi bittikten sonra da halkın arasında olmasının olmazsa olmazıdır. Kadroları belirlerken 3G’ye sadık, 3Z’ye azami dikkat etmek şarttır. Dengeleri korumak adına, o siyasetçinin adamı, bu zenginin dayatması, şu cemaatin hatırına göre kadro belirlemeye çalışılırsa eski tas eski hamam olur ve hiçbir şey değişmez. Hele hele derin belediye devreye girerse vay halimize. Her başkan döneminde dokunulmazlıklarına dokunulamayan , dokunulmazlara dokunulamaması durumunda vay güzel memleketimin haline.

   Şu anki mevcut kadrolar Liyakat, Ehliyet ve konusunda uzmanlık esasına göre istisnalar hariç sil baştan yenilenmelidir. Özellikle de Edebiyatın, Şiirin ve Kültürün Başkenti Kahramanmaraş unvanlarının ulusal ve uluslararası arenada tescil edilebilmesi için bu alandaki kadroların tamamen sil baştan yenilenmesi gerekmektedir.

  Bu alanlardaki başarımız bize “Medeniyetin Başkenti Kahramanmaraş” unvanını da kazandıracaktır, Allah’ın izniyle. Yeter ki inanalım ve temelleri sağlam atalım. Bu dönemde Ümmetin ve Ülkemizin buna şiddetle ihtiyacı var ve bizim tarihi derinliklerimizde bu cevher mevcut. Yeter ki o cevherin bilincinde olan idarecileri keşfedip fırsat tanıyalım. Diğer alanlardaki değişikliler bu temel kıstas üzerine inşa edilmelidir.

   Belediyelerimiz artık yol, kaldırım, su, kanalizasyon, temizlik işlerini icraat olarak görmemelidirler. Yol medeniyettir, su hayattır, kanalizasyon zaruridir, temizlik imandandır. Bunlar artık olmazsa olmaz zaruri hizmetlerdir. Yalnız yol yaparken yolsuzluk yapılırsa o yol bizi medeniyete götürmez. Götürse götürse kanalizasyona götürür. Temiz yapılmayan temizlik, bizi götürse götürse ilahi temyize götürür ki orada torpil ve bizi savunacak avukatlık müessesesi maalesef yok.

  Bu bilinç ve şuurla medeniyetimizin taşları ilmek ilmek döşenmelidir. Bu taşların altına serilen kumdan ve çimentodan çalmayacak ustalara ihtiyacımız vardır. Medeniyetimizin yeniden inşası için, bu şehrin İmarı ve toplumun Islahı birinci öncelikli gayemiz olmalıdır. Bunu da Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde ortak aklı ön plana çıkararak, katılımcı meşveret ve kurumsal önderlik misyonu ile yapmak zorundayız.

2- Kadrolar ve Danışmanların yaptıkları tüm icraatların “Güven Esas kontrol şart” prensibine göre tarafsız ve konusunda uzman kişiler tarafından denetlenmesi sağlanmalıdır.

3-  Büyük Köyden Büyük Şehre;

Biraz ağır bir ifade ama “İstiklalin, Edebiyatın ve Şiirin ile Dondurmanın başkenti Kahramanmaraş” unvanlarına sahip olan şehrimizin, aynı zamanda “Kültürümüzün ve Medeniyetimizin Başkenti Kahramanmaraş” unvanlarına da sahip olabilmesi için öncelikle Büyük Köy görünümünden kurtulması gerekmektedir. Bunun içinde ilk yapılması gerekenlerden sadece bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

3-1- Kahramanmaraş’ımızın ilk önce şehir girişleri, Güneyde Nurdağı’ndan, Batıda Göksun’dan, Doğuda Narlı girişinden; Madalyalı kavşağa kadarki sağlı sollu gece kondu görüntüsünden bir an önce kurtulması gerekmektedir.

3-2-   “Üç   Ayrı Girişe, Üç Ayrı Şehir  Kapısı”

  Şehrimizi temsilen yarışma ile belirlenecek ve dünyada ses getirecek üç ayrı proje acil olarak hayata geçirilmelidir. Bir tanesi “Dondurmanın Başkenti”, bir tanesi “Edebiyatın ve Şiirin Başkenti” diğeri ise “İstiklalin Başkenti” Kahramanmaraş’ımızı tanıtan mekanlar oluşturulmalıdır.

3-3- Şehir merkezimizdeki tarihi, kültürel, turizm ve ticari mekânlarımız, inanç turizm merkezlerimiz ve kayak merkezi yol güzergâhı sağlı sollu olarak  “Temiz Çevre, Temiz Cephe” projesiyle tamamen yenilenmeli ve en azından bir gözden geçirilmelidir. İç ve dış turizm, şehrimiz ekonomisi için can suyudur.

3-4- Kapalı çarşı, demirciler çarşısı ve etrafı tamamen iç ve dış turizme hizmet eden bir mekân olarak, Maraş Yöresel ürünler, tüm el sanatları ve Kültürümüzün tanıtıldığı, alınıp satıldığı bir bölge haline dönüştürülmelidir. Bu bölgedeki ilgisiz işyerleri için farklı mekânlar oluşturulmalıdır. Bu bölge tamamen mastır turizm bölgesi ilan edilmelidir. Çarşı merkezindeki tüm metruk yapılar temiz cephe projesiyle elden geçirilmelidir.

  Kahramanmaraş’ımız için yapılacak çok daha güzel farklı projelerimiz Elbette ki vardır. İlk etapta ana güzergâhlarımızın gece kondu görünümünden kurtulması için bunların bir an önce yapılmasının elzem olduğuna inanıyoruz. İlgililerin dikkate almasını ümit ediyor Kahramanmaraş sevdalısı olarak doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.

 Not: Burada önerdiğimiz projelerin detayları ile ilgili bilgileri yetkililerin talep etmesi durumunda seve seve aktaracağımızı belirtmek isterim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar