Cilt lekelerinin çeşitleri
Seher Başaran

Seher Başaran

Kadın Bakım Güzellik

Cilt lekelerinin çeşitleri

30 Ekim 2018 - 18:30

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hepimizin ortak hayalidir. Fakat hepimiz bu kadar şanslı olamayabiliyoruz. Cildimizde görmek istemediğimiz ve bizi rahatsız eden birçok problemle karşılaşıyoruz. Cildimizi olduğundan daha yıpranmış ve sağlıksız gösteren problemlerden biri de cildimizde çeşitli sebeplerden oluşan lekelerdir.

Güzel ciltlerimizin bu davetsiz misafirleri çoğumuzun korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Bilinçsizce güneşlenme, yanlış ürün kullanımı, genetik yatkınlık ve hormonal problemler ile oluşan lekeler, bir anda güzelliğimize gölge düşürebilir.

Peki bu lekeler nelerdir?

Leke Çeşitleri

Melasma (Chloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük olan lekeler oluşabilir. Oluşan bu lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir.

Yaygın hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan yaygın renk değişiklikleri görülür.

Foto alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilmektedir.

Kronik güneş ve solaryum banyoları: Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha da kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar. Dolayısıyla leke oluşumunda artış görülebilir.

Çil: En çok yüz, sırt, kol kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken, güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

Lentigo: Erken yaşlarda oluşanlara solar lentigo, ileri yaşlarda oluşanlara ise senil lentigo denilir. Boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahverengiden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar