'Susamam'alıyız!
Ömer Batuk

Ömer Batuk

Lafazan

'Susamam'alıyız!

14 Eylül 2019 - 13:15

Merhabalar efenim, merhabalar Türkiye'min pek kıymetli vatandaşı. Bugünkü yazımıza başlamadan önce hal, hatırınızı sormak isterdim lâkin cevap alamayacağım için soramıyorum kusuruma bakmayın. Umarım sağlığınız, huzurunuz ve mutluluğunuz yerli yerindedir. Daha fazla lafazanlık etmeden asıl lafazanlık edeceğim meseleye başlayayım.

Yaklaşık 1 hafta önce 6 Eylül'de ülke gündemine, youtube akımına(trendine) bir video düştü. 18 rap sanatçısı ve 1 kadın sanatçımız Susamam isimli bir rap şarkısı ile gündeme damga vurdular. Hem de TSE damgasından da daha önemli bir damga. Bu şarkıda toplumun belli başlı mühim meselelerine parmak basıp biz bunlara karşı sessiz kalamayız, kalmamalıyız diye haykırdılar. Haklı serzenişlerine destek verilmesi gerekirken belli başlı bir kesimden âdeta inanılmayacak derecede ithamlar yöneltildi. Fetöcü diyenler oldu, Pkklı diyenler oldu, Amerikan projesi diyenler oldu, İsrail menşeili diyenler oldu, gençleri isyana ve sokağa çağırıyor diyenler oldu... Kısacası anlayacağınız diyen diyene, denilen denilene. Peki bu sözler ne için türedi? Neden bu isimlere bu tür ithamlar yöneltildi? Ne dediler de böyle yaftalındılar? Hadi gelin beraberce araştıralım, okuyalım, anlamaya çalışalım;

Şarkının belli başlı konu başlıkları var. İlk baştaki konular ise #Doğa ve de #Kuraklık idi. Doğamıza, dünyamıza verdiğimiz zarar dillendiriliyor bu kısımda. Hiç kimse kusura bakmasın ama bu konuda hepimiz suçluyuz. Doğamıza, dünyamıza verdiğimiz değer(!) göz önünde. Bunları dillendirmek “Abi yapma, atma şu izmaritini denize" demek, “Su gibi aziz olsun ülkem onun can damarlarına bu zehri vermeyin.” demeksuç mu?

Devamında gelen konular ise #Hukuk, #Adalet, #Türkiye, #İstanbul. Kime sorarsanız sorun(hükümet yetkilileri hariç) herkes biliyor ki adalet ve hukuk konusunda sınıfta kalıyoruz maalesef Türkiye olarak. Haksız yargılamalar yapan, haksız kararlar veren, zengin suçluyu af ile fakir suçluyu haps ile karşılayan adalet sistemimizin durumunu dillendirmek sizce suç mu? Bozuk hukuksal durumunuzu dillendirmek suç mu?

Sonrasında gelen konular ise #Eğitim, #Sorgulamak. Eğitim sistemimizdeki sıkıntılara da değinmiş sanatçılarımız. Eğitimin bir neferi olarak sözlerdeki haklılıklara katılmamam elde değil. Eğitim sisteminin pençesinde köleleşmiş çocuklarımız, gençlerimiz gelecek için hiç umutlu değiller maalesef. Sorgulatması, rahat bir ortam sunması gereken eğitim sistemimiz maalesef ezber sistemi ve de kalıplaşmış söylemlerle tüm bireyleri tek kafa haline getirme uğraşında.Buna değinmek, bunu eleştirmek, sorgulamaya teşvik etmek suç mu?Aslında diğer tüm konuların bağlandığı yer yine eğitim oluyor. Yani adam akıllı bir eğitim olmadıkça, adam akıllı bir toplum da olamayacağız. Eğitimi düzeltirsek gerisi de kendiliğinden hallolacaktır. Bunun için hepimize en başta ise hükümete iş düşüyor.

Ardından gelen konu ise #Kadınhakları. Kadın cinayetlerine, kadına şiddete, kız çocuklarımıza yapılan zulümlere değinilmiş.Daha bir ay bile olmadı Emine Bulut cinayeti işlemeli. Ders alınması gereken bu önemli meselede şu sözler ise şarkının en önemli mesajı olsa gerek; “Kadına el kalkmaz ulan beyinsiz, Erkeksin ama insan değilsin, Aslında o en iyiye layık, Kadına şiddete hayır”. Bu sözlerle beraber son dönemdeki cinayetler, şiddetli eylemler zaten göz önünde. Bunlara tepki göstermek, bilinç uyandırmak, bu sözleri sarf etmek suç mu?

Bir sonraki konumuz ise #Hayvanhakları. Sokak hayvanlarının sokaktaki sıkıntılarını, insanımızın maalesef onlara karşı davranışını dile getirmek, bu hayvanlara karşı takınmamız gereken davranışları bildirmek suç mu? Onlara dil olmak, onların dertlerine ortak olmak suç mu?

Sonrasında ise #İntihar konusu geliyor. Toplumumuzdaki temel problemlerden biri olan intihar konusuna değinmek çok mühim bir durum. “Gitme, daha çok şeyi değiştirebiliriz bu hayatta” demek, “Varsın herkes terk etsin seni, sen dünyayı terk etme" demek ve de intiharın bir çözüm olmadığını anlatmak, yaşama sarılmayı öğütlemek suç mu?

Ve son olarak gelen konular ise #Faşizm, #Sokak, #Trafik. Faşizm denen baskı ve zorbalık düzenini eleştirmeyle başlayan, sokaktaki dengesizlik ve adaletsizliğe değinerek devam eden ve son olarak da trafik konusuna değinerek trafik kazaları konusunda da bilinç kazandırılarak bitirilen bir şarkı. Bu konuları dile getirmek, yanlışa ses çıkarmak suç mu?

Haaa eğer bunlar suç ise söylemem gerek şeyler var. Varsınlar Fetöcü, terörist, abd-israil uşağı desinler. Eğer bu söylemler suç ise ben de suçluyum. Türkiye’min hukuk, adalet, eğitim, doğaya saygı, hayvana ve insana verdiği değer, trafik gibi belli başlı konulardaki yanlışlarını apaçık görüyorum ve diyorum ki onlar suçlu ise ben de suçluyum. Adaletsizliğe karşı sessiz duramam, susamam; hukukun yok oluşuna sessiz kalamam, susamam; eğitim sistemindeki sıkıntılara göz yumamam, susamam; doğamıza verdiğimiz zararı görmezden gelemem, susamam; insanlarımıza ve hayranlarımıza uygulanan şiddete sırt dönemem, susamam. Varsın ne derlerse desinler, bu konularda sessiz kalmak olmaz.Sanat adına kendilerini öne süren ve toplumun yaralarına parmak basan bu 19 münevver sanatçımızı canı gönülden tebrik eder ve sonuna kadar da desteklerimi sunarım. Böyle devam edin lütfen. Mürai şahısların abes yorumlarına takılmayın, yolunuza devam edin. Toplumsal sorunları dillendirmeye devam edin, daha çok mesele var, siz de biliyorsunuz. Sevgili okuyucum, siz de sessiz kalmayın. Unutmayalım ki sessiz kaldıkça kaybettik sessiz kaldıkça da yok olacağız. Hiçbir haksızlık ve adaletsizlik karşısında sessiz kalmayalım. Konuşalım, dillendirelim, duyuralım, susamam diye haykıralım.

Sevgi, saygı ve iyi dileklerle; huzurlu günlere...

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar