Sultan II. Abdülhamid Hân
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Sultan II. Abdülhamid Hân

02 Mart 2021 - 19:05

  Çok iyi bir eğitim alan II. Abdülhamid, Arapça ve Farsça ve Osmanlıca bilmektedir. Bunun yanında İslami İlimleri öğrenmiştir. Sultan takva ve dindarlığı sayesinde halk arasında veliyullah olarak bilinir.31 Ağustos 1876 tarihinde Osmanlı tahtına çıkmıştır. İç ve dış düşmanlara rağmen. Bütün zorluklar karşısında,27 Nisan 1909 yılına kadar 33 yıl boyunca Osmanlı tahtında olmayı başarmıştır.

 Sultan Abdülhamid’in çok güçlü hafızası ve çok çalışmaları ile bilinir gençliğinde; atıcılık, binicilik, yüzme ve güreş gibi sporlar yaptığı bilinir. Hicaz demiryolunu büyük bir başarı ile yapmıştır. Sirkeci, Haydarpaşa ve Medine garları sultanın yaptırdıklarındandır.  Onun zamanında vilayetlerde liseler, kazalarda ortaokullar, köylerde ise ilkokullar yaptırılmıştır. Üniversiteler, güzel sanatlar, ticaret ve ziraat okulları açılmıştır.

    27 Nisan 1909 da Yıldız Sarayı işgal edilip tahttan indirilen Sultan tahttan ayrılırken; “Devleti on yıl idare edebilirlerse bir asır idare ettik diye sevinsinler. Diyerek tarihi sözünü söylemiştir.

     İngilizler istihbaratıyla ün salmış Abdülhamid Han'ın yanına bi casus koymayı başarmışlardı. Hem de en yakınlarındandı bu casus tam tamına 10 yıl boyunca hiç sıkıntısız bilgi aktarımı yapıyordu. İngilizler Abdülhamid’i gözlerinde çok büyüttüklerini düşünüyorlardı. Ta ki o casusun ölüp dolabındakini görene dek. Casusları öldüğü zaman evine gidip gizli dolabı açarlar ve büyük bir şok yaşarlar. Dolapta Abdülhamid Hanın mührü ve bazı belgeler bulunuyordu. Meğerse Abdülhamid2in yanına casus diye yerleştikleri o adam aslında İngilizlerin değil Abdülhamid’in casusuydu. On yıl boyunca İngilizlere hep yalan yanlış ters bilgiler verdiği anlaşılır. İngilizlerde böylece hep Abdülhamid’i sakin ve suskun sanmasına vesile olur. İngilizler bu olaydan sonra bu adamın sadece padişah olmadığını anladılar.

   Bugün Abdülhamid Han gideli 103 yıl oldu. Selanik’te kurulan İttihad ve terakki çeteleri Sultanı tahttan indirerek. Osmanlı’yı parçalayarak altmış üç devletçik çıkarmışlardır. Abdülhamid’i indirmekle Konya’yı Şam’dan, Bağdat’ı İstanbul’dan ayırmışlar, Rumeli yetim kalmıştır.

   Abdülhamit Han zamanında Kudüs, Şam, Bagdat, Bosna Alem-i İslam’ın kilit taşı olmuş düşman yerli işbirliklerce Sultan’ı düşürülerek Ümmet çatısı parçalanmıştır.

     Dahice oluşturduğu yönetim anlayışıyla, Osmanlı'nın son dönemlerine damga vuran, devleti yıkılmaktan kurtararak yeniden imar ve inşa eden, koca sultan cennet mekan 

10 Şubat 1918 de 75 yaşında beylerbeyi sarayında vefat etmiştir. Cenazesi Sultan II. Mahmud Hân türbesine defnedilmiştir.

  Abdülhamid Han'ı ölüm yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.

Ruhu şâd, mekânı cennet olsun. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar