Reklam
Ramazan Ayı ve Oruç
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Ramazan Ayı ve Oruç

22 Nisan 2020 - 13:58

Ramazan Ayı, Mübarek üç aylardan biridir. Oruç ayıdır. Ayların en üstünü ve yücesidir. Kuran-ı Kerimin indirilmeye başladığı aydır. Ayet-i kerimede ; “Ramazan öyle bir aydır ki bu ayda , Kur’an ,insanlara yol gösterici  ve doğruyu yanlıştan ayırıcı  olarak indirildi. Sizden bu aya erişen oruç tutsun.”[1] buyurulur.

      Ramazan Ayı, yüce Allah’ın rahmeti, bağış ve lütuf kapılarının açıldığı aydır. Oruç sebebi ile sabır ayıdır. Hadis-i şerif de ; “Oruç sabrın yarısıdır.” Buyrulur.

      Ramazan, oruçlunun günahlarını yakıp yok eder. Yağmur nasıl yeryüzünü temizler ve toprağa bereket verirse, Ramazan da insanı kötülükten, günahlardan öylece yıkar ve temizler.

     Ramazan Ayı, on bir ayın sultanıdır. Bu ayda teravih namazı kılınır. Ramazan ayı boyunca hatim indirilir. Mukabele okunur. Bu ayda zengin olan herkes fıtır sadakasını (fitre)  verir. Genellikle zekatlarda bu ayda verilir.

      Hz. Muhammed’e ilk vahiy bu ayda indirilmiştir. Yüce Allah, “Oruç benim içindir. Onun karşılığını en kendim vereceğim.” Buyurur.

      Kuran-ı Kerimde, “Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere nasıl farz kılındı ise size de öylece farz kılındı.”[2] buyrulur.

BU AYA RAMAZAN İSMİNİN VERİLMESİNİN HİKMETİ

1. Yaz sonu ve güz mevsimi başlangıcında kuvvetli yağıp yeryüzünü tertemiz yıkayan yağmur manasına  “Ramzâ”dan alınmıştır.

    Ramazan ayıda Mü’minlerin, oruçlu Müslümanların günahlarını yıkadığı için bu isim verilmiştir.

2.  Güneşin şiddetli hareketi ile yeri ve taşları ısıtması manasına gelen “Ramaz”dan alınmıştır.

     Ramazan, oruçlunun günahlarını yakıp yok eder. Yağmur nasıl yeryüzünü temizler ve toprağa bereket verirse, Ramazanda insanı kötülükten, günahlardan öylece yıkar ve temizler.

     Buhari ve Müslim de geçen hadis-i şerifte:  Ramazan geldi mi cennetin kapıları açılır. Cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanıp bukalanır.” Hz. Cibril den rivayet edilen bir hadiste ise; “Benim ümmetime Ramazan ayında beş şey verildi ki benden evvelki peygamberlere bunlar verilmedi:

1. Ramazanın ilk gecesi oldu mu, Allah ümmetine rahmet ile nazar eder. Kime nazar etmişse, ona ebeden azab etmeyecektir.

2. Akşama doğru onların ağzından husule gelen rayiha kokusu, Allah katında Misk’ten daha güzeldir.

3.  Melekler, onlar için gece ve gündüz istiğfar ederler.

4.  Allah-u Teala, Cennetine emir buyurarak  “Hazırlan, ziynetlen ki, kullarım gelip rahata kavuşmaları yaklaştı.

5.  Ramazanın son gecesi olduğunda onların topunu birden mağfiret eder, bağışlar.”

    Hadis-i şerifte ,” Beş vakit namaz, bir Cuma, diğer cumaya kadar olan günahlara kefarettir. Büyük günahlardan sakınılırsa.” buyrulmuştur.

Oruç ibadeti

      Dini deyim olarak oruca “Savm” denir. Oruç tutmaya başlandığı vakte “imsâk” denir. Orucu açmaya da “iftar” denir.

       Oruç tutmak farz olan bir ibadettir. İslam’ın beş şartından biridir.

Oruç tutmanın şartları

1. Sağlıklı olmak

2. Seferi olmamak. Muhkim olmak

3. Hanımların ayhali ve loğusa olmaması

      Çok yaşlı olanlar, oruç tutamayacak kadar sürekli hasta olanlar, fakire “Fidye verirler. Tutulan orucun sahih olması için “niyet” şarttır. Oruçlu kimse ibadet halindedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar