Reklam
Namaz ve namazın yaşayışımız üzerine etkileri
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Namaz ve namazın yaşayışımız üzerine etkileri

12 Kasım 2018 - 21:11

Namaz: Dua, yakarış, niyaz anlamına gelir. Kuran-ı Kerimde “Salât “ sözü kullanılır.

  İslam’ın şartlarından biri olan namaz, ibadetlerin başında gelir. Namaz dinin direği ve imanın belirtisidir.

  Ergenlik çağına gelen, akıl sahibi olan ve hür ve Müslüman olana beş vakit namaz ve Cuma namazı farz kılınmıştır.

NAMAZIN YAŞAYIŞIMIZ ÜZERİNE ETKİLERİ

1.Namaz kılan Müslüman Allah’a karşı kulluk görevini yerine getirmiş olur.

2. Namaz, insana gönül huzuru verir.

3. Namaz kılan insan her gün Allah’ın huzuruna çıktığını hisseder.

4. Namaz, insanı hem vücut hem de çevre temizliğine alıştırır.

5. Günde beş vakit namazını kılan insan, Allah’ın huzuruna çıktığını düşünür ve kazandığı sevabın boşa gitmemesi için günahlardan, kötülüklerden uzak durmaya çalışır. Ayet-i Kerime de ; “Namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayasızlık ve kötülükten meneder. Allah'ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir." Buyrulmaktadır.

Namazın Önemi

    İslam Dini namaz kılmaya çok önem vermiştir. Peygamberimiz “Namaz dinin direğidir.” Buyurmuştur. İslam yüce Allahın hükümranlığını akıllara,zihinlere yerleştirmek için beş vakit namazı farz kılmıştır.

   Bir kimseye hürmet etmek için ona saygı gösterisinde bulunuruz. Namaz da ise Allah’ın verdiği sayısız nimetlere karşı, yalnız Allah’a şükran borcunu ödemek için, O’nun karşısında  ayakta durur, rüku eder ve secdeye kapanırız.

  Namaz, miraç gecesinde farz kılındığı için, namaz mü’minin Allah’ın huzuruna manen yükseldiği bir miracıdır.

   Namaz mevki farkı gözetmeksizin, günde beş defa insanları saflarda toplar. Birlik ve beraberliği sağlar. İnsanları birbirlerine kaynaştırır. Sevgi ve saygıyı artırır. Kin ve nefreti ortadan kaldırır. Küçük ve büyüğü zengin ve fakiri,eşit bir şekilde saflarda bir araya toplar.

  Namaz kılarken bütün dünya Müslümanlarının tek bir merkeze yönelmesi , Kabe’ye yüzünü çevirmesin Müslümanların birlik ve beraberliğini gösterir. Namaz saatin de günde beş vakit bir araya gelme,Allah’ın aynı zamanda bir disiplinidir. Namaz, ruh hastalarına şifa, manevi hastalılara devadır.

  Daha önce elli vakit olan namaz, Miraç gecesinden beş vakit e indirilmiştir.

Namazın Faydaları

 1. Namaz, tövbe ve istiğfara vesile olur. Allah’ı hatırdan çıkarmaz. Allah’ı andırır, zikrettirir. Ayette;“Kuşkusuz ki ben Allah'ım. Benden başka ilah ve mabut yoktur. O halde bana kulluk et, beni hatırında tutmak için namaz kıl." Buyrulmuştur.

2. İnsanı kötülük ve fenalıktan kurtarıp şerefli ve yüksek mertebeye eriştirir. Ayet-i Kerime de ; “Namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayasızlık ve kötülükten meneder. Allah'ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir." Buyrulmaktadır.

3. İnsan-ı kâmil, cesur, sabırlı ve sebatlı yapar. Ayeti kerime de; “Gerçekten insan pek tahammülsüz bir tabiatta yaratılmıştır. Ba­şına bir fenalık geldi mi sızlanır durur.  Ama ona bir nimet nasip olursa kendisinden başkasını yararlandırmaz. Ancak namaz kılanlar başka. Namazlarını devamlı ve özenle kılanlar.” Buyrulmaktadır.

4. İnsanın zihin ve fikrini, bir hedef etrafında toplama kabiliyetini artırır. Ayet-i Kerime de “Müminler kesinlikle kurtuluşa ermiştir;  Ki onlar, namazlarında derin bir saygı hali yaşarlar.” Buyrulmuştur.

Cemaatle Namaz Kılmak

    Cemaatle namaz kılmak tek başına namaz kılmaktan daha sevaptır. Peygamberimiz, hastalık ve zorunlu işler gibi bir engel bulunmadıkça, cami ve cemaati terk etmezdi. Camide cemaatle kılınan namazlar, bizi birbirimize yakınlaştırır. Yabancılık, ayrılık ve gayrilik yerine sevgi ve birlik ruhunu geliştirir. Cemaat birbirinin dertleri ile ilgilenir.

   Hadisi şerife göre ; beş vakit namazı  cemaatle birlikte kılan kimseye şu beş mükafat verilir.

1.Dünyada fakirlik çekmez. 2. Allah ondan kabir azabını kaldırır.

3.Kıyamet günü amel defteri sağ tarafından verilir. 4. Sırat köprüsünü şimşek hızıyla geçer.

5.Allah o kimseyi sorgusuz sualsiz, hiç azaba uğratmadan cennetine koyar.”

Diğer Hadis-i Şerifler de ise;

“ Bir kimsenin camide cemaatle namaz kılması, kırk yıl evinde tek başına namaz kılmasından daha hayırlıdır.”

“ Tek başına namaz kılmaktan, cemaatle namaz kılmak 27 derece daha fazla sevabı vardır.”

“  temiz suyla abdest alan, düzgün ve güzel okuyan imamın arkasında namaz kılan kimse Allah’ın rahmetine hak kazanmıştır.” Buyrulmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar