Helal Gıda Helal Rızık
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Helal Gıda Helal Rızık

28 Aralık 2020 - 12:54

Bütün canlıların rızkını veren Yüce Allah’tır İster inansın ister inanmasın Rızık Allah’tandır.

Onun için Rızık korkusu ile çocukların öldürülmemesi istenmektir. Sabahleyin yuvasından uçan kuş akşamleyin karnını doyurmuş olarak yuvasına döner. Çocuk dogmadan önce anne sütü hazırdır. Canlıların ölümü rızkının kesilmesidir.

    İnsanları sorumluluk sahibi varlıklar olarak yaratan Allah, onlara yeryüzünde sayısız nimetler vermiştir. Bu nimetlerin pek çoğunu onlara helâl kılarken bir kısmına ise sınırlama getirmiştir.

   Söz gelimi bunca üzüm bağını bahşeden Allah, sarhoş ederek insan aklını giderdiği için içkiyi yasaklamıştır. Koymuş olduğu yasaklar, aslında yine insanların yararına yöneliktir. Yüce Allah neyin haram, neyin de helâl olduğunu gönderdiği kitaplar ve elçiler aracılığıyla açıklamış ve kendisine inananların bu yasaklara dikkat etmesini istemiştir.

  Ayett-i Kerimede; Yüce Rabbimiz; “…Helal şeylerden yiyiniz ve salih ameller işleyiniz.”[1] buyuruyor. Dolayısıyla salih amel işlemenin ancak helalinden kazanmak ve helal yemekle mümkün olabileceği bildirilmiştir.

   Bu nedenle bunu gerçekleştirmenin yolu; “Helal Gıda, Helal Rızık” bilincinin geliştirilmesidir Esas olan helalinden üretmek, helalinden kazanmak ve helalinden harcamaktır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) de, hadislerinde, “Mümin bal arısı gibidir. Bal arısı, hep güzel şeyler yer, hep güzel şeyler üretir. Her yere konar, ama hiçbir şeyi ne döker, ne kırar, ne de ifsat eder”[2] buyuruyor.

   Dolayısıyla bir müminin, Allah ve Resulünün belirlediği ölçüleri göz önünde bulundurması lazımdır. Ve yine hiçbir müminin sofrasına kul hakkı karıştırmaması, midesine haram lokma sokmaması gerekmektedir. Hadis-i şerifte; “Haram lokma yiyenin kırk gün duası kabul olunmaz” buyrulmaktadır.

    Dinimizde haram ve helal yiyecekler belirlenmiştir. Öyleyse helal olan yiyecek ve içeceklerle yetinmeli, haram olanlardan kaçınmalıdır. Asla gayr-i meşru yollardan rızık edinme peşine düşmemeli, haram yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalıdır. Zira bilmeliyiz ki, Hz. Âdem’in yaratılış öyküsünde ifade edildiği gibi haramları bedenine kattığında insanın ayıpları ortaya çıkar. Böylece Allah katındaki saygınlığını kaybeder. Dua ettiğinde duası, ibadet ettiğinde ibadeti kabul olmaz.

    Bu nedenle her mümin, geçimini temin ettiği kazancının; boğazından geçen lokmanın; çoluk çocuğuna ve ailesine sağladığı rızkın; ürettiği ve pazarladığı her malın helal olup olmadığına dikkat etmelidir.

    Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bizlere öğrettiği  dua; “Allah’ım! Helal rızıklarından nasip ederek bizi haramlarından koru! Lütfunla bizi Sen’den başkasına muhtaç etme!”[3]

   Kimse Kimsenin Rızkını Yiyemez.. Tarihte anlatılır,Yahyâ Efendi bir zaman sevdiklerinden birkaçıyla yolculuğa çıkmıştı. Bir yerde durdular. Talebelerinden birini çağırıp; 

“Burada bir değirmen var. Oraya gidip tâze yumurta alalım. Yiyelim ve şükredelim.” buyurdu. 

Değirmene gittiler. İsmi Hasan Efendi olan değirmenci, güzel huylu biriydi. 

Yahyâ Efendi değirmenciye; 

“Efendi bize tâze yumurta getir.” buyurdu. 

Değirmenci; 

“Efendim! Bir tâne bile kalmadı. Yumurta alıcısı geldi, hepsini alıp gitti.” dedi. 

Bunun üzerine Yahyâ Efendi; 

“Kimse kimsenin nasîbini alamaz. Alayım dese bile, buna yol bulamaz. Var sen kümesi aç. Bize de kalmıştır.” buyurdu. 

Kümesi açtığında her taraf yumurta doluydu. O zaman Yahyâ Efendi; 

“Bak Hasan Efendi! Allahü teâlâ bizim rızkımızı da yaratmış.” buyurdu ve bir avuç altına bir sepet yumurta alıp yola devâm ettiler.

[1] Mü’minun, 23/51.

[2] Ahmed b. Hanbel,

[3] Tirmizi,

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar