Reklam
Doğal ve Beşeri Afetler
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Doğal ve Beşeri Afetler

25 Ocak 2020 - 17:42

Afetler insanların beklemediği, engel olamadığı ve kontrol edemediği, doğa olaylardır.Yüce Allah’ın evrene koyduğu ilahi fiziksel yasaların işlemesi sonucu meydana gelir.

     Doğal afetler; doğanın sebep olduğu yıkımlardır. Oluşumu tabiat olaylarına dayanan afetlerdir. Deprem,erozyon,heyelan (toprak kayması ),göçük altında kalmak gibi tüm bu ve benzeri afetler ,çok önemli kayıplara ve büyük yıkımlara yol açmaktadır. Bizler doğa olaylarını durduramayabiliriz Ama doğa olaylarına tedbir alarak canlılar üzerinde ki etkilerini ve zararlarını azaltabiliriz. Tedbir almadan, sorumluluğumuzu yerine getirmeden,bir yazgı olarak görerek,kaderi suçlamakta  yanlıştır. İnsanlar doğal afetlerden ders çıkarmalı ona göre çalışma yapmalıdır.

      Bazı doğal afetler, insanların çevreye sorumsuzca davranması sonucu ekolojik dengenin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Ormanların yok edilmesi ile ortaya kuraklık, sel baskınları ve erozyonların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Atmosfer katmanının ve ozon tabakasının delinmesinden, küresel ısınma ve zararlıışınların etkisi olmaktadır. Kuran-ı Kerimde bu konulara dikkat çekilmiştir. “ İnsanların kendi işledikleri (kötülükler)sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır…”  Yeryüzü, bütün güzellikleriyle insana emanet edilmiştir. Bu emanet korumak ancak onun tabii dengesini koruyarak sağlanır.   

İnsan ve Sorumluluğu

    Sorumluluk; Bir kimsenin üzerine aldığı,yaptığı veya yapmadığı bir işten dolayı,gerektiğinde hesap vermek zorunda olmasıdır. Yüce Allah İnsana akıl ve irade vermekle insanları sorumlu tutmuştur.Akıl yürütme yeteneği ve iradesini özgürce kullanma gücü olan insan, Yapıpettiklerinden, eylem ve fiillerinden sorumludur. İnsan sorumluluk yönüyle diğer varlıklardan ayrılır. İnsanın fiilleri işledikten sonra kaydedilmektedir. Ayet-i Kemrelerde ; “ Başınıza her ne musibet gelirse,kendi yaptıklarınız yüzündendir.”  Ve “ Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.” Buyrulmaktadır.

         Yüce Allah’ın her şeyi bilmesi,insanı işleyeceği fiile zorladığı anlamına gelmez.

Sorumluluğu kaldırılan üç kişi

1.            İyileşinceye kadar deliden

2.            Uyanıncaya kadar uyuyandan

3.Akil ve baliğ oluncaya kadar çocuktan

Kaderle ilişkilendirilen Kavramlar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar