Reklam
BİR YAZARDAN BEKLENTİLER
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

BİR YAZARDAN BEKLENTİLER

08 Ekim 2018 - 13:47

Yıllarca gazete, dergi, kitaplar okumuşumdur. Okuduğumu düşünmüş ve akıl süzgecinden geçirmişimdir. Okuduğum kitaplardan evde kütüphane  oluşturmuşumdur. Türkiye de sayılı yazarların düşünürlerin konferansına, panellerine katılmışımdır.

   Bu okuduklarımdan, dinlediklerimden bilgi birikimi elde ederek, okuyucularımla paylaşmak istediğimden, başkalarının istifadesine sunmak üzere kitaplar yazıp, yerel gazetelerde yazılar yazdım. Hâlâda yazmaya devam ediyorum. İnsan yazdıkça gençleşiyor yahut genç hissediyor. Bundan da mutlu ve bahtiyar oluyor. Çünkü bilgilerini başkaları ile paylaşmak insana mutluluk verir.

   Kişinin kıymeti, dilinin altında ve kalemin ucunda gizlidir, onu söz ve yazısı, açığa vurur.

Yazı yazmayı öğrenmek, her şeyden önce düşünmeyi öğrenmektir. Düşünen, okuyan adam yazmaya da çalışır.

    Hiçbir kişisel çıkar bulunmadığı zaman, menfaat gözetilmediği zaman ve cesur olunduğu zaman iyi yazılır, iyi düşünülür.

   “Söz uçar, yazı kalır.” Atasözünde olduğu gibi yazmalıdır. Daha kalıcı olur ve unutulduğu zaman hatırlamaya vesile olur. Kum üzerine yazılan yazılar da çabuk kaybolur. Mermer üzerine yazılanlar daha kalıcı olur.

   Kendisi ve bulunduğu çağı hakkında yazan insan, tüm insanlar ve çağlar hakkında yazmış gibi olur. Geleceğe ışık tutar ve okuyucular daha iyi anlamış olurlar. Okuyup anlamayan insanlar tenkidi kolay yaparlar ve insanlar bilmediğinin düşmanı olurlar.

   Çok yazandan ziyade yazmaya değer, güzel yazanlar yaşarlar. Kaliteli yazmak, okuyucuyu usandırmamak ve akıcı bir üslup ile yazmak esastır Söylenecek söz yazılmalıdır..

Ancak yazıya geçmiş düşüncenin değeri vardır. Geri kalanlar boş çırpınmalardan, rüzgarın alıp götürdüğü bir saatlik hayallerden, başka bir şey değildir.

   Yalnızlık yazarın acılarına değil, sermayesine dâhildir. İnsan yalnız kaldığı zaman, kalbine ilham geldiği zaman, aklına bir şeyler geldiği zaman unutmadan yazmalıdır.

   Yazmak için çok okumak ve düşünmek gerekir. Çünküokumak, bir insanı doldurur, bilgi sahibi yapar; konuşmak onu hazırlar yazmak ise olgunlaştırır. Yazarken de başkasını taklit etmeden, kendisini başka kimselerin taklit edemediği yazılar yazmalıdır.

     Yazar, söyleyecek bir şeyi olduğuna inanan kişidir. Düşündüğünü, inandığını eğirip bükmeden doğrudan yazmalıdır. Bazı insan soruyor? Yazar olmak için ne yapmalı diye? Yazar olmak isteyen yazmalıdır. Yazanlara da yazar denilir zaten.

   Yazar olmak için okumalı ve bilgi sahibi olunmalıdır. Bilgi, iyi yazmanın kaynağıdır. Bilen konuşur ve yazar. Bilmeyen soru bile soramaz. Bilgiyi yazı ile pekiştirmek gerekir.

   Bu dünyada insan bilgisinin zekatını ve hakkını kitap okuyarak, başkalarına anlatarak ve yazarak vermelidir.

   Yazar, okurun da yapabileceğini okura bırakmalı. Kalemi ile düşünmeli, yazmaya başlamadan önce, düşünmeyi öğrenmeli. Çünkü “Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir.”

   Yazılar can sıkıcı, usandırıcı olmamalıdır. Öyle yazılar vardır ki yazılar kendini okuturlar. Yazana zorluk vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez.

   Yazarlar, yazdıklarından sorumludurlar ve bu sorumluluk yazar öldükten sonra devam eder. Bu bakımdan bir yazı yazarken, bir eser meydana getirirken, yazarlara işte bu fikir hakim olmalıdır.

  Öğrenilen bilgiler, ya başkalarına anlatılmalı yada unutmamak için yahut ta unutulanı hatırlamak için yazmalıdır, kaleme almalıdır. Çünkü;Alim unutmuş, kalem unutmamıştır.” ve.Söz kulağa, yazı uzağa gider.” Sözü unutulmamalıdır.

   Tüm okuyucularıma ve okumayı sevenlere sağlık, mutluluk ve iyi okumalar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar