Reklam
Af Aklanma ve Arınma Fırsatı
Mustafa Kalli

Mustafa Kalli

Kamus Yazıları

Af Aklanma ve Arınma Fırsatı

06 Nisan 2020 - 16:03

      İslam kültüründe Recep, Şaban ve Ramazan ayları(üç aylar) ile bu ayların içerisinde bulunan Kandil geceleri mübarek ve faziletli sayılır.

      Müslümanlarca  mübarek sayılarak kutlanan  Mevlit, Miraç ,Regaip ve Beraat gecelerinde, Osmanlı Padişahı II.Selim döneminde camiler aydınlatılıp, minarelerde kandiller yakıldığı için bu gecelere halk arasında kandil geceleri denmiştir. Hatta bu geceler için “Mevlit Alayları” kurulmuştur.

      Bu gecelerden Mevlit, Miraç ve Kadir geceleri Hz. Muhammed’in  hayatıyla ilgilidir. Beraat Kandili ise tövbe ve bağışlama gecesi olarak kabul edilir.

      Beraat ;  Aklanma ve arınma manasına gelir. Beraat etmek ;  Arınmak,aklanmak ve temizlenmek demektir.

      Berât Gecesi, Şaban ayının 15.ci gecesidir. Bu gecede yapılan samimi ibadetlerin , tövbe ve istiğfarların kabul edileceğine inanılır.

      Berât, günahlardan kurtuluş gecesidir. Mağfiret gecesidir. Bir sonraki yıl için yeniden doğuş taze bir başlangıç gibidir.

     Bu gecede insanların iyi ve kötü davranışlarına göre hükümleri verilir. Bu gecede tövbe edenlerin ve ibadet ederek geçirenlerin günahları bağışlanır.

     Bu gece kalp ve kalıbı ile Allah’a yönelenlerin, tövbe edenlerin affedileceği gecedir.

      Resülu Ekrem, Hz. Aişe’ye;

      “ Allah’ü teala   bu gecede Beni kelp kabilesinin   koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennem’den âzâd eder.

    Fakat bu gecede ;

1-Allah’a şirk koşanların

2- Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin

3- Akrabaları ile münasebetleri kesenlerin

4- Hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların

5- Ana ve babalarına isyan edenlerin yüzüne bakmaz.” buyurmuştur.

      Hz. Peygamber’in bu gecedeki duası ;

     “ Allah’ım! azâbından affına, gazâbından rızâna  sığınıyor, senden yine sana ilticâ ediyorum. Sana  gereği gibi hamd etmekten âcizim.Sen ,seni senâ ettiğin gibi yücesin.”

      Resulü Ekrem  :”Allah-u Teala o  gece şöyle buyurur :

     Yok mudur istiğfar eden ,mağfiret  ederim.

      Yok mudur rızk isteyen ,rızıklandıralım.

      Yok mudur dert ve musibete dûçar olan, şifasını verelim.

      Daha ne gibi dilekleri olanlar varsa , istesinler verelim.” buyurur.

    Bu nedenle önümüzdeki Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece Berat Gecesidir. Berat gecesi, günahlarımıza tevbe etme, Cenâb-ı Hakk’ın rahmetini isteme ve O'nun inayetiyle kurtuluşa erme zamanıdır. Bu gece nefsimizin sonu gelmez arzu ve heveslerini terkedip Rabbimizin istediği gibi bir kul olmaya söz verme vaktidir. Allah’ın izniyle bela ve musibetlerden kurtuluş beratı alacağımız böyle bir geceye bizleri ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. Örnek hayatıyla insanlığa örnek olan Resûl-i Ekrem (s.a.v)’e salat vesselam olsun.

   Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “De ki: ‘Ey kendi aleyhlerine günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah dilerse bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”[1]

   Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyuruyor: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesini ibadetle gündüzünü ise oruçlu geçirin. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya rahmet nazarı ile bakarak fecir oluncaya kadar, ‘Benden bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım! Belaya düçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!’[2]buyuruyor.

    İnsanlık, tarih boyunca nice zor ve sıkıntılı dönemlerden geçmiştir. Kimi zaman savaşlar, kimi zaman yokluklar, kimi zaman afetler, kimi zaman da salgın hastalıklar insanoğlunun yakasını bırakmamıştır. Bu acıların yaşanmasında elbette ilahi takdirin yanı sıra insanın, Allah’ın kâinata koyduğu ilkeleri göz ardı etmesinin önemli bir payı vardır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir”[3]       Bugün de büyüyen bir salgın dünyanın dört bir tarafına yayılmıştır. Millet olarak sabırla ve kararlılıkla çetin bir mücadele veriliyor. Rahman ve Rahim olan Rabbimiz, içinde bulunduğumuz sıkıntıdan en kısa zamanda kurtulmayı bizlere nasip eylesin.

   Ailelerimizle birlikte evlerimizi mescide çevirme imkânına sahibiz. Berat Gecesini fırsat bilerek kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla çocuklarımızla Rabbimize yönelelim. O’na kulluğumuzu arz edelim. Berat Gecesi, Rabbimizin kullarını af ve mağfiretiyle kuşattığı müstesna bir gecedir. Bu gece de. bela ve musibetlerden O’na sığınıp beratımızı isteyelim.

    Berat Gecesi, Rabbimizin kullarına afiyet ihsan ettiği bir gecedir. Nerede ve hangi halde olursak olalım, dertlerimize deva, sıkıntılarımıza çare, hastalıklarımıza şifa verecek olan Allah’tır. Zira her şey ancak O’nun takdir etmesiyle meydana gelir. Öyleyse, bütün insanlığın afiyete kavuşması için Berat Gecesini fırsat bilerek Rabbimize dua ve niyazda bulunalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar