Reklam
BİZE SAMİMİYET LAZIM, SAMİMİ NİYET!
Mustafa Dağlı

Mustafa Dağlı

Spora Dair

BİZE SAMİMİYET LAZIM, SAMİMİ NİYET!

14 Şubat 2019 - 10:01

Samimiyet Türk dil kurumu büyük sözlükte içtenlik, senli benli olma durumu olarak tanımlanmıştır. Sevgiyle samimiyet arasında doğrudan bir orantı vardır. Samimiyet duyguların, aşkın, sevginin, güvenin ve hatta riyanın ölçü birimidir. Samimiyet bir tür kendini kanıtlama biçimidir. Samimiyet, insanın içiyle dışının bir olması, kalbinde hissettiklerini karşısındaki insana olduğu gibi yansıtması, alabildiğine dürüst, açık ve net olmasıdır. Kişinin gerçek düşüncelerini ve gerçek kimliğini hiç saklamadan, hiç hesap yapmadan, kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışmadan açıkça ortaya koymasıdır. Niyet ise ;  bir şeyi yapmayı zihninde tasarlama, önceden isteyip düşünme, kendi kendine karar verme, kişinin içindeki bir amaca yönelme istek ve düşüncesidir samimiyetle birleşirse ortaya harikulade davranışlar ve muhabbetler ortaya çıkar.

Günümüzde maalesef samimiyet içtenliğini yitirmiş durumda. Öyle ki bakıyorsunuz içtimai hayatın içersin de belli bir makama mevkiye gelmesini istediği insanların veya maddi olarak bir menfaat sağlama yolunu açma adına öyle güzel insanlara samimiyetsiz davranışlar ve iftiralar dedikodularla fitneler yayılmak isteniyor ki dostum dediğin insanlar buna çanak tutabiliyor. Bu tür insanlar zannedersin hiç ölmeyecek, hiç menfaati bitmeyecek. Öyle ki dostum dediğin insanlardan yapmacık hareketler görmek insanları üzmekte üzdükçe de kutuplaştırmakta. Bu tip insanlar genelde kendi çıkarlarını her zaman ön planda tutarlar. Nokta kadar fayda için virgül kadar eğilen insanlardır bunlar. İnsanların size karşı değildirler aslında onlar kendi menfaatinden yanadırlar. Bu tip insanlar çıkarlarına ne uyuyorsa ona bakarlar. Söyledikleriyle yaptıkları bir olmaz. Kimi hangi konuda kullanma noktasında uzmandırlar. Çok düşünmeden iyi niyetli insanların kalplerini kırar maddi beklenti her şeyin önüne geçmiştir gözleri kör etmiştir. Birde her şeye bir cevabı vardır. Kıvrak hareket etmede üzerine yoktur bir olayı 10 kişiye on farklı olay gibi anlatır da anlatır.

Hata insanlara özgü bir olaydır. Zira insanlar hata yaptıklarında özür dilemeyi bilmelidirler. Her şeyi ben bilirim diyenin daha bir şey olduğunu görmedik bu dünyada. Söylemleriyle eylemleri farklı tarzı başka kendi başka olanların, insanların ardından atıp tutup sonra yüzleştiğinde hatırlamıyorum demiş olabilirim gibi yuvarlak cümleler samimiyete zarar verir. İnsanların bir duruşu olmalı. Bizleri düşmanın kötülüğü değil dostun sinsiliği üzer. Bu nedenle karakteri menfaatine göre şekillenen insanlardan Allah bizleri onlardan uzak eylesin. Dostluğu menfaati kadar olanın yokluğu büyük kazançtır.

Değerli dostlar insanlara samimi olalım hele hele sizin için başkalarıyla kötü olan sizi savunan insanlara karşı samimi olalım ,  özür dilemesini bilelim, birilerine menfaatin olsa da doğruları söylemekten kaçmayalım ve en önemlisi gönüller kırmayalım. Yazımı atalarımızın şu sözüyle noktalamak isterim “KİM EŞER DERİN KUYU, O DÜŞER YÜZÜN KOYU”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar