Reklam
Avrupa'da oynanan futbol ise bizimkisi olsa olsa davar savaşı...
Metehan Nazlı

Metehan Nazlı

Sporun Nabzı

Avrupa'da oynanan futbol ise bizimkisi olsa olsa davar savaşı olur

13 Kasım 2019 - 14:47

Türkiye’deki futbol ortamı zaman geçtikçe sorgulanmaya başladı. Özellikle ülkemizdeki futbol aydınları, ülkemizde oynanan futbolun ‘efektif’liğini ve akıcılığı konusunda tartışmaları başlattı. Bununla birlikte ülkemizdeki dünya derbilerinin(!) futbol açısından kısır geçmesi, izleyenleri adeta kanser etmesi Avrupa futbolu ile ülkemizdeki futbolu karşılaştırmasına sebep olmaya başladı.


Bilindiği üzere birkaç sezondur ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlarımız turnuvalarda tel tel dökülmeye başladı. 2015 ve 2016 yıllarında Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki başarılarını bir kenara bırakıyorum. Özellikle bu yıl hem Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray’ın hem de UEFA Avrupa Ligi’nde Beşiktaş, Başakşehir ve Trabzonspor’un ter döktükleri turnuvalarda gösterdikleri inanılmaz kötü performansın ülkemiz futbolunu özetler niteliktedir.


Bu yıl Başakşehir’in Avrupa Kupaları’ndaki nispeten iyi performansı bir kenara bırakırsak, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde; Beşiktaş ve Trabzonspor’un ise UEFA Avrupa Ligi’nde ne denli kötü futbol oynadıklarını görüyoruz. İsterseniz temsilcilerimizin şu ana kadar oynadıkları maçların ufak bir analizini yapalım:


Geçtiğimiz sezonu ligimizde şampiyon olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılan Galatasaray, A Grubu’nda mücadele ediyor. Son yıllarda Devler Ligi’nde gösterdiği çok kötü performansı sürdüren Sarı Kırmızılı ekip, grubunda oynadığı 4 maçta sahadan hiç galibiyetle ayrılamadı ve 1 beraberlik, 3 mağlubiyetle son sırada yer alıyor. Gruplarda hiç gol atamayan Galatasaray, buna üstelik 4 maçta 8 gol yiyerek taraftarlarını adeta çılgına çevirdi.


UEFA Avrupa Ligi’ndeki ekiplerimize dönersek; K Grubu’nda ter döken Siyah Beyazlı ekip, 4 maçta 4 mağlubiyetle son sırada yer alıyor. Oynadığı maçlarda 4 gol kaydeden Beşiktaş, yediği 10 golle de grubunda kalesinde en fazla gol gören ekip durumunda.


C Grubu’nda mücadele eden Trabzonspor, geçtiğimiz sezonun son haftalarında Avrupa Ligi’ne gidebilmek adına büyük çaba sarf etmiş ve bunu başarmıştı. Ancak katıldığı Avrupa Ligi’nde şu anda istenilen futbolu ortaya koyamayan Bordo Mavili ekip, 4 maçta 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak son sırada yer alıyor.


J Grubu’nda mücadele eden Başakşehir ise, 3 temsilcimize nazaran Avrupa’da iyi performans gösteren ekip durumunda. 4 maçta 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle zirvede yer alan Başakşehir, ülke puanı açısından Türk futboluna bu yıl önemli hizmet verdi.


Bu yıl ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlarımızın performansına kısaca bir değinmek istedim… Sözün özüne gelirsek eğer; son zamanlarda ülkemizde oynanan futbol ile Avrupa futbolu arasında uçurum meydana geldi. Bu da bizi Avrupa’da temsil eden takımlarımızın adeta bozguna uğrayarak turnuvalardan elenmesine neden oluyor.


Bir diğer durum ise, Avrupa’da oynanan derbiler ile ülkemizde oynanan derbilerin kalite farkı. Milyonlarca futbolseveri ekran karşısına çeken derbilerde oynanan kısır ve sıkıcı futbol, futbol izleyenleri çileden çıkartmaya yetti. Ancak bu durum Avrupa liglerinde oynanan derbilerde tam tersi. Akıcı futbol,  kişisel sportif yeteneklerin yanında futbolun düşünsel yanı olan futbol zekası ve futbol mantalitesi gibi kavramların ortaya çıktığı Avrupa liglerinde oynanan futbol bana göre ‘FUTBOL’dur. Bizimkisi ise olsa olsa ‘DAVAR SAVAŞI’ olur! Bir diğer yazımda Türk futbolu ve Avrupa futbolu arasındaki farkları daha derin ve sistematik bir şekilde ele alacağım…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar