Reklam
KÜLTÜR EMPERYALİZMİNDEN SONRA GIDA TERÖRÜ
Mesut Bilal Buğday

Mesut Bilal Buğday

Köşe Taşı

KÜLTÜR EMPERYALİZMİNDEN SONRA GIDA TERÖRÜ

16 Ocak 2019 - 19:23

Avrupa film ve dizilerinde çekirdek çitleyen bir karakter gördünüz mü? Hayır

Ama mısır ve patates gevreği tükettiklerini çok gördük.

Batılılar boş mideyi çalıştıran ve çeşitli mide bağırsak rahatsızlığına yol açan çekirdeği yemiyor ama yoğun bir mısır ve patates gevreği tüketiyor.

Gevrek konusunda dünya piyasasına hâkim olan Amerika, bir tane patatesi dilimleyip, kızartıp gevrek hale getirdikten sonra astronomik fiyata satıyor. Niğde'nin patatesi elde kalırken ya da yeterli kazancı sağlamazken batının patatesi, endüstriyel hale gelmiş ve ambalajlanmış şekilde piyasada yoğun bir şekilde talep görüyor.

 Ambalaj ürüne görsellik ve bir koruma sağlarken, fazladan ödeme demektir, sağlıksız gıda demektir. Güya toplumu açıkta satılan gıdaların sağlıksızlığına inandırıp ancak endüstriyel ürünlerin üretim aşamasında sağlığı bozucu neler yaptıklarını gizleyen bir tekel anlayışı mevcut.

İnanın endüstriyel birçok ürün açıkta satılan ürünlerden bin kat daha zararlıdır.

Batının yemek anlayışında görsellik ön plandadır. Anadolu sofrasında ise lezzet önemlidir. Batılılar öğle ve akşam yemeklerini içki ve gazlı içecekler ile beraber yerler. Suyun yerini içki ve gazlı içecek alır. Oysa içki ve gazlı içecek susuzluğu gidermez. Tam tersine vücudun suyunu çeker. Hatta bir bilimsel makalede “bir bardak kola içenin beş bardak su kaybettiğini” okumuştum.

Anadolu sofrasında; su, ayran, şerbet olmazsa olmazdır. Ancak batılı beslenme tarzında gazlı ve alkollü içecekler ön plandadır.

Bazı yemeklerin ve içeceklerin birlikte servis edilmesi sağlık açısından tehlikelidir. Özellikle bazı gıdalar, alkol ve gazlı içeceklerle alınırsa gıdanın vitamin değeri bozulmakta hatta gıdanın vücuda zehir olarak girmesini sağlamaktadır.

 Batılıların yemek üstüne aldıkları tatlı cinsli yiyecekler yapay, katkıntılı ve donmuş ürünlerdir. Özellikle İtalyanların dondurma olarak piyasaya sunduğu tatlı cinsinden gıdalar aslında çikolata ve şeker topudur. İçerisinde çok fazla endüstriyel ürün vardır. Uzun vade de vücut için çok sağlıksızdır.

 Etin yanında en güzel içecek nedir hiç düşündünüz mü?

Neden hamburger satan firmaların menüsünde ayran yok.

Hamburgerin yanında ikram olarak neden gazlı içecek verilmekte

Etin yanında en güzel giden içecek ayrandır. Ancak batılı firmalar yapmış oldukları reklamlarla en uyumsuz yiyecek ve içeceği uyumlu hale getirir.

Neden Müslüman insanlar; yedikleri, içtikleri, kullandıkları ürünlerde Avrupa birliğini kıstas alırlar?

Öncelikle Avrupa’nın gıda tüzüklerinden uzaklaşıp bizim kendi helal ve doğal üretim özelliklerimize dönmemiz lazım.

 Müslüman bir bireyin, beslenme şeklimize uygun olmayan batılıların standartları ile hareket etmesi ahlaki ve sağlıklı değildir.

Dostlarla sıcak içecek olarak Çaya

Serinletici olarak şerbet ve ayrana devam edelim inşallah

Gıda yazımız devam edecek. Sağlıcakla kalın.

Mesut Bilal BUĞDAY

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar