Dostlara Uyarı
Mesut Bilal Buğday

Mesut Bilal Buğday

Köşe Taşı

Dostlara Uyarı

19 Eylül 2019 - 10:45

1-Günün adamı olmayın. Hakkın adamı olun.

  Bireysel ve egoist yaşam anlayışı yaygınlaştı. Toplumsal ilişkiler zayıflayınca günü kurtarmaya çalışır olduk. Kendimizi Hakkın adamı olmaya adamak yerine, günün adamı olmaya adadık.

Özellikle politikacılar günü kurtarmak için yılı feda ediyorlar. Oysa günlük ilişkiler geçicidir ve çoğunlukla samimi değildir. Günün adamlarının uzun vadeli ilişkileri olmaz

2-Günlük değil, ömürlük dostlar edinin.

 Dostluklar hesabi değil hasbi olması gerekir. Aksi halde o dostluk değil, kısa bir yol arkadaşlığıdır. Ömürlük dost dediğiniz kişi, hüznünüze de sevincinize de ortaktır.

3-Çoğunluğa değil niteliğe bakın. Çok kalabalık kavimler helak olmuştur.

 Az olan kıymetlidir. İnsanların büyük çoğunluğu aldanmıştır. Az insan kavrar ve anlar. Kalabalıkların büyük çoğunluğu aklını kullanarak hareket etmezler. Birilerinin yönlendirmesi ile hareket ederler. Çoğunluk, bilindik anlamı ile sürü psikolojisine sahiptir. Yüce Allah Kuran’ında “çoğunluk aldanmıştır” der.

4-Güzel konuşandan ziyade gönülden konuşanla ahbap olun. Meydan konuşmalarının çoğu yalandan ibarettir.

 İnsanların en kolay kandığı konuşmalar seçim konuşmalarıdır. Çünkü politikacılar, insanların yumuşak karnını ve zaaflarını bilirler. Koltuğu ve makamı ele geçirmek için seçmen denilen kitleye pembe yalanlar söylerler.

İnsanların güzel konuşması elbette önemlidir ve güzel konuşmaya değer vermeliyiz. Ancak unutulmamalı ki “sahtekârların büyük çoğunluğu güzel konuşur”

Kalb-i muhabbet, süslü kelam-i muhabbetten efdaldir.

5- Zulme uğrayın, darağacına gidin. Ancak haram olan nar ağacına gitmeyin.

 Sorumluluk sahibi ve Allah inancı olan biri olarak zulmetmememiz gerekir. Zulme uğrayan ol ancak zulmeden olma. Zulme uğrayan mazlum olur. Zulmeden zalim olur. Mazlum olmayı zalim olmaya tercih etmek gerekir.

6-Övünenle değil güvenenle dost olun.

Toplum içerisinde, kendini dev aynasında gören tipler vardır. Çok basit işleri,

çok zor gibi anlatır. Kendinin yaptığı işler ile övünür. Kendisi olmasa o işin yapılamayacağını zanneder.

Bu tür adamlardan uzak durmak gerekir. Bu kişiler yapmadığını yapmış gibi anlatır.

Güvenenle ve güven verenle dost olun.

7-Dövünenle değil, direnenle yol alın:

Buluttan nem kapan, her başına gelene kahreden, yaşadığı acı olaylardan ibret almak yerine arabesk takılan insanlar, tüm enerjimizi yok eder. Dövünen insandan ziyade, hayatın olumsuz yanlarına direnen insanlarla hareket etmek gerekir.

8- Kelamında plan olanla değil, kelamında selam olanla dost olun:

Bazı tavır ve sözlerde sıcaklık ve samimiyet göremezsiniz. Çünkü bazı kişilerin tavır ve sözleri politiktir. Samimi ilişkiler çoğu zaman daha başlangıçta selamdan anlaşılır.

Kelamınız muhabbetli olsun

MESUT BİLAL BUĞDAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar