Son Bir Tebessüm
Menekşe Büyükpınarbaşılı

Menekşe Büyükpınarbaşılı

Son Bir Tebessüm

18 Ekim 2019 - 15:23

İnsan insanda yaşar. Ümidini, hasretini, gurbetini insanda bulur, insanda çeker. Atılan bir adım bile başkasının ilerde atacağı adımlar içindir. İnsan, insanda vefaya kavuşmak için feda eder. Yıllanmış binlerce vefa var hayatımızda içimizde binlerce insanın ruhu var; biriktirdikleri var. Binlerce insanın emeği var.

İnsanoğlunun kimliğini bulma çabası, onun kimliğini buldurmaya çalışanların çabası, bunların hayatımızda bir sebebi var. Çabamız var, çünkü ümidimiz var emek verdiklerimizden. Geleceğe kaygımız değil de saygımız var. O yüzden üzerini örttüğümüz ümitleri sıramız geldikçe üzerini açıp içindeki cevheri bizden sonra ki insanlara devrediyor, emanet ediyoruz. Bu cevherin içinde madden olanlar da var, manen olanlar da. Fakat manen verdiğimiz emeğin yeri bambaşka. Mesela öğrencilerin eğitimi için onlara maddi katkı yapabilirsiniz ama onlara cesaret vermezseniz, bu yolu tamamlamaları için onlara özgüven kazandırmazsanız emeğiniz ve çabanız yarıda kalır. Bir gün o bina yıkılır ama sizin verdiğiniz ümit ve cesaret asla yıkılmaz dimdik ayakta kalır.

Ve bir gün göz kapaklarınıza birikmiş yorgun yıllar son kez görmek istediklerinizi göstermek için son bir kez yukarı kalkar. O an gördüğünüz şey inanılmazdır. Koca bir ümidiniz vardır artık hayata bıraktığınız. Son kez göz kapaklarınız kapanır yavaşça ardından dudaklarınız hareket ve bir tebessüm ile emeklerinizi selamlarsınız son bir tebessüm ile...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar