Reklam
MAHKEME: KAHRAMANMARAŞ'TA ONBİNLERCE KİŞİNİN AİLE HEKİMİ...
Lütfi Tiyekli

Lütfi Tiyekli

Aynıyla Vakî

MAHKEME: KAHRAMANMARAŞ'TA ONBİNLERCE KİŞİNİN AİLE HEKİMİ DEĞİŞECEK!

22 Aralık 2018 - 00:46

Bugün ülkemiz sağlığının en önemli yükünü çeken aile hekimliğinde, hekim ile vatandaşın arasında bir bağ kurulması zorunludur. Bu bağ ancak vatandaş ile hekim arasında süregelen görüşmeler ile kurulabilir. Kişinin devamlı aynını hekim tarafından değerlendirilmesi, hekime  başvuru sahibinin sağlık geçmişini, sosyal çevresi gibi faktörleri çok iyi tanıma fırsatı doğuracaktır. Bu da sağlıkta kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimliği kurgulanırken aile hekimlerinin çok sık görev yeri değişikliği yapmaması prensibi belirlenmiştir. Aile hekimliğine giren bir doktorun en az 1 yıl aynı yerde çalışma kuralı getirilmiştir.

Aile Hekimliği sisteminde herkimler belli kurallar ile görev yerlerini belirleme veya değiştirme haklarına sahiptirler. Buna “Aile Hekimliği Yerleştirme” işlemi denilmektedir. Bu işlem yıl içinde belli aralıklar ile yapılmaktadır. Bu işlem sonucu müracaat eden hekimler hizmet puanı vb kriterler ile hizmet edecekleri bölgeleri seçmektedirler. Bir aile hekimi yer değiştirdiğinde o birimden hizmet alan tüm vatandaşların da aile hekimi değişmektedir.

Bu yeknesaklık 2016 aralık ayına kadar devam etmiştir.

26 Aralık 2016 tarihinde yapılan “2016/9 Aile Hekimliği Yerleştirme İşleminde” daha önce rastlanmayan bir durum yaşandı. Yerleştirme işlemine katılan bir hekimin durumunun yerleştirme işlemine katılmasının aile hekimliğinin özünde olan devamlılık ilkesi için uygun olmadığı konusunda itirazlar yapıldı. O dönemde Aile Hekimliği konusunda yetkili olan Halk Sağlığı Müdürlüğü, itirazları kabul etmeyip yerleştirme işlemine devam etti.

Aslında yerleştirme işlemine katılma hakkı olmayan katılan hekim, çok tercih edilen bir bölgeye yerleştirildi.

Bunun üzerine aile hekimliği yerleştirme işleminin hatalı olduğu, yerleştirme için başvuran 91 hekimin hakkının gasp edildiği, iptal edilmesi gerektiği yönünde idare mahkemesine bu satırların yazarı tarafından başvuruldu.

Yaklaşık olarak 18 ay süren bir hukuki süreçten sonra Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdım. Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi  “Kahramanmaraş 2016/9 Aile Hekimliği Yerleştirme İşlemini” tüm sonuçları ile iptal etmiştir. Mahkeme, kararın “kesin” olduğu belirtilmiştir.

İdare bu kararı 30 gün içinde uygulamak zorundadır. Yerleştirme işlemi tekrar yapılmak zorundadır.

Mahkemenin kararı sonucunda görevine başlayan görev tüm hekimler eski görevine döneceklerdir. Eski görev yerlerine de başka hekimler yerleştirildiği için o hekimlerinde görev yeri değişecektir. 2017 ve 2018 yılında 10’ a yakın yerleştirme işlemi yapılmıştır. Mahkeme kararı onları da etkileyecektir. Zincirleme olarak mahkemenin kararı nerede ise Kahramanmaraş’ta görev yapan tüm aile hekimlerini etkileyecektir. Vatandaşlarımızın aile hekimleri değişecektir. Hekim başına 3300 kişi olduğunu düşünürsek etkilene vatandaş sayısının ne kadar yüksek olduğu görülebilir.

Bu durumdan etkilenen hekimlerin uğradıkları zararlar konusunda açmaları muhtemel tazminat davaları işin başka bir boyutu olacaktır.

Bu karar tüm Türkiye için de emsal olmuştur. Diğer illerde yaşanması muhtemel yanlışlıkların da önlenmesini sağlayacaktır.

İdareler kuralları herkese eşit, adilane uygulamalıdır. Herkese uygulanmayan kural, kural olamaz.

İdarelerin hataları hizmet verenleri etkilediği kadar vatandaşları da olumsuz etkilemektedir.

Temennimiz bu tip yanlış uygulamaların bir daha yaşanmamasıdır.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar