Reklam
Kahramanmaraş'a yeni devlet hastaneleri kurulmalıdır
Lütfi Tiyekli

Lütfi Tiyekli

Aynıyla Vakî

Kahramanmaraş'a yeni devlet hastaneleri kurulmalıdır

20 Şubat 2019 - 16:40

Kahramanmaraşlı yeterli sağlık hizmeti alabiliyor mu?

         Kahramanmaraş’taki kamu hastanelerinin ve özel hastanelerin konumlarını harita üzerinde sizlere göstermek istiyorum.

Kahramanmaraş’ın nüfus yoğunluğu batı ve kuzey batı yönümdedir. Bu bölgelerin nüfus artış oranı daha fazladır. Şehrin büyüme yönü de batı olarak belirlenmektedir.

           Kültür Sitesi Kavşağını merkez alırsak vatandaşın hastanelere ulaşımının nasıl olduğunu inceleyelim.

           Nüfusun en yoğun olduğu şehrin kuzey batısında herhangi bir genel hastane yoktur. Bu bölgede bir tek kamu dal hastanesi ( Kadın Doğum ve Çocuk) bulunmaktadır. Bu bölgeye en yakın hastaneler Yörük Selim Ek Binası ve yakınındaki özel hastanedir. Daha sonra şehrin güneyine konuşlanmış üç tane özel hastane yer almaktadır. Şehrin sağlık yönünden ana yükü (?) çekmesi gereken Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kültür sitesi kavşağından kuş uçuşu 14 km’dir. Trafik yoğunluğunda ulaşım süresini siz düşünün.

               Şehrin batısında yer alan KSÜ Tıp Fakültesi temelde 3. basamak sağlık hizmeti sunmaktadır.  Şehrin batısında devlet hastanesi veya özel hastane olmaması nedeniyle bu görevi de üstlenmektedir.

                Özel hastanelerimizin kapasitesinin Kahramanmaraş nüfusunu kaldırması imkansızdır. Akşamları özel hastane acillerinin önündeki kuyrukları yaşayanlar çok iyi anlayacaktır.

                Şehrimizin devlet hastanelerine ihtiyacı vardır.

                Şu an Necip Fazıl Şehir Hastanesi adı altında iki genel hastane binası ve bir dal hastanesi (Kadın Doğum ve Çocuk) binasında faaliyet gösteren devlet hastanemiz Kahramanmaraş’ın ihtiyacını karşılayamamaktadır.

                Önceleri üç farklı başhekimlik olarak çalışan devlet hastanelerinin tek başhekimlik altında toplanması ilk başlarda büyük bir hamle gibi gözükmekteyken, bugün kaliteli sağlık hizmetinin önünde en büyük engellerden biri hale gelmiştir.

                Şehirden çok uzak ve ulaşım problemi olan bir bölgeye kurulan ana bina vatandaş tarafından kabullenilememiştir.

                Şehir merkezindeki Kadın Doğum ve Çocuk hastanesi ek binası ve Yörük Selim ek binalarının poliklinik sayıları ana binadan daha fazladır.

                Ana bina yataklı servis üssü haline gelmiştir.

Başhekimlik tek çatı altında olduğu için ana binaya hastalar yönlendirilmeye çalışılırken vatandaş yakın olan yerde muayene olmak istemektedir.

“Yörük Selim Binasında muayene yapılır, Necip Fazıl Ana Bina da hasta yatırılır.” gibi bir paradoks fiilen ortaya çıkmıştır.

                Bu paradoks sağlık çalışanları içerisinde de huzursuzluğa sebep olmaktadır. İş dağılımında adaletsizlikler yaşanmaktadır. Hastane binaları arasındaki hekim hareketleri, personel hareketlerinde sıkıntı doğurmaktadır.

                Çalışılan mekanlardan kaynaklı personel huzursuzluğunun, tek başhekimlik çatısı altında çözülmesi artık imkansız hale gelmiştir.

                Kadük kalan (bırakılan) sağlık binaları yerine, kendini geliştiren rekabet yaşayan müstakil devlet hastaneleri sağlık hizmetinin kalitesini de artıracaktır.

                Yörük Selim ek binası ve çevresindeki sağlık idaresi parselleri de düşünürsek yaklaşık 50 dönümlük bir sağlık alanı mevcuttur. Bu alan orta büyüklükte bir genel hastane için çok yeterli bir alandır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine” göre devlet hastanelerinde hasta yatağı başına 130 m² olması gerekmektedir. 400 yataklı birçok nitelikli bir devlet hastanesi çok rahat bu alana kurulabilir. Bu bölgeye kurulacak bu büyüklükteki bir hastane şehrin doğusuna da ulaşım olarak kolaydır. Dulkadiroğlu ilçesine verilen sağlık hizmetini yeterli düzeye çıkaracaktır.

                Bugün Kadın Doğum Ve Çocuk Ek binası olarak kullanılan ve yanındaki bir kısmı kamuya ait olan parsel ve çevresi birlikte değerlendirildiğinde bu alanda da 200 yataklı nitelikli bir devlet hastanesi kurulabilir.

                Tüm Türkiye’de şehir merkezlerinde sağlık alanı bulmak mesele iken gözümüzün önündeki alanları kullanamamak biz Kahramanmaraşlıların ayıbıdır herhalde.

                Bu iki alanda kurulacak binalar müstakil başhekimlikler altında veya bir arada yönetilebilecek şekildedir. Doğrusu bizce ayrı başhekimlikler olmasıdır.

                Mevcut Necip Fazıl ana binası Şehir Hastanesi veya Eğitim araştırma hastanesi olarak faaliyet gösterebilir.

                Büyük umutlarla birleştirilen hastane yönetimleri yerine yeniden müstakil başhekimlikler kurulmalıdır.

                Son kelam: Zararın neresinden dönülürse kârdır.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Kahramanmaraş\'lının Sessiz çığlığı...
  1 yıl önce
  Hocam iyi güzel söylüyorsunuzda, Trabzon caddesindeki eski Yenişehir devlet hastanesinin yeri boş arsa ne güne duruyor. Pek tabiki oraya gayet güzel bir hastane yapılabilir. Ha küçükmü? Çevresindeki binalar dahil edilebilir. Hiç olmazsa hazır yer. Eğer bunuda beceremiyorsak yazıklar olsun bize.
 • İlyas
  1 yıl önce
  . 3 bashekimlik TEK başhekimlik yapilmasi aymazlikti.. buna STK lar ses cikarmaliydi
 • Ali demirkap
  1 yıl önce
  Kantin yapılmıştı ya... Daha ne istiyorsunuz....

Son Yazılar