Kahramanmaraş'ta yeni partilerin gözdesi bağımsız adaylar!
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

Kahramanmaraş'ta yeni partilerin gözdesi bağımsız adaylar!

13 Kasım 2019 - 11:33

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde siyasi partileri bir kenara bırakarak Belediye Başkanlığı yarışına Bağımsız olarak katılan isimler, parti kurma hazırlığında olan grupların ve teşkilatlanmalarını daha güçlü yapıya kavuşturmak isteyen mevcut siyasi partilerin gözdesi oldu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakan Ali Babacan’ın AK Parti’den ayrılıp siyasi parti kurma çalışmalarına başlamasıyla mevcut partiler de teşkilatlanma çalışmalarına hız verdi. Teşkilatlarında yer alacak isimleri belirlemek için Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu grubu kentte sık sık toplantılar yaptı. Bu toplantıların bazılarına Davutoğlu ve Babacan bizzat katılırken; bazılarını teşkilatlardan sorumlu kurmaylar yürüttü. Görüşmelerin bir kısmı Kahramanmaraş’ta yapılırken; bir kısmı ise Ankara başta olmak üzere diğer şehirlerde gerçekleştirildi. Edindiğim Kulis bilgilerine göre; Babacan grubu teşkilatlarında yer alacak isimleri belirlerken kriter olarak daha çok genç, enerjik, toplumda sevilen ve sayılan, inisiyatif alabilecek, donanımlı ve kitleleri harekete geçirebilecek kişileri değerlendirmeye aldı, siyasi kimliğiyle bıkkınlık oluşturan isimlerden uzak durdu.

Davutoğlu grubu ise toplumun hemen hemen her kesiminden isimlerle görüştü. Davutoğlu grubunun görüştüğü isimlerin ağırlıklı olarak AK Parti’den kopanların oluşturduğu kulis bilgileri arasında yer alırken; toplumda kanaat önderleri kabul edilen isimlere de teklif götürüldüğü öğrenildi.

İktidar partisinin de yakın takip ettiği her iki parti, Kahramanmaraş teşkilatlanmasında; AK Parti’nin içindeki gruplaşmaları da göz önünde bulundurdu. Yeni partiler, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Bağımsız Aday kimliğiyle öne çıkan isimlerle de yakından ilgilendi. Gerek kuruluş aşamasında olan gruplar gerekse de mevcut partiler, Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinden Bağımsız Belediye Başkan Adayı olan isimlerle de görüştü. Görüşülen isimlerden birisinin Onikişubat Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Akkurt olduğu kulislerde konuşulurken; Akkurt’un gelen tekliflere ne cevap vereceği henüz merak konusu oldu.

Öte yandan Türkiye’de en son kurulan siyasi parti olan Ülkem Partisi, Kahramanmaraş teşkilatlarını oluşturması için Süleyman Aksu’yu görevlendirdi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Recep Akbaş
    1 yıl önce
    12 şubat belediye bagımsız başkan adayı Ali Akkur'tun bu işi başarıyla yapacağından eminim

Son Yazılar