İttifaklar Şehri Maraş ve 2. Bertiz Kalkışması
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

İttifaklar Şehri Maraş ve 2. Bertiz Kalkışması

12 Şubat 2019 - 17:41 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 19:02

“Dostumun dostu dostumdur. Dostumun düşmanı düşmanımdır. Düşmanımın dostu düşmanımdır. Düşmanınım düşmanı dostumdur.”

Hayatında dershaneye giden ve Matematik dersi gören hemen hemen her öğrenci, artı-eksi ilişkisinin işlendiği konularda bu cümleleri mutlaka duymuştur.

24 Haziran 2018 seçimleriyle başlayan ve 31 Mart 2019 seçimlerinde hayatımızın bir parçası haline gelen İttifak sözcüğünü herhalde en iyi şekilde bu ifadeler anlatır.

Günümüz siyasi atmosferinin temel terimlerinden biri haline gelen ittifak sözcüğü aslında göründüğü kadar masum değil.

İttifak kelimesi, her ne kadar birliği çağrıştırsa da daha çok ayrıştırıcı bir görevi vardır.

İnsanlar, gruplar, topluluklar, partiler veya devletler, daha büyük bir çıkar için ya da daha büyük bir tehlike karşısında ittifak yapar. Dostla ittifak yapılabildiği gibi düşmanla da ittifak yapılabilir. Bu durum, niyete göre değişir. Kısacası ittifak, birilerinin yanında olurken; diğerlerinin karşısında olmaktır. Bu haliyle ittifak, kapsamına göre toplulukları da toplumları da kutuplaştırır.

Koalisyonlar olmasın diye sistem değiştirip ittifaklarla koltuk mücadelesi veren siyasi partiler, ne yazık ki toplumu ne kadar kutuplaştırdıklarının farkında değiller!

Türkiye genelinde;

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bir araya gelip Cumhur İttifakı’nı oluşturdu.

İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise bir araya gelip Millet İttifakı’nı oluşturdu.

Kahramanmaraş özelinde ise;

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bir araya gelip Cumhur İttifakı’nı oluşturdu.

İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bir araya gelip Millet İttifakı’nı oluşturdu.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda partisinden yeni dönemde Göksun Belediye Başkan Aday Adayı olan Ali Kıraç; Göksun’da AK Parti’nin, mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ile devam kararı almasının ardından 7’si MHP’den 3’ü AK Partiden toplamda 10 Belediye Meclis Üyesiyle beraber istifa ederek Birlik İttifakı’nı kurdu.

Pazarcık’ta ise CHP’den aday gösterilmeyen Belediye eski Başkanı Kamil Dalkara, bir grup partiliyle istifa ederek; “En güzel ittifak halk ile yapılandır” dedi ve Halk İttifakı’nı kurdu.

Kahramanmaraş’ta en büyük kırsal nüfusa sahip Bertizliler ise henüz ittifak kuramadı ve çıkışları sadece kalkışmadan ibaret kaldı.

Kırsalda 40’ın üstünde mahallesi ve şehirde kalabalık nüfusuyla haklı olarak siyasette “Ben de varım” diyen Bertizlilerin ilk kalkışması AK Parti’nin aday adaylık sürecinde yaşandı. Kökenleri Bertiz olan Bertiz Vakfı eski Başkanı Erdoğan Eryılmaz ve İş Adamı Mehmet Akpınar, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adaylığı için başvurularını yaptılar. AK Parti, “Yok” dedi. Bertiz’den aday göstermedi.

Aslen Bertiz-Ağabeyli Mahallesi’nden genç, dinamik, bilişimci Mustafa Dizibüyük, Dulkadiroğlu Belediyesi’ne bağımsız aday olarak talip oldu.

Dizibüyük’ü, yine Bertiz kökenli Saadet Partisi Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Bünyamin Gökçe,  takip etti. Parçalanmaktan ziyade birlik olalım dediler. Toplandılar, konuştular. Olmadı.

Ve İkinci Bertiz Kalkışması yaşandı.

Bertiz kökenli Bekir Eryılmaz, Büyük Birlik Partisi’nden Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı oldu.

Bir Allah’ın kulu da çıkıp sormuyor ki “Kardeşim ne oluyor bu Bertizlilere” diye!

Hani sorsalar; “Dulkadiroğlu’nun ömründen 5 yıl çalan mevcut Belediye Başkanı Necati Okay ve güzide ekibine sorun” diyeceğim. Ama soran yok işte!

Dulkadiroğlu bölgesi, hizmetsiz geçen 5 yılı henüz sindirememişken; AK Parti tuttu “bir 5 yıl daha devam” dedi.

Oldu mu şimdi?

Bari “Şartlı Devam” deseydiniz!

Bari “Ekibini Değiştir” deseydiniz!

Vesselam;

Edebiyat şehri, Kültür ve sanat şehri, Dondurma şehri, tekstil şehri, tarhana şehri diye sıraladığımız ve Kahramanlığıyla övündüğümüz Edeler Şehri Kahramanmaraş, aynı zamanda İttifaklar Şehri olarak da anılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar