İptal edin bütün projeleri; size bir akıl vereceğim!
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

İptal edin bütün projeleri; size bir akıl vereceğim!

04 Mart 2019 - 13:47 - Güncelleme: 04 Mart 2019 - 20:58

31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Son olarak Cumhur İttifakı cephesi de projelerini açıkladı. Ama maalesef toplumun çok büyük bir bölümü tatmin olmadı.

Sohbet etme imkânı bulduğum 10 kişiden 9’u “rutin belediye hizmetlerinin süslü bir dille ifade edilmesi” olarak yorumladı, açıklananları…

Özellikle ilçe belediye başkanları tarafından açıklanan projelerin neredeyse tamamı sadece proje olarak nitelendirilmek için hazırlanmış planlardı.

“Yüzlerce projemiz var” diye göğsünü gere gere gezip caka satanlar bu satırları iyi okuyun:

Eğer hazırladığınız proje, bir problemi çözmeyi veya bir ihtiyacı gidermeyi amaçlamıyorsa; yakın gitsin onları.

Toplumun ihtiyaçlarından beslenmeyen, ayağı yere basmayan bütün projeleri iptal edin, size bir akıl vereceğim!

“Çok öpmekle çok çocuk olmaz!”

Çok fazla insanı mutlu etmek için de çok fazla proje hazırlamanıza gerek yok.

Yol medeniyettir sözünü şiar edinip ilçelerimizi ve kırsalda kalan mahallelerimizi şehre yakınlaştırın! Önce insanlar arasında köprü kurun, gönüller zaten birbirine kendiliğinden bağlanır.

İlçelerimizi birbirine yakınlaştırın ki; Göksun Kayseri’den, Elbistan Malatya’dan, Pazarcık Gaziantep’ten, Çağlayancerit Adıyaman-Gölbaşı’dan alışveriş yapmasın. Kahramanmaraş’ın parası Kahramanmaraş’ta kalsın. Bununla şehir ekonomisine çok büyük katkı sağlamış olursunuz.

Şehir genelinde yatırımcılara yer gösterin, kolaylık sağlayın, onları teşvik edin! İstihdam sorununu kökten çözmüş olursunuz.

Ilıca’nın, Döngele’nin yol standartlarını yükseltin. Ekinözü’nü de dahil ederek termal turizmi destekleyin. Andırın’ın kalelerinden Göksun’daki Hançer Kanyonu’na kadar bir turistik güzergâh oluşturun. Gastronomiden tutun da tarihi ve kültürel mirasa kadar kentin turizm değerlerini öne çıkarın. Germanicia Antik Kenti’ni ziyaretçilere açın, inisiyatif alabilecek bir İl Kültür Turizm Müdürü atayın ve Kültür Turizm Bakanlığını biraz köşeye sıkıştırarak Kahramanmaraş dışında okkalı reklamlar yapın! Çok değil 1 yıl içinde Kahramanmaraş turistten geçilmez olur.

Dulkadiroğlu, Çağlayancerit ve Nurhak ilçesi için hazırladığınız tüm projeleri çöpe atın! Doğukent-Çağlayancerit-Nurhak arasına bir yol yapın yeter! Çok değil üç yıl içinde bu üç ilçe de tanınamayacak kadar değişim ve gelişim gösterir.

Boş verin millet bahçesini! Önce doğaya ihanet edilen Aksu Çayı’nı endüstriyel atıklardan temizleyin. Çevreye, doğaya saygılı olun, yaşadığımız coğrafyayı temiz tutun ve dikili bir ağacımızın olduğu ormanları çoğaltın!

Önem ve öncelik sıralamasından yoksun ıvır zıvır projelerden kaçının. Hem devlete külfet olmasın hem de millete!

Kahramanmaraşlı çok bir şey istemiyor ki; sadece yol yapın, yol gösterin!

Bize bunlar yeter! İptal edin bütün projeleri, devletimizin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiği şu dönemde yük olmayalım.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • M.K
  2 yıl önce
  Tebrikler Kenan bey işte bu ya
 • Ahmetazirak
  2 yıl önce
  Yol da istemiyoruz ev yapın faherelere
 • Musa Tınas
  2 yıl önce
  Doğudan batıya Güney’den kuzeye heryeri kaleme aldığınız için teşekkürlerimi sunarım gidemedigin yer senin değildir ilkesiyle hareket edilmelidir belediyelerin görevi halka daha yaşxnabilir bir şehir hazırlamaktır boyalı sözlere çal geçir işlere izin vermeyelim
 • Hacı Ökkeş uncu
  2 yıl önce
  Tebrikler çok bir yazı olmuş
 • Hakan
  2 yıl önce
  Bizim devletimizin gözü kendi halkının cöbünde .hiç düşünce yok yaptıkları yapacakları seçime yakın zamanda çıkıp vaat verirler seçim bittikten sonra kimse kalmaz ben biraz illerde gezerim g antep ş.urfa doğu bölgesi tarafa yatırım daha çok oy yok bizim k K.Maraş yatırım yok R.T E gölgesi altın da alıyolar oyu iş yapan yok
 • Cenk ak
  2 yıl önce
  Valla ilk defa adam akilli bir yazi okudum.helal olsun inanilmaz gercekci ve guzel bir yazi
 • Kamber aga
  2 yıl önce
  Teşekkürler Kenan bey kardeşim.Elinize sağlık.Anlayanlar için güzel bir yazı.
 • ZAFER BAHCE
  2 yıl önce
  Ağzına sağlık
 • FATİH YILDIZ
  2 yıl önce
  Kalemine sağlık nekadar güzel özetlemişin

Son Yazılar