Fırsat bu fırsat!
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

Fırsat bu fırsat!

22 Ekim 2018 - 18:57

Biz, evelallah Müslüman bir toplumuz! Devletçi, Milliyetçi, Cumhuriyetçi, Halkçı, Muhafazakâr gibi niteliklerimiz; Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Laz’ı, Alevi’si ve Sünni’si gibi etnik gruplarla barış içinde yaşamayı başaran bir yapımız var. Biz; Savaşçı, Kahraman bir milletiz; ama aynı zamanda da fırsatçı bir milletiz! Karaborsacı bir milletiz!

Fırsat bu fırsat, diyen karaborsacılar, özelde vatandaş ekonomisini genelde ise ülke ekonomisini baltaladı. “Devletin malı deniz, yemeyen keriz” mantığıyla hareket eden bu fırsatçılar, Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da vatandaşın cebindeki son kuruşa kadar göz dikti. Döviz arttı, diyen kafasına göre zam yaptı. Zamlara itirazın muhatabı olan esnaf, topu toptancıya attı. Toptancıda top kalmadığı için o da karaborsacılardan dert yandı. Yerel üreticiler ise “Masraflarımız arttı” bahanesiyle etiketlerinde ithal ürünlerin fiyatlarını aratmadı.

Geçtiğimiz günlerde Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı açıklandı. Ancak kamuoyunda yeteri kadar yer bulmadı. 15 Temmuz ve şehit aileleri kadar göstermelik de olsa reklam malzemesi yapılmadı. Serbest piyasa kalkanına rağmen karaborsacılar ve fırsatçılara yönelik zabıtalar göreve çağrıldı. Kahramanmaraş’ta da kahraman zabıtalarımız görevinin başındaydı. Şehrimizde enflasyonla mücadele öncelikle bahçesinde yetiştirdiği incirleri satan bir yaşlı amcamızla başladı. Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Kahraman zabıtalarımız şöyle bir baktı ve “Biz bu yaşlı adamı alt ederiz” dedi. Gözüne kestirdikleri yaşlı adamın tezgâhına daldılar. Neyse ki Allah korkusu olan bir vatandaş olayı videoya alıp internete koydu da konu kent gündemine oturdu. Sosyal medyada tepkilerin artmasıyla da konuya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç el attı ve olaya karışan Kahraman zabıtalarla ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığını söyledi. Acaba yerde gördüğü ekmeği üç defa öptükten sonra kenara koyan bir milletken; nimete tekme atan bir millete geçişin bedeli ne oldu? Keşke yapılan işlemin ne olduğu da açıklansaydı da içimiz rahat etseydi.

Bu olaydan hemen iki gün sonra Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay da zabıta ekiplerini denetimlere saldı. Bir de “Fırsatçılara taviz verilmeyecek” diye açıklama yaptı. Emir büyük yerden olunca zabıta ekipleri de denetimlere başladı. Başladı başlamaya da kaç tane fırsatçıya ne kadar ceza yazıldığı bir türlü açıklanmadı. Hal böyle olunca da insan “Bu denetimler göstermelik miydi” diye sormadan edemiyor. Sahi kaç tane fırsatçı-karaborsacı engellendi?

Denetim dediğin Gaziantep’teki gibi olmalı! Pazarı denetlerken tezgâhta 5 liraya satılan domatesin faturada 75 kuruşa alındığını görünce “Ya fiyatı düşür ya da tezgâhını kaldır” diyen Gaziantep'in Şahinbey Belediye Başkanı'nı Kahramanmaraş’a bekliyoruz.

Yaklaşık 2 ay içinde her şey en az yüzde 50 zamlandı. Elektrik, doğalgaz, odun, kömür, ekmek, bulgur, şeker, çay, çocuk bezi, temizlik malzemesi… Aklınıza gelebilecek her şey zamlandı. Döviz arttı, diyen zam yaptı. Kahramanmaraş’ta yetiştiren de Konya’da üreten de zam yaptı. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın bahçesinde yetiştirdiği domates de zamlandı, Allah’ın suyu da zamlandı.

Eğer Enflasyonla Topyekûn Mücadele yapılacaksa bu büyükbaşlardan başlamalı! Yaşlı adamın 2 kasa inciri değil enflasyonu yükselten! Enflasyonu yükselten Konya’da yetişen papatyaya, Isparta’da yetiştirilen güle yüzde 30 zam yapanlar. Enflasyonu yükseltenler Kahramanmaraş’ın ormanlarında kesilen odunu fahiş fiyatlarda satanlar. Karabük’te çıkartılan kömüre yüzde 100 zam yapanlar. Piyasaya mal sürmeyen karaborsacılar, enflasyonu yükseltiyor.

Mücadele edecekseniz, enerjinizi 20 kilo incir satan seyyar satıcıya harcamayın, tonlarca maldan haksız kazanç sağlayanlara harcayın. Büyük düşünün, büyükbaşların peşine düşün! Döviz düştüğü halde fiyatları aşağı çekmeyenlerin peşine düşün! Hesap soracaksanız; kaldırıma aynı anda 27 masa atan işgalcilerden hesap sorun!

Söylemleriniz eyleme dönüşsün. Lütfen samimi olun. Samimiyetin peşine düşün. Eğer fırsatçılarla şimdi mücadele etmezseniz yarın çok geç olur. Yerel seçimler öncesi fırsat bu fırsat!

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar