BÜYÜKŞEHİR TAMAM ONİKİŞUBAT TAMAM SIRA DULKADİROĞLU'NDA!
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

BÜYÜKŞEHİR TAMAM ONİKİŞUBAT TAMAM SIRA DULKADİROĞLU'NDA!

19 Ağustos 2018 - 14:13

Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için artık geri sayım başladı. 2014 yerel seçimleriyle beraber büyükşehir statüsüne kavuşan Kahramanmaraş, şehir merkezinde iki merkez ilçeyle temsil edildi. Önümüzdeki yerel seçimlere yaklaşık 7 ay gibi bir süre kala yerel yöneticiler için artık hizmet karinesinin değerlendirilme vakti geldi de geçiyor bile!

Şöyle dönüp geriye baktığımız zaman ilk 2 sene talihsizliklerle dolu geçti diyebiliriz. Özellikle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin teşkilatlanma süreci ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un ekibini oluşturma çabaları, Kahramanmaraş’ın ömründen 2 seneyi aldı götürdü. Tabi 7 Haziran 2015 seçimleri, hemen akabinde yapılan bir erken genel seçim, 15 Temmuz hain darbe girişimi de yerel yöneticilerin çalışmalarına sekte vurdu. İlk 2 seneyi Başkan Erkoç’un nazarında duraklama dönemi olarak adlandırsak yeridir. Nasıl ki referandum süreci başladı Başkan Erkoç da yükselme dönemine geçiş yaptı. Son 1,5 yılın totaline baktığımızda büyükşehir, çok güzel işler ortaya koydu. Ufak tefek pürüzler olmasına rağmen festival ve fuar kültürünün yerleşmesine büyük katkılarda bulunuldu. Fikirde güzel ama uygulamada sakıncaları da bulunsa iyi kötü bir yayalaştırma projesi hayata geçirildi. Alt geçitler, akıllı dönel kavşaklar, çevre yolları Başkan Erkoç’un hanesine birer artı olarak yazıldı. Her şeyi bir kenara bırakın Yedikuyular Kayak Merkezi gibi bir proje 5 senelik gerçekleştirilen tüm yatırımlara bedel diye düşünüyorum. Çünkü vizyonu olan bir proje. 50 yıl sonrasında bile ziyaretçi kabul edebilecek bir proje. Bir kış sezonu boyunca 1 milyona yakın vatandaşı bölgeye çekti. Bence Başkan Erkoç, kendinden önceki belediye başkanlarıyla kıyaslandığında oldukça başarılı işler ortaya koydu. Hele bir kaldırım düşkünü vardı ki onu saymıyorum bile! Bu saatten sonra Başkan Erkoç’un yapması gereken iki şeyin olduğunu düşünüyorum. Birincisi; başlattığı işleri tamamlamak. İkincisi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ndeki hantal bürokrasiyi yoluna koymak. Tabi belediyeye gelen insanlara suratsız suratsız bakan, zorla çalıştırılıyor imajı veren bazı çalışanlara da el atsa hiç de fena olmaz.

Kahramanmaraş’ın metropol ilçesine gelecek olursak…

Onikişubat Belediyesi, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bu yana sağlam ve güçlü bir teşkilat yapısıyla Onikişubat bölgesine çok şeyler kattı. Sağlam bir ekiple yola çıkan Başkan Mahçiçek, kısa sürede bölgede gözle görülür iyileştirmeler yaptı. Tabi bunda Başkan Hanefi Mahçiçek’in Devlet Planlama Teşkilatındaki tecrübesinin de büyük payı var. Fiziki belediyecilikte Kahramanmaraş sınırları içinde çığır açan Onikişubat Belediyesi; sosyal, spor ve eğitim alanında hayata geçirdiği projelerle ulaşmadığı insan kalmadı. Neredeyse bütün mahallelerde bilgi ve kültür evleri gençlere hizmet veriyor. Özellikle Bisiklet ve yürüyüş parkuru, Kahramanmaraş’ın her bölgesinden insanların ilgisini çeken Türkiye’de örnek bir proje oldu. Kısa süre içinde insanların akın ettiği bir sosyal merkez olan Bisiklet ve yürüyüş parkuru, gelecek vaat eden bir proje. Ancak sınırları zorlamayı seven Başkan Mahçiçek’in, Avrupa’nın en büyük yapay gölü ile birçok müzeyi de içinde barındıran Rekreasyon Alanı projesi, rakipsiz diye düşünüyorum. Onikişubat’ın vizyon projesi olarak da tabir edilecek bu projenin milyonları Kahramanmaraş’a sürükleyeceğinden hiç şüphem yok. Başkan Mahçiçek, hem kendi ilçesinde hem de Kahramanmaraş’ın diğer ilçelerinde yaşayan vatandaşlarca başarılı kabul edilen bir Belediye Başkanı! Sayın Mahçiçek, en baştan beri başarılı işler ortaya koyuyordu; fakat bunu kamuoyuna yeterince tanıtamıyordu. Bu da daha çok ilk başlarda basın yayın ve halkla ilişkiler birimine bakan vatandaştan kaynaklanıyordu. Nasıl ki Sayın Serhat Gümüş Onikişubat Belediyesi’nin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne getirildi; Başkan Mahçiçek’in projeleri ulusal arenada duyulmaya ve ilgiyle takip edilmeye başlandı.

Gel gelelim Dulkadiroğlu Belediyesi’ne!

Nasıl ki toplumlarda dezavantajlı gruplar var. Şehirlerde de dezavantajlı bölgeler vardır. Kahramanmaraş’ın dezavantajlı bölgesi de maalesef Dulkadiroğlu! Eğitimde de ekonomide de sosyal donatı alanlarında da ne yazık ki Dulkadiroğlu istenilen yerde değil. Yıllardır köylerden göçen kesimce çarpık yapılaşmanın olabildiğince yaygınlaştırıldığı ve gecekondulaşmanın had safhaya ulaştığı bu bölgede Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, istenilen başarıyı yakalayabildi mi? Benim gözlemim ve bölgenin nabzı yakalayamadığı yönünde. Başkan Okay özünde çok iyi bir insan. Samimi bir kişiliği ve güler yüzlü bir yapısı var. Ancak bölge ve ekip noktasında çok şanssız. Pazarlayanı yoktu Başkan Okay’ın! Yönlendiren, proje üreten-geliştiren deneyimli bir ekibi yoktu. Evet, bir Belediye Başkanı iyi olmalı! Ama iyi olması tek başına yetmiyor. Başkan dediğin; belediyeye gelen kaynakları nereye kullanacağım, diye düşünmez, düşünmemeli! Sorumluluk sahasındaki insanların ihtiyaç, beklenti ve talepleri doğrultusunda projelerin hazırlanmasını sağlamalı ve bu projelere ek kaynaklar bulmalıdır! Belediye Başkanının görevi özetle bundan ibarettir. Bunu da Başkan tek başına yapamaz, güçlü ve donanımlı bir ekibe ihtiyaç duyar. Başkan Okay’ın en büyük eksikliği de güçlü ve donanımlı bir ekibinin olmayışı.

Dulkadiroğlu Belediyesi, 30 Mart 2014’ten bu yana daha çok birkaç mahalleye taziye evi, birkaç mutfak müzesiyle gündeme geldi. Evet, bunlar da yapılması gereken şeyler. Kesinlikle yapılmalı! Ama bunlar yeterli mi? Değil. Dulkadiroğlu Belediyesi maalesef vizyonu olan bir proje ortaya koyamadı. Vizyon derken 50 yıl sonrası olan, yüzbinlerce hatta milyonlarca insana hitap eden bir projeden bahsediyorum. Dulkadiroğlu için bu vizyon proje ne olabilir? Benim aklıma Çağlayancerit yolu geliyor. Doğukent üzerinden Çağlayancerit’e bağlanılabilir kestirme bir yol! Bu yol Dulkadiroğlu’na ne kazandırır? Dulkadiroğlu’nun coğrafyası zor kırsal bölgelerinde yaşayan insanları şehre yakınlaştırır. Bir nevi köyden kente göçün önü kesilmiş olur. Kahramanmaraş’taki fabrikaların işçi açığı kapanmış olur. Çağlayancerit-Gölbaşı arasındaki bağlantının iyileştirilmesiyle bölge trafiği Dulkadiroğlu üzerinden akıtılabilir bu da bölgenin ekonomik olarak gelişmesini sağlar. Nurhak ile Çağlayancerit arasında bir bağlantı yolunun yapılmasıyla Nurhak’ın Çağlayancerit üzerinden Kahramanmaraş’a ulaşımı sağlanır. Bu da şehre 2,5 ile 3 saat arasında ulaşımını sağlayan Nurhaklıları, maksimum 1 saatte şehre ulaştırır. Ki yaz mevsiminde Nurhak’a gelen on binlerce gurbetçi sayesinde bölge ekonomisi güçlenir. Doğuda alternatif bir ana arter oluşur. Ve Dulkadiroğlu bölge olarak gelişir.

Eminim ki Başkan Okay, bunların bilincindedir. Bu uğurda çaba harcadığını da biliyorum. Birkaç defa bu yol ile ilgili sunumlar yaptı. Fakat çok az bir zamanı kaldı. Bu saatten sonra Başkan Okay’ın yapması gereken değil elini, bedenini taşın altına koyup bu yolu bir an önce yatırım programına aldırmak. Dulkadiroğlu için bu yol büyük bir vizyon projedir. Evet, Büyükşehir ve Onikişubat Belediyesi vizyon projesini ortaya koydu; sıra Dulkadiroğlu’nda!

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • mustafa tatlı
  2 yıl önce
  hepsinin değişimi şart vizyonu o*** başkan lar istiyoruz
 • mustafa tatlı
  2 yıl önce
  hepsinin değişimi şart vizyonu o*** başkan lar istiyoruz
 • Adem fırtına
  2 yıl önce
  Diline sağlık dulkadiroglu belediyesi bence bu yolu bir an evvel ısıtıp sofraya kıymalı yoksa mart secimlerinde sendeleyecek

Son Yazılar