AKLIMDA DELİ SORULAR
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

AKLIMDA DELİ SORULAR

26 Ocak 2019 - 15:11 - Güncelleme: 26 Ocak 2019 - 15:13

Temel bir gün sınavdan yeni çıkan oğluna sorar:

-Uşağum nasi geçti, sorular zor miydi?

Oğlu, omuz silkerek şu şahane cevabı verir:

-Yok, babacuğum! Sorular kolaydi ama cevaplari çok zor idi.

+++

Soru sormak öğrenmenin doğasında vardır. Bireysel sorular kişiyi geliştirirken; kitlesel sorular toplumları geliştirir. Kahramanmaraş maalesef uzun yıllar kitlesel sorulardan nasibini almamış; bu yüzden de bir türlü gelişememiş bir şehrimiz.

Soru sormanın ayıp, sorgulamanın sakıncalı olduğu bu şehirde; eleştirmek, vatan hainliğine kadar gider. O yüzden soru sorucuların işi çok zordur Kahramanmaraş’ta! Aslında sorulardan ziyade cevaplar korkutur, kızdırır muhataplarını… Çünkü zor olan soru değil cevaplarıdır.

+++

Sorulara tahammülün olmadığı bu şehirde hâlâ cevaplanmamış bir yığın soru var. Bunlardan güncel olan bazılarını; ilgili kişi, kurum ve kuruluşları rahatsız etme pahasına siz değerli okurlarımız için derledim. İşte aklımdaki o deli sorular:

YEDİKUYULAR

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde park yeri bulunmadığı için bölgeye giden ziyaretçiler, kolluk kuvvetlerince geri çevrildi mi? Kayak merkezini 2 yıllığına kiralayan firma, bölgeye çıkmak isteyen vatandaşların engellenmesiyle zarara uğratılmıyor mu? Bölgeye çok fazla kar yağdığında, otopark alanının sınırlı kalacağı hesaba katılmadı mı? Projeye bir kapalı otopark neden dâhil edilmedi? Milyonlarca lira harcanarak alınan kayak malzemeleri neden satıldı? Kayak merkeziyle beraber ihale edilemez miydi? 2 yıllığına ihaleye verilen kayak merkezi, 2 yıl sonra ne olacak? Eğer Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl sonra burayı işletecekse; o kadar kayak malzemesi neden satıldı? 2 yıl sonra yine milyonlarca lira harcanıp yenileri mi alınacak? Bu milletin parasına yazık değil mi?

5 YILDIZLI TOPLANTI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey yöneticileri, daire başkanları, müdürler ve eşlerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik ekip, hangi 5 yıldızlı otelde değerlendirme toplantısı yaptı? Ülkede ekonomik krizin milletin karnını yardığı bir dönemde, şehir merkezindeki bütün mekânların suyu mu çıktı da toplantı, 5 yıldızlı otelde organize edildi? Toplantıya katılanlar için otele, geceliği kişi başı ne kadar ödendi? Toplantıya katılanların eşlerinin masrafı da belediye bütçesinden mi karşılandı? Toplantı kaç gün kaç gece sürdü? 5 yıldızlı otelde toplantı yapmanın belediyeye faturası ne kadar?

ÖLÜ TOPRAĞI

Şeyh Adil Mezarlığı’nın genişletilmesi için yanında bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) arazisinin amacından uzak olarak Gaziantepli bir firmaya satılması işlemi iptal edildi mi? İhale iptal edildiyse satılan ölü toprağı, hangi kurumun tasarrufunda ne şekilde değerlendirilecek? Bunun için ihaleyi alan firmaya cayma bedeli ödendi mi? DSİ arazisi, Dulkadiroğlu ilçesinde yaşayan vatandaşların Hasancıklı’daki Şeyh Ali Sezai Efendi Mezarlığı’na gitmesi zor oluyor diye protokol ile alınmıştı. Dulkadiroğlu ilçesindeki vatandaşlar için yeni mezarlık alanı yapılacak mı? Yapılacaksa nereye yapılacak?

KUZEY ÇEVRE YOLU

Büyükşehir Belediyesi’nin acil ve öncelikli hizmetleri arasında yer almamasına rağmen Başkan Erkoç’un yapımını başlattığı Kuzey Çevre Yolu, için ne kadar bütçe harcandı? Yapımı henüz bitmeden ilk yağmur ve fırtınada istinat duvarı göçen Kuzey Çevre Yolu’nun geri kalan kısımları da bu kadar dayanıksız mı? İstinat duvarının yıkılmasındaki gerçek sebep dayanıksız malzeme mi yoksa işçilik hatası mı? Yolun istinat duvarı göçen bölümü onarıldı mı? Kuzey Çevre Yolu’nun yapımında kullanılan iş makineleri kimden ne kadarlığına kiralandı? İş makinelerinin saatlik kiralandığı iddiaları doğru mu?

DULKADİROĞLU

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana sürekli ekibi eleştirilen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı ve AK Parti Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Necati Okay, yeni dönemde de aynı ekiple devam edecek mi? Okay, Üdürgücü konağı gibi restorasyonunu yaptığı konaklarda kullandığı ve kapılarda kavislenmeye neden olan adi malzemeleri hangi şirketten aldı? Gazeteci Mehmet Fiskeci’nin sosyal medyada paylaşarak gündeme getirdiği; Holding kuracak kadar zenginleşen Başkan Yardımcılarından tapuda başkaları üzerine tarla, arazi, bağ-bahçe devri yapan kimlerdi? 23 Ocak Çarşamba günü bir vatandaş Dulkadiroğlu Belediyesi’nin orta yerine neden benzin döktü? Adamın niyeti belediyeyi mi yakmaktı yoksa kendini mi? Sahi adamın derdi neydi? Belediyedeki benzin kokusunu bastırmak için kaç kutu kolonya feda edildi?

KÜL YAĞMURU

Çevreye verdiği zarar nedeniyle 2 yıl kapatılan; ancak özel sektöre devredilmesiyle yeniden çalıştırılan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, ne zamana kadar kül yağdıracak? Baca gazı arıtma sistemi olmayan termik santralin bıraktığı külün çevreye verdiği zarara kim dur diyecek? Kül bulutunun bölge halkına hiç mi zararı yok? İnsan sağlığı bu kadar mı ucuz? Santrali devralan işletmeye, neden bacalara filtre taktırması için baskı kurulmuyor?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar