Ahmet Özdemir ve Esat Şengül İn Salman Kapanoğlu Out!
Kenan Onaran

Kenan Onaran

Köşebaşı

Ahmet Özdemir ve Esat Şengül İn Salman Kapanoğlu Out!

17 Mart 2019 - 23:17 - Güncelleme: 18 Mart 2019 - 00:08

Memleketimin havası, suyu, toprağı ayrı bir güzel. Gerek doğal güzellikleri, gerek tarihi varlıkları gerekse yöresel yemeklerinden ilham alan binlerce yazar ve şair çıkarmış, sahip olduğu değerlerle ender bir memleket Kahramanmaraş!

Bugün yazar ve şairlerimize ilham kaynağı olan yöresel yemeklerden biri Tirşik için Kültür Park’ta şölen yapıldı. Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 11’incisi yapılan Tirşik Şöleni’nde hem “Helal Olsun” hem de “Yazıklar Olsun” dediğim zıt anılar yaşadım.

Burada Helal Olsun diyeceğim iki isim var: Biri AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Esat Şengül!

Helal olsun, diyorum! Çünkü siyasi görüş, cinsiyet, ırk, mezhep gibi ayırt edici özelliklerini bir kenara bırakıp orada yapılan etkinliğin ruhuna göre hareket ettiler, toplumun ortak değerleri söz konusu olduğunda birlik mesajı verdiler. Konuşmalarında siyasetin insanlar arasına mesafe koymaması gerektiğini, siyasi üslubun insanlar arasındaki ilişkilere zarar vermemesine özen gösterilmesi gerektiğini anlattılar, hoş bir dille. Farklı siyasi görüşü olan insanların aynı havayı soluduğunu yeri geldiğinde aynı hayatı paylaştıklarını ya da benzer kaderleri yaşadıkları gerçeğini ortaya koydular.

O kadar ılımlı konuştular ki bu salondaki herkese riayet etti ve özde bir 15 Temmuz ruhu kapladı havayı. İki başarılı siyasetçi için de alkışlar yükseldi.

Bu yüzden hem Sayın Ahmet Özdemir, hem de Sayın Esat Şengül’ü tebrik ediyorum. Her ikisi de İn!

Fakat programın sunuculuğunu üstlenen Salman Kapanoğlu OUT!

Neden OUT?

Çünkü üst üste üç tane koca GAF yaptı.

İlk gafı bir hemşeri derneği olarak çalışmalarını takdir ettiğim Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Ahmet Kolutek’in konuşmasından sonra geldi.

Kolutek, bir hemşeri derneği olarak içinde bulunduğumuz siyasi atmosferi bir fırsat bilip ilçesi için elzem ihtiyaçları sıraladı. Bunlardan birisi de Taziye Evi’ydi. Andırın’da bir tane bile taziye evinin olmadığını orada öğrendim.

Başkan Kolutek’in konuşmasının ardından mikrofonu eline alan bizim işgüzar sunucu ne dedi: “Andırın’ın havası, suyu, Tirşik’i çok güzel olduğu için Andırınlılar ölmez. Dolayısıyla taziye evine de ihtiyaç yok!”

Yahu sanane kardeşim! Kıymetli Başkan, memleketi için elzem olan bir hizmeti istedi, sana ne! Andırın’a taziye evi yapılmasının sana ne zararı var!

Tabi kendince şirinlik yaptı. Andırınlı değil ya nerden bilsin Andırın’ın taziye evi ihtiyacını! Hem bu dönem Andırın’a taziye evi yapılmazsa bunun sorumlusu olarak Salman Kapanoğlu biline!

Bizim sunucunun ikinci gafı da komik olmayan bir fıkrayı anlatması oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Esat Şengül, konuşmasının sonunda; Büyükşehir Belediyesi’ni Atom Karınca kazanacak, dedi ve konuşmasını bitirdi.

Bunun üzerine yine mikrofonu eline alan sunucumuz aynen şu fıkrayı anlattı:

“Bir gün karınca Hac’ca gidiyormuş.

Bunu görenler;

-Nereye gidiyorsun, diye sormuşlar.

O da;

- Hac’ca gidiyorum, demiş.

Diğerleri demiş ki;

-Bu hızla nasıl gideceksin?

Karınca cevaplamış: Gidemesem de yolunda ölürüm.”

Tabi salondan kimse gülmedi. Bizim sunucunun zoruna gitmiş olmalı ki “Anlayan anladı” diye çıkıştı bir de!

Yapma be kardeşim! Senden önce konuşan iki siyasetçi de biz kardeşiz mesajı veriyor. Buraya ortak bir değerimiz olan Andırın Tirşik’inin tanıtımı için geldik, diyorlar. Sen ise misafir olarak sunumunu yaptığın organizasyonu baltalıyor, kardeşlik mesajlarını katlediyorsun. Sana kim yorum yap, dedi. Kime yaranmak istiyorsun? Bir şey konuşulacaksa, oradaki siyasetçiler konuşur. Yok, eğer illa ki siyaset konuşacaksan aday ol be kardeşim!

İstediğin siyasi görüşü destekleyebilir, istediğin partiye oy verebilirsin. İstediğin siyasi partinin de propagandasına da katılırsın. Ama misafir sunucu olarak yer aldığın bir etkinlikte ortak paydadan bahseden insanları ayrıştırıcı, küçük görücü, aşağılayıcı ifadeler kullanamazsın.

Bizim sunucu konuştukça Andırınlılar Dernek Başkanı Ahmet Kolutek’e baktım. Resmen dua ediyordu; bir GAF daha yapmadan programı bitirseydi diye…

Tabi bizim sunucu coştu, hızını alamadı. Bir GAF daha yapmadan bu programı bitirmem, dedi.

Ve ağzındaki baklayı çıkardı.

Salondaki diğer kamera ve mikrofonları yok sayarak şehrin yerel kanalını “dünyaya açılan penceremiz” diye reklamını yapıp salona alkışlattı.

Yahu kardeşim, senin reklamını yaptığın o yerel kanal yayın yapıyor da oradaki diğer basın-yayın organları hariçten gazel mi okuyor?

Bu ne saygısızlık?

Sayın Kapanoğlu! Sunuculuğunu yaptığınız ilk programda Kahramanmaraş basınından özür dileyin!

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Sabahat Kupelikilic
  2 yıl önce
  Bahsettiğiniz kişi Salman Kaptanoğlu. Düzey beklemek ahmaklık olur. Adam yok ama yağlamalıdır. Eğer siz konusu partiler arasında bir konum değişikliği olursa Esat Şengül dahi kendine yer bulsa. Çünkü Kaptanoğlu ve Kaptanoğlu gibiler alışkanlıklarını orada devam ettirirler.
 • Muzaffer Çıngıl
  2 yıl önce
  Analiz ve tespitlerin çok güzel tebrik ederim Sunumu yapan şahsın lüzumsuz gereksiz konuşmaları hani derler ya bir çuval inciri .......... o cinsten oldu.

Son Yazılar