Sağlığın Selameti İçin
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

Sağlığın Selameti İçin

01 Mayıs 2021 - 17:17

Dünya ve Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemi sürecinden geçerken ve vefakâr şekilde çalışan sağlık görevlilerimiz büyük bir emek sarf ederek bu süreci idare etmeye çalışıyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz ve Sağlık Bakanlığımız da elindeki tüm imkan ve olanakları en son noktaya kadar kullanmakta ve şüphesiz ki Sağlık harcamaları da ödenekler arasında en ön de ödenerek insanların zor durumda kalmaması  için ekonomimizden büyük payı almakta.

Ama maalesef diyoruz ki bazı kesimler bunu bile fırsata çevirerek hasta insanların üzerinden devlete bağda takmakta özellikle Kronik hastalar üzerinden yapılan iş ve işlemler bu tür insanlar bazen kendilerini öyle bir kefeye koyuyor ki padişahım arkam sağlam ben istediğimi istediğim şekilde yaparım dercesine bir yol izlemekte.

Eczaneler

Sağlık bakanlığımızın pandemi sürecinde sağladığı imkânlardan bir tanesi olan Raporlu hastaların rapor yenilemesi için hastane köşelerine gelmemesini sağlamak amaçlı rapor süreleri uzatılmıştır.

Peki, bu süreçte raporlu ilaçların içerisinde kullanılmayan veya hastanın elinde daha var olan ilaçlar olmasına rağmen ilaçlar evlerde iskif haline gelmekte bu noktada işini ehli ile yapan eczaneleri ayrı tutarak fırsatçılık yapan eczaneleri sadece kınıyoruz yazıktır günahtır 2000 yılı öncesi ilaç bulamayan ve ilacını almak için kuyruklarda beklenildiği günleri unutmamak gerek çünkü sağlıkta en büyük kayıp kullanılmayan ve çöpe giden ilaçlardan olmakta.

Üniversite Hastaneleri

Zaten muayene olmak sorulan sorulara muhatap bulmak zordu ve bilhassa hocaları da muayene esnasında görmek neredeyse imkansız haldeydi.

Pandemi sürecinin gelmesinden sonra haklı olarak biraz daha dikkat etmek adına günlük belirli sayıda hasta alınmaya başlandı ama unutulmamalıdır ki acil bir durumu olan hasta birçok bölümde 3 hafta gibi bir zaman beklemesi de zor olsa gerek ancak özel muayeneye gelindiği zaman kota uygulamasının üzerinde özel muayene yapılmakta poliklinik muayenesinde ki asistanların yaptığı muayene ve tedaviyi de sanki bölüm hocaları yapmış gibi gösterilmesi ve üzerine insanları özel muayeneye yönlendirilmesi pek de ahlaki bir davranış olmaması gerek.

Durumu olan var olmayan var 140 150 TL özel muayene ücreti istenmesi ve bu sağlık politikasını da bu yöne doğru yönlendirme çalışmaları yapmaları özel hasta e ile bir fark kalmamasına neden olmakta kaldı ki üniversite hastaneleri Hekim yetiştirmek için var akşam 5 den sonra davulu ve çomağı eline alıp kendi kendine çalarak kimseye faydası olmadığı gibi asistan hekimlerinde öğreneceği işlerden uzak kalmasına neden olacaktır.

Devlet Hastaneleri

Devletin vatandaşlarına sağladığı en temel taşlardan biri halinde yıllarca devletin yükünü çekmekte.

Muayene ve tedavi yönünden insanların bilhassa özele muhtaç hale getirilmemesi için çok emek vermesi gereken kurum.

Bunda İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ağız diş sağlığı merkezi ve kadın doğum ve çocuk hastanesi dâhil olmak üzere hastaların randevu bekleme süreleri iyi hesaplanmalıdır.

Bit çok insan Alo 182 den randevu almayı bırakın ulaşmaya bile zorlanırken E devlet üzerinden randevu almayı da bilen kişi sayısı da oldukça düşüktür.

İnsanların mağduriyetinin önlenmesi için başta sağlık müdürlüğü ve hastane yöneticileri bir çaba içerisinde olmalıdır.

SGK Kurumu

Devlet ödemelerinin en büyük merkezi olan kurumun şu süreçte uygulanan birçok haksızlıklara önlem adına elini taşın altına koymalıdır aksi takdirde bu süreçteki kayıp kaçak devletin zarar görmesine neden olacaktır.

Eczanelerdeki fatura farkları özel hastanelerdeki olmayan tedavi diş tedavisinde ki varsa yönlendirmeleri ve uygulanan yanlışlıkları iyi incelemeli özelliklede şikâyete gelen vatandaşların şikayet metnini şikayet edilen kişiler ile paylaşılmaması daha doğru bir yöntem olacaktır.

Bu konulara istinaden Şehrimizde son zamanlar da bazı kesimler atı alıp Üsküdar’ı geçmeye çalışıyorlar bu at gün gelir insanı sırtından atar yapılan yanlışlıklar ve haksızlıklar unutulmaz gün gelir ortaya çıkar açıkları kapatmak için kimi tedavi görmeyen hastaya evrak imzalatır kimi de var olan şikâyeti yokmuş gibi etrafına enjekte etmeye kimi ise de gücün varsa ipin kopmasını bekleme ipi kes ipi, der durur.

Bu güveni kim nerden nasıl alıyor bilmeyiz ama fırsatını ve zamanını buldukça hâk için söylemeye konuşmaya şikayet etmeye devam edeceğiz unutulmaması gereken bir konu da biz ipi çoktan kesip attık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar