Reklam
Sağlığımız
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

Sağlığımız

15 Kasım 2019 - 15:12

İnsan sağlığının korunması, toplumun en iyi şekilde sağlık tedavisi alması ve sağlıklı toplum olma yolunda daha ileri gitmenin yolu; kurumların sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğiyle hareket etmekten geçer.

Bu işbirliği sivil toplum yani vatandaş ve devletin bir biri ile belirli konularda istişare yaparak daha iyi hizmet vermek ve almak için kendi arasında uzlaşı yapmasıdır.

Devlet, yıllardır kabul görse de görmese de Kamu STK işbirliği için birçok emek ve zaman sarf ediyor.

Buradaki amaç kamudaki sorunların STK işbirliği ile çözüm aşamasına getirilecek daha iyi hizmet verilmesini sağlamaktır.

Bazı akıllar bu çalışmaları yapmamak ve yaptırmamak için var gücü ile çalışmalar yapıp her türlü yolları denemekte ama maalesef unuttukları bir şey var: Kimse kendi eksiğini göremez. Gördükleri sadece kendini bulunmaz hint kumaşı zannetmek, olur. Oysaki kendi dünyasının dibine inip kendi ile bir yüzleşme yapsa kimim neye uğraşıyoruz dese; ama demez. Çünkü ben duygusu her şeyin önüne geçer.

Bu geçtiğimiz haftalarda organ bağış haftasını da geride bıraktık. Çeşitli etkinliklerle ve stant calışmaları yaparak bilgilendirme çalışmalarını yaptık. Güzel ve etkin çalışmalar yapıldığını söylemek gerek ama bu çalışmalarda büyük rol alan topluluklar ve kurumlar oldu. Hem devletten hem özelden gelen manevi destekler ile toplumun kanayan yarasına el atılmış olundu.

Ülke olarak hep ağzımızda dolanan kelimelerden; bir olmalıyız, birlik olmalıyız söylemi üzerine durursak organ bağış bekleyen hastalar için en önemli yapılacak iş organ bağışının duyurulması, organ nakli merkezlerinin geliştirilmesi ve hasta bireylerin yardımlarına koşulması olur.

Çünkü şehrimizde de organ nakli beklerken bilhassa böbrek yetmezliğine yakalanan hastalar her yıl tek tek yaşamlarını yitiriyor.

Bir insan yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumludur. Yani günahı sevabı kendine göre sınıflandırmamalıdır.

Organ bağış haftası girmeden Cuma namazı esnasında organ bağışının caiz olmadığı yönünde vaaz veren hocayı da unutmadık. Acaba kendi eşinde çocuğunda böyle bir hastalık vuku bulduğunda ne yapacağını çok merak ediyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar