KSÜ'de yine bilindik olaylar
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

KSÜ'de yine bilindik olaylar

29 Haziran 2019 - 18:18 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 - 18:18

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk bölümüne çocuk kardiyoloji birimi açıldı. Sevindirici bir haberdi ve güzel de haberleri yapıldı. Genç bir hekimimiz göreve başlayarak tabelası olmayan odada eksik malzemeler ile halka hizmet vermeye başladı.

Bir şehrin en önemleri yönlerinden biri vatandaşın başka şehirlere gidip tedavi olmasının önüne geçilerek kendi şehrinde iyi bir tedavi hizmeti almasını sağlamaktır.

Ama bu hekimin iyi hizmet edebilmesi için eksik malzeme ve araç gereçler, başhekimlik, müdürlük veya başhemşirelik tarafından takip edildi mi?

Buraya gelen hekimin çalışma azmini kırmamak adına gerekli dayanışma yapıldı mı? Pek sanmıyoruz; ama bizim bir huyumuz var: geleni davul zurna ile getirip sonra da “ne halın varsa gör” deyip kendi sorunlarıyla baş başa bırakırız.

Sonra da; “Kahramanmaraş’a gelen hekim niye durmuyor, çekip gidiyor” diye dövünür dururuz. Başta Rektör Hoca olmak üzere herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Eğer yönetimde başıboşluk varsa Rektör Bey gerekeni yaparak yönetime bir el atmalı yoksa şehir için önem arz eden hekimler arkasına bakmadan çekip gider ve bunun sorumluluğunu da kimse kaldıramaz. Önce biz kendimize çeki düzen vereceğiz sonra da yaptığımız işlere insaf ederek bir empati kuracağız.

Ayrıca çocuk (B) bölümünde bulunan EKG çekim odası nedense bir türlü rayına oturamayan yerlerden bir tanesi! Çocuk EKG odası mı? Çocuk boy kilo ölçüm odası mı? Yoksa önüne her gelen hastanın EKG çekim odası mı?

“Çocuk hastaların bebeklerin tedavi aldığı odada yetişkin bireylerin ne işi var” diye sormak gerekir. “Acaba yönetim ve idarecilerin kendi bebekleri, çocukları olsa o odada yetişkinlerin yattığı yere kendi bebeklerini yatırır mı” diye sorasımız geliyor. Çoğu zaman tek hemşire ile hizmet veren oda eski araç-gereçler ile insanlığa hizmet veriyor. Orada kullanılan tartı aleti çok eski zamanlarda kullanılıyordu. Acaba Tıp Fakültesinin bir elektronik cihaz almaya gücü yok mu? Üstelik günün belirli saatlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle bir bebek hasta, bir yetişkin hasta alarak oluşabilecek enfeksiyonlardan bihaber hizmet veriyor.

Acilen yeni hizmete giren Çocuk Kardiyoliji’nin kapısına güzel bir tabela odaya masa, sandalye ve hekimin kullanacağı araç gereçler başhekimlik tarafından sağlanmalı! Ayrıca çocuk EKG odasında yetişkin hastalara yer verilmemesi gerekiyor. İçeride kullanılan fi zamanından kalan malzemelerin bir an önce günümüz teknolojisine uygun olanlarla değiştirilmesi gerekiyor.

Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.) [Nisa 58]

Çocuk Kardiyoloji Polikliniği sorunsuz hasta kabulü yapabiliyor mu?

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Der Der
  3 ay önce
  Evet tabela masa şart tabela olmadan hele ki masa olmadan olmaz doktor muayene edemez fiiii tarihinden kalma cihazla olmaz bu iş bu arada fiii tarihi maksimum (5) yıl demek çok eskiii neyse başhekim bak sen göremiyorsun tabela koymazsan hekim kaçar fa*** Allah muhafaza seni de sanayiden torpille mi başhekim yaptılar naaptılar neyseki büyük Maraş’ın derin ilim ve fikir adamları var Allah razı olsun olaya parmak bastı bu işi derinlemesine tahlil etti sağolsun hadi başhekim yine iyisin ders çıkar artık bu işlerden öğren sen de artık yav
 • İrfan kazancı
  3 ay önce
  Nakil hastası kızın biray arayla tansiynu 20 ye çıktıgında tıp fakültesindeki Nefroloji bölümündeki alakasız bir doktoru görüşmek için Baş hekimle görüşmek istedim bir kaç defa ugraştım olmadı baş hekimlik binasındaki 2 görevliye durumu izah ettim beni baş hekimin yardımcısıyla görüştüm oda binbir deteden su getirdi yani bir sözde bu hekimle görüşüp derdimizi anlatamıyacakmıyız bn bir ögretmen olarak velilerin her derdine koşuyoruz

Son Yazılar