Reklam
Dünya Sağlık Günü
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

Dünya Sağlık Günü

07 Nisan 2020 - 12:47

7 Nisan 1948 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü Anayasa'sı yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle her yıl 7 Nisan “Dünya Sağlık Günü” olarak, 7-13 Nisan tarihleri arası ise “Sağlık Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Dünyayı ve ülkemizi saran Koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını nedeniyle insanlık zor günler geçiriyor.

Ülkemizde ve şehrimizde çeşitli vakalar çıkmakta ve maalesef bazı hastalar hayatlarını kayıp ediyor. Ama her geçen gün salgını yenen hastaların da sayısı artıyor.

Sağlık bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız bu salgın ile uğraşırken diğer taraftan bu mücadeleye dâhil olan ve var gücü ile çalışan emniyet güçlerimiz, basın çalışanlarımız, zabıtalarımız, muhtarlarımız kısacası ülkemizin biran önce rahata kavuşması için mücadele eden herkesi tebrik ediyoruz.

Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan yaşlı vatandaşlarımız ve kronik hastalığı bulunan insanlar için emek sarf eden ve bunu büyük ölçüde de başaran KSÜ organ nakli merkezi ve vefakar şekilde çalışan diyaliz hemşireleri ve teknisyenlerini de tebrik ederiz.

Aslında bu salgın ile birlikte birçok insan, hayatın ve sağlığın ne kadar önemli olduğunu hissetti. Çünkü sağlık olmadan aslında Hiçbir şey olmayacağını biliyorduk; ama hayat ve yaşantılar bazen insanları farklı yerlere sürüklüyor.

Benim gördüğüm birçok insanın da “Tamam elbet öleceğiz; ama bu şekilde ölmek de istemiyoruz” diye yakındığını gördük.

Bu virüs belasında tedavi hizmetleri kadar ruh sağlığının da önemli olduğunu unutmamak gerek. Yani bu süreçte birçok insan psikolojik olarak yıpranacak ve kimi insan zora düşecek. Biz de yetkili kişilerden bu süreçte insanlara psikolojik desteği, sosyal ağlar üzerinden ve iletişim araçları ile Sağlık Bakanlığı sorumluluğunda kısa videolar ile bu kaygı durumunun giderilmesini istiyoruz. Bu bela elbet bir gün bitecek. Biz onla yaşamayı öğreneceğiz. O virüsün de bizimle yaşamasına alışacağız. Ama yıpranarak değil; toparlanarak bu işin içinden çıkmamız ümidiyle.

Bu nedenle 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyor, 7-13 Nisan Sağlık Haftasında da tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler diliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar