Reklam
Devletin sağlık üzerindeki etkisi
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

Devletin sağlık üzerindeki etkisi

08 Aralık 2019 - 16:04

Ülkemizde çeşitli nedenler ile organ yetmezliği ve hastalıkları ile mücadele ediliyor.

Hastalıkların arasında en çok görüleni ise böbrek yetmezliği! Ülkemizde 70 bine yaklaşan diyaliz tedavisi gören hastalarımız var.

Diyaliz tedavisi en çok hastaya ve yakınlarına etki etmektedir.

Bunun maliyet kısmında ise sosyal ve güçlü devletimiz sayesinde de üniversite devlet ve özel olarak her türlü ihtiyaçları karşılanacak şekilde bir sistem olduğunu görmekteyiz.

Bilindiği üzere şehir merkezinde toplamda iki özel 3 tane de devlete bağlı diyaliz merkezi bulunmakta.

Bu merkezlerde ise yüzlerce insan tedavisini sürdürüyor.

Bir öneri olarak sunacağız ama yine malum kişiler kim oluyorsunuz da akıl veriyorsunuz diyecekler. Biz yinede önerilerimizi sunalım:

Bu yılın sonunda KSÜ Tıp fakültesinde diyaliz ihalesi yapılacak. Doğal olarak fiyatı kim uygun verirse o firma alacak. Biz de öneri olarak zaten diyaliz cihazlarının yaklaşık 10 tanesi üniversiteye ait geriye belki 7-8 makine daha alınarak bu işlemi kendimizin yapması daha güzel ve maliyeti daha aşağı çekeceği kanaatindeyiz. Sonuçta yer bizim hemşire bizim hekim bizim. Binlerce lira para vereceğimize bu tedavileri kendimiz yapmalıyız.

Belki geçmiş yıllarda üniversitenin ve şehirdeki hasta sayısının yetersiz olması nedeniyle böyle yola başvurulmuştur.

Ama artık gelişmiş ve ihalede tabiri caizse tonla para verebilecek gücümüz var. O halde kendi işimizi kendimizin yapması daha doğru olur ve idare tekrar borçlanma yapmaz. Böylece kalıcı bir merkez de elimizde kalmış olur.

İkinci bir önerimiz de devlet hastanesinde bulunan diyaliz cihazlarının kullanım ömrü azalmış makinelerin yerine daha gelişmiş cihazların gelmesi!

Sonuçta burada bir insan sağlığı söz konusu ve eski makinelerde tedavi gören hastaların vücutları kararmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar