Reklam
3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftanız Kutlu Olsun
Hanifi Çöplü

Hanifi Çöplü

Her Şey Sağlık İçin

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftanız Kutlu Olsun

07 Eylül 2019 - 18:01

Büyükşehirlerin oluşmasıyla Halk Sağlığı Müdürlükleri, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlandı. Bence yanlış bir seçim oldu. En azından bizim şehrimiz için toplum sağlığı için her an saha çalışması yapmaya hazır bir müdürlük dar alana sıkıştırılarak atıl duruma getirildi. Sağlık Bakanlığı bu birimi ayrı tutarak bağımsız hale getirmelidir. Hele de şu dönemde Bağımlılık, Obezite, Diyabet, Sağlıklı Beslenme, Doğru İlaç Kullanımı, Kanser Taramaları vs var da var.

Toplumun en büyük sorunları arasında gelen konular…

Ancak meydan çalışmalarıyla bire bir insan çalışmalarıyla verimli hale gelir.

Toplumun sağlık alanında yaşadığı en başta sorunlar aslına bakarsak hep koruyucu sağlık alanında her yaşta insanı etkileyebilen hastalıklar üzerinedir.

Çocuklarda obezite, gençlerde madde bağımlılığı, yine gençlerde akıllı cep telefon bağımlılığı diğer kesimlerde de diyabet-hipertansiyon gibi sorun teşkil eden hastalıklar en önde gelmektedir.

Bunlar içerisinde hayatımızın bir köşesinde duran ama ne zaman kapımızı çalacağını bilmediğimiz organ yetmezliği hastalıkları bu anlamda aile bireyleri veya yakın çevremiz de bu hastalıklara yakalanan insanlar çıktıkça doğal olarak bilgi gereksinimi de doğmaktadır. İşte bu andan sonra bilgi kirliliği yada yanlış yönlendirmelere düşmeden konunun uzmanlarında yani Halk Sağlığından gerekli bilgileri kamunun her bir noktası pazarda, meydanda, postaneden AVM’ler den donanımlı bilgileri almak mümkün olmalıdır ki o da halk sağlığı dairesi başkanlığının tam yetkin ve etkin kılınması gerekir. Kısıtlamalara maruz kalınmaması için de Sağlık Bakanlığımız donanımlı ve özgür olarak Türkiye’nin tüm illerinde halk sağlığı üzerinde durması gerekir.

Tabi Sağlık Bakanlığımız bünyesinde toplum sağlığı üzerine aktif çalışmalar yapılmakta; ama kısmen yetersiz olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Çünkü nüfusun artması ve dünya teknoloji ve yaşantılarının değişmesi de büyük faktör olduğu için her geçen gün toplum sağlığında bozulmalar oluşacaktır. Bunun da en etkin önlenmesi de bizce halk sağlığı daha da geliştirilerek topluma hizmet vermeye çalışmalıdır.

İdarecilerimizin bazıları ofis çalışmaları ve kağıt üzerinde çalışmaya alışmış insanlar olduğu için meydandan uzak kalıyor ve toplumun sorunlarıyla sadece gelen giden evrak üzerinde uğraşamaz. Çünkü onlar hep düşünceli ve akıllarında hep acaba sorularıyla yaşarlar. Ha onlara da bir şey demiyoruz. Çünkü idarecilik bizce farklı şey. İdareci; idare eden, elinin altındaki insanları tam ve aktif şekilde çalıştıran ve topluma en fazla yararı sağlayarak inisiyatif alan ön sezisi kuvvetli olan kişilerden oluşur.

Bu nedenle herkese sağlık dolu hayatlar dileriz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar