Reklam
TORPİLİN BAŞKENTİ KAHRAMANMARAŞ!
Hakan Aydın

Hakan Aydın

Kahramanmaraş'a Dair

TORPİLİN BAŞKENTİ KAHRAMANMARAŞ!

10 Ekim 2018 - 18:48 - Güncelleme: 13 Ekim 2018 - 17:35

Yanlış okumadınız, başkent aynı duruyor ama ülkede ikinci bir başkent var, o da torpilin başkenti Kahramanmaraş.

Geçmişten günümüze kadar siyasi hayatında meclise önemli isimler kazandıran Kahraman kentimiz Maraş, torpilin de başkenti olma özelliğini koruyor. Mecliste kendi memleketi için sorunları ele almak yerine kendi memleketindeki insanını, akrabasını, arkadaşını nasıl daha iyi yerlere getirebilirim derdine düşen isimsiz kahraman siyasiler, memleketin gelişimine katkı sunamıyor. En kısa yoldan başlayacak olursak, Büyükşehir Belediyesinde çalışan yüzlerce isim arasında gidin bir bakın bakalım aynı soy isimden kaç kişi var. Belki 20, belki 30. Bunlar tesadüftür canım, torpil değildir. İşi düştüğünde bir siyasi isme bir telefon açıp, “efendim bizim oğlan şuraya atanacak da bir el atıverin!” Tabi abi, o iş bizden sorulur.
--

Bunlar kısa birkaç kelam. Şöyle bir baktığınızda 1 milyonun üzerinde nüfusu olan kaç şehir bizim gibi geride kalmış. Okumak zorunuza gidiyorsa internetten bakın. Örnek verecek olursak, Kayseri. Komşu ilimiz Kayseri’ye bir bakın derim. 15-20 yıldan bu yana hangi yatırımlara, hangi alt yapılara imza atmış. Kendi kendini nasıl metropol şehri yapmış gidin bir bakın derim. Şahsen ben, kendi şehrme giriş yaptığım zaman ya doğusundan ya batısından değişen tek şey billboard reklam tabelaları olduğunu görüyorum. Hani derler ya insan 7’sinde neyse 70’inde de o olur. Bizim Kahraman şehrimiz de 7’sindeki gibi duruyor aynı.

--
Sözüm (Meclisten içeri)
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un yaptıkları önemli projeleri bir kenara koyacak olursak, sözüm meclisten içeri. Vekiller ne işe yarıyor? Aldıkları maaşı hak ediyorlar mı? Öbür tarafta bunun hesabını nasıl verecekler? Benim partim yok. Kim halkıma ve memleketime hizmet ediyorsa ben de onun vatandaşıyım. Sırf burada örnek olarak bir ismi gösteriyorum diye de onun vatandaşı olmuş sayılmam. Lafımın sadece sonunu okumayın, başı ile sonunu birleştirin ne demek istediğimi anlarsınız. Sayın Ali Öztunç, memleketi için canla başla çalışıyor. yok böyle bir hırs. Meclise girdiği günden beri adam bas bas bağırıyor, Akedaş’ın problemi neden çözülmedi, Aksu Çayı hala neden kirli? Bu problemler sadece bir kaç örnek. Diğer yandan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, bakanlıklara önergeler vererek memleketinin problemlerini en yüksek merciden çözüme kavuşturmaya çalışsa da diğer vekillerimizden bir icraat görmüyorum. Bunları uydurarak değil, gazeteci kimliğimle yazıyorum. Bunu belirli bir siyasi görüşü savunduğum için yazmıyorum ki zaten sözlerimin başında da dedim; tarafım yok. Kim benim yanımda ben onun yanındayım. Bizim arkamızda olmasın kimse! Yanımızda olsun yeter.

--
Belediyelerimiz neden şehrin gelişimi için bir şey yapmak yerine başkalarını bir yere girdirmek için söz sahipliğini kariyerin önüne geçiriyor anlamış değilim. Sen bir belediyesin, kentin sorunlarına çözüm kavuşturmak yerine, vatandaşın sorunlarına bakmak yerine kendi akrabalarının işleri için gece gündüz ter döküyorsun. Bu oyu sadece sana o akrabaların vermedi. Geri de kalan 1 milyonluk Maraş nüfusu da verdi. Bunun hakkını yerine getirmen lazım.

--
Kentimize bu yakışmıyor!
Belediyeden söz etmişken Dulkadiroğlu Belediyesi neden külliye çalışmasını durdurdu. Anlaştığı firma neden inşaatına devam etmiyor? Her tarafa borcun varsa neden kamu külliyesini yaptırıyorsun? Ben şahsen Dulkadiroğlu ilçesinde ikamet eden biri olarak söylüyorum: 5 yıldır oturduğum alanın ne doğusu ne batısı ne kuzeyi ne de güneyi değişti. Yapılan tek şey kamu külliyesi, o da yapılmadı, yarım kaldı. Neden yarım kaldı? Belediye, inşaat firmasına parasını vermiyor. Firma parayı ver inşaatın devamını yapalım diyor, belediye para yok diyor. Madem para yok neden muhtarlarla, imamlarla, mahalle halkıyla programlar düzenliyor, bir sürü masraf ediyorsun. Sanmıyorum size o şahıslardan oy geleceğini, gelse bile bu yüzden bir bile etki etmez bilesiniz.

---
Diyeceğim şu ki…
Gelişemiyoruz… Hep bir eksik kalıyoruz. Yapamayacağımız şeylerin başına geçiyoruz, mesela vekillik gibi, mesela belediye başkanlığı gibi. Ne zaman siz kanallarda ya da büyük ulusal medya kuruluşlarında Kahramanmaraş Belediyesinin ya da ilçe belediyelerin adını duydunuz? Ben şahsen duymadım. Neden mi? Kendi reklamını yapamıyor bu şehir. Tıkandığı yerden çıkamıyor bu şehir. Kendi akrabasının evinin önünü yaptırarak vatandaşa hizmet ettim sanıyor. Bu duygu ve düşünceler halkın size olan değerini arttırmaz. Halk da o akrabanız olmaz. Devlet halktır. Halk olmazsa devlet de olmaz.

Kalın sağlıcakla değerli hemşerilerim….

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Haci ışik
  2 yıl önce
  Yazar çizer kardeş bir çok konuda sana katilmakla birlikte habertürk tv tgrt bir kac tv daha maraşta canli yayin yapti belediye başkanlariyla 17 yil oldu marasa geleli maraş cok gelisti degişti siz icerďe olunca yada bir beklentiniz olunca bazi gercekleri görmüyor yada goremiyorsunuz torpil konusunda cok haklisiniz adam hac sinavina girecek bakan arar m.vekili arartir 17 yil once maraş köydü şimdi büyuksehiŕ
 • MAHMUT KORKMAZ
  2 yıl önce
  HAKAN KARDEŞİM ÇOK HAKLISIN LAKİN DOĞRU SÖYLEYENİ 9 KÖYDEN KOVARLAR BİZ 10 UNCU KÖYDEYİZ VATANI DÜŞÜNEN YOK HERKES CEBİNİN DERDİNDE AMA BİZ ŞUNA İNANIRIZKİ HADİSİ ŞERİFTE ŞÖYLE BUYURUR DEVLETİN MALINDAN BİR HIRKA DAHİ ÇALAN SAVAŞTA ÖLSE DİRİLSE ÖLSE DİRİLSE ŞEHİT OLAMAZ BUNLARIN GAZABI ÇOK ACI OLACAK
 • Yunus
  2 yıl önce
  Eline sağlık
 • Süleyman
  2 yıl önce
  Tebrik ederim güzel kaleme alinmis . Son zamanlardada daha üzerine konarak gidiyor üzücü malesef .
 • Mehmet
  2 yıl önce
  Hepsi kendilerini düşünüyor vatandaşı ve ili ve ilçeleri düşünen vekil yokkkkk maraş vekilleri ne yapmışlar sorun sadece secim zamanları gelirler başkada yok

Son Yazılar