Tiroid nedir?
Gökçe Sarıtaş

Gökçe Sarıtaş

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Tiroid nedir?

29 Mart 2019 - 13:52

Tiroid bezi, nefes borusunun önünde bulunan, kelebek şekilli bir iç salgı bezidir. Tiroid bezi metabolizma hızımızın ana kontrol öğesi olan tiroid hormonlarını üretir, depolar ve salgılar. Büyüme ve gelişme, bilişsel işlevler ve enerji metabolizmasının düzenlenmesi tiroid hormonunun görevlerindendir.

Tiroid bezindeki veya hormonundaki sorunlar, birçok hastalığın gelişmesine yol açabilmektedir. Hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması) ve hipotiroidizm (tiroid bezinin yetersiz çalışması) yaygın görülen iki sorundur. Ayrıca tiroid bezinin bazı sebeplerden dolayı normalden büyük olması sonucu ortaya çıkan guatr, tiroid kanseri, tiroid nodülleri ve tiroditis (tiroit bezinin inflamasyonu) de görülebilmektedir. Haşimato hastalığı ise bireyin bağışıklık sisteminin tiroid bezine karşı antikor üretmesi sonucu ortaya çıkabilen otoimmun bir hastalıktır.

Genetik etkenler, iyot yetersizliği, lahana gibi guatrojen sebzelerin (iyotu bağlayarak vücutta kullanımına engel olur.)  çok sık tüketilmesi tiroit hastalıklarına yol açabilmektedir. Başta guatr olmak üzere iyot yetersizliğine bağlı tiroid sorunlarının önlenebilmesi için ülkemizde 1998 yılında sofra tuzlarına iyot eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. İyotlu tuz yemeklere pirişilme esnasında katılırsa iyot kaybı oluşabileceğinden, yemekler ocaktan indirilmeye yakın veya piştikten sonra iyotlu tuz eklenmesi önerilmektedir. Günde 5 gram iyotlu tuz tüketimi ve haftada 2 gün balık tüketimi ile yeterli iyot alınmış olacaktır.

Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar?

Tiroid hormonları yetersiz çalışıyorsa metabolizma daha yavaş çalışır. Bu yüzden enerji harcaması daha az olur, bu durum kilo artışını da beraberinde getirir. Bütün bu metabolik hastalıkların önüne geçebilmek ve tiroide bağlı kilo problemleri olan bireylerin yavaşlayan metabolizmalarını hızlandırmak için mutlaka özel diyet programları düzenlenmeli,  öğün atlanmadan az az ve sık sık beslenmeli ve egzersiz uygulamaları programa ilave edilmelidir. Düzenli beslenildiğinde ve ideal kaloride diyet planı uygulandığında kilo kaybı da gerçekleşir. Fiziksel aktivitedeki artış tiroid hastalarının da zayıflamasını sağlayacaktır. Haftanın 3-4 günü yapılan 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşler metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybını kolaylaştırır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar