Selülit
Gökçe Sarıtaş

Gökçe Sarıtaş

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Selülit

08 Şubat 2019 - 13:13

Selülit özellikle kadınlarda görülen ve derialtı yağ hücrelerinin aşırı gelişmesiyle birlikte kan ve lenfatik dolaşımın üzerine yaptığı baskı sonucu dolaşımın bozulmasına, bozulan dolaşım bağ dokuların yeterli beslenememesine ve bunun sonucunda da deride çökmelere neden olarak deriye portakal kabuğu görünümü verir.

Sanılanın aksine sadece kilolu kadınlarda görülmez. Zayıf veya kilolu her kadında oluşabilir. Kadınların %90 ile-98’i selülit görülmektedir. Selülit oluşumunun nedenleri östrojen hormonunun artışı, genetik, dolaşım bozukluğu olarak gösterilebilir. Ayrıca yanlış beslenme, yaşam biçimi, doğum kontrol hapı kullanımı, kabızlık, hipotiroid,karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik de selülite yol açabilecek olası durumlardandır.

Düzenli bir beslenme ve egzersiz alışkanlığı ile birlikte bol su içmek selülitten kurtulmanın en etkili yollarıdır. Su, vücudun kaybettiği esnekliğin kazanılmasında rol oynayarak vücuttaki sarkmaları ve su toplanmasını önleyerek selülit oluşumunu engeller. Vücudun belirli bölgesini çalıştıran ve  düzensiz yapılan sporlar hiçbir işe yaramaz. Selülite karşı en etkili spor tempolu yürüyüş ve yüzmedir. Selülit tedavisi için gerekli uygulamalardan bir diğeri ise diyettir. Fast food ve hazır yemeklerden, alkolden ve tuzdan mümkün olduğunca uzak durulmalı, meyve, sebze, tahıllar, baklagiller gibi besinleri ise diyetimize mutlaka eklemeliyiz.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar