Sağlıklı Beslenme ve Diyet
Gökçe Sarıtaş

Gökçe Sarıtaş

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

19 Ekim 2018 - 13:29

İyi bir diyet, bizim kendimizi iyi hissetmemiz ve sağlığımız için oldukça önemli. Peki nedir bu iyi diyet? Bebek için anne sütü hariç hiçbir tek besin bebeğin sağlıklı kalması ve vücudunun düzgün çalışması için gereken besinleri içermez. İşte bu sebepten dolayı bizim diyetimiz de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini elde edebilmemiz için çeşitli besin gruplarından oluşmalıdır.

Ülkemizdeki besin üretimi ve beslenme durumunu dikkate alınarak; günlük alınması gereken temel besinlerin planlanmasında, dört besin grubu kullanılmasına karar verildi. Bu dört besin grubu da Dört Yapraklı Yonca modeli ile ifade edildi. Kalp şeklinde gösterilen yonca, şansı ve mutluluğu simgeler. Bu, kalp sağlığının önemini anlatır. Yaprağın altında “Yeterli ve Dengeli Beslenme”, üst yarısında ise zeytin dalları bulunur. Zeytin dalı hepimizin bildiği gibi barışı temsil etmenin yanı sıra Akdeniz Diyetinin önemli bileşeni olan zeytinyağını simgeler.

Sağlıklı bir diyet için ne kadar yemeliyim?

Sağlıklı diyet, enerji dengesini korumak için yiyecek ve içeceklerden doğru miktarda enerji (kalori) alımı ile sağlanmalıdır. Enerji dengesi, diyetten alınan kalorinin vücudun kullandığı kaloriye eşit olması durumudur. Bu kalorilere sadece günlük yaşantımızdaki hareketlerimiz için değil vücudumuzun nefes almak, kan pompalamak gibi diğer işlevleri için de ihtiyaç duyarız.

Bir süre boyunca ihtiyacımızdan fazla kalori almak enerji dengemizi bozacağı için kilo alımına sebep olur. Bunun sebebi fazladan tükettiğimiz kalorilerin vücutta sadece yağ olarak depolanmasıdır.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün son araştırmasına göre 51 ülke arasında Türkiye Avrupa’nın en obez ülkesi olarak belirlendi. Dünya obezite sıralamasında ise 27. Sıradayız. Toplumdaki obezite oranının düşürülmesi için de dengeli beslenme ve düzenli spor yapılması şart.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar