Diyette Lif Alımı
Gökçe Sarıtaş

Gökçe Sarıtaş

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Diyette Lif Alımı

15 Aralık 2018 - 14:03

Diyet lifi, bitki bazlı karbonhidratlar için kullanılan, vücudumuzun enzimleri tarafından sindirilemeyen bir tür karbonhidrattır. Diğer karbonhidratlardan farklı olarak (şekerler ve nişasta gibi) ince bağırsakta sindirilmeden kalın bağırsağa ulaşır.

Diyet lifi çözünür ve çözünmez lif (posa) olarak ikiye ayrılır. Pektin ve beta glukan, dirençli nişasta (örn: yulaf, kurubaklagiller)  suda çözünür posa türleridir ve tüm diyet posasının %15-50’sini oluştururlar. Kurubaklagiller, bezelye, yulaf, arpa, elma, portakal ve havuç gibi birçok meyve ve sebzede çözünür posa bulunur. Bu posalar genellikle az yağlı veya yağsız besinlerde kıvam vermek için kullanılır. Reçellere jelimsi kıvamı veren madde çözünür lif olan pektindir. Pektin vücudumuzda yağlı maddelere yapışarak vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Bu özellik kan kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkili olmaktadır. Çözünen posalar vücudun şeker kullanımının dengelenmesinde yardımcı olur.

Çözünmez posa suda çözünmeyen posalardır. Suyu yapısında tutarak sindirilmeyen artık maddelerin bağırsak içerisindeki hareketini artırır. Tam buğday unundan yapılmış ürünler, buğday ve mısır kepeği, meyve kabukları ve kök sebzeler gibi birçok sebze çözünmez posadır.

Lifin Etkileri

Lif, sindirim sistemimizin sağlıklı kalmasına ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lifler dışkıyı toplar, dışkıyı daha yumuşak ve daha kolay geçirir ve atıkların sindirim sisteminden daha hızlı hareket etmesini sağlar. Mide boşalmasını geciktirir, yeme isteğini azaltır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, sağlıklı ve dengeli bir diyette lif bakımından zengin gıdaların dahil edilmesinin kilo vermeyi artırabileceğini ileri sürmektedir. Ayrıca diyet lifi; kardiyovasküler hastalık (kalp hastalıkları) ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Yapılan çalışmalar diyet lifinin kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu olduğu desteklemektedir.  Diyetin lif miktarının yüksek olmasının ağırlık kaybında etkin olduğu bilinmektedir. Posası yüksek besinlerin yağ miktarı ve enerji miktarı da düşüktür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar