Dehidrasyon
Gökçe Sarıtaş

Gökçe Sarıtaş

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Dehidrasyon

28 Şubat 2019 - 18:30

Su yaşam için elzemdir ve sağlıklı olmak için doğru miktarda sıvının alınması çok önemlidir.

Neden suya ihtiyaç duyarız?

Su vücudun büyük bir bölümünü oluşturur. Suyun, vücutta sıcaklık düzenlenmesi, besin maddelerinin ve bileşiklerin kanda taşınması, idrarda geçirilen atık ürünlerin uzaklaştırılması gibi görevleri vardır. Daha çok idrar ve ter yoluyla, az da olsa nefes alış verişlerimizle vücuttan atılır. Su kaybını önlemek için bu sıvının düzenli olarak yiyecek ve içeceklerden elde edilen sıvılarla yerine koyulması gerekir. Sıvı olarak sadece suyu düşünmek yanlış olur. Sıvı, aynı zamanda çay, kahve, süt, meyve suları ve alkolsüz içecekler gibi su sağlayan diğer içecekleri de içerir.

Yeterince sıvı tüketmezseniz, zamanla vücut dehidre olur. Çalışmalar, yaklaşık % 1 dehidrasyonda, zihinsel ve fiziksel fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkilerin olduğunu ve bunların dehidrasyon daha kötüleştikçe daha şiddetli hale geldiğini göstermiştir. Hafif dehidrasyon belirtileri arasında kuru ağız, baş ağrısı ve zayıf konsantrasyon bulunur. Vücut daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu tespit ettiğinde olan ilk şey, böbreklerin idrarda kaybedilen su miktarını azaltmasıdır ve bu durumda idrarınız daha koyu renkli olacaktır. İdrarın rengine bakarak yeterli sıvı alıp almadığınızı görebilirsiniz. Eğer yeterince sıvı içiyorsanız idrarınız saman veya soluk sarı renkte olmalıdır. Susuzluk hissi vücut susuz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur ve bu yüzden susadığınızda sıvı almanız çok önemlidir.

 İhtiyacınız olan sıvı miktarı hava şartları, fiziksel aktivite durumunuz, yaşınız gibi birçok duruma bağlıdır ancak ortalama olarak günde 8-10 bardak su içmeniz yeterli olacaktır. Eğer hava sıcak ve fiziksel aktiviteniz yoğunsa daha fazla suya ihtiyaç duyacaksınızdır. Peki çok su içersek ne olur? Çok nadir olmasına rağmen yine de görülebilir ki bu durumda vücut yeterince hızlı bir şekilde kurtulamaz ve kandaki sodyum seviyeleri tehlikeli derecede azalır. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ama normal şartlar altında bu durumun görülmesi pek olası değildir.

Hangi içeceği seçtiğimiz fark eder mi?

Alkolsüz içeceklerin tümü hidrasyona katkıda bulunabilir ve bazılarında esansiyel vitamin ve mineraller de bulunur. Ancak meyve suları gibi birçok içecek, şeker bakımından yüksektir ve bu nedenle enerji (kalori) içerir. Bu kaloriler genelde gün içindeki diyetinizde aldığınız kalorilere ek olduğu için kilo alımına katkıda bulunabilir. Ayrıca şeker içerdiği için ve ek olarak gün içinde şekeri fazla tüketiyorsanız kilo alımının yanında diyabete de neden olabilmektedir.

Su içmek muhteşem bir seçimdir. Sıvı ihtiyacını karşılar, şeker içermez ve kalorisizdir.

Çay, kahveyi sıvı alımınıza dahil edebilirsiniz. İçerisinde bulunan kafein fazla idrar atımına neden olsa da aşırı tüketiminden kaçındığınızda hidrasyonu pek etkilemiyor olarak görülebilir.

Süt protein, bazı B vitaminleri, iyot ve kalsiyum gibi kaynakları içerir. Bununla birlikte yapısında yağ bulunur.

Meyve suları ve smoothie'ler su ve bazı vitaminler ve mineraller verir. Fakat meyve suları ve smoothie'ler şeker içerir (ve bu nedenle kaloriler içerir) ve asitli olabilirler, bu yüzden de dişlere zarar verebilirler.

Enerji içecekleri yüksek miktarda şeker, kafein ve diğer uyarıcılardan içerebilirler. Çocuklar için uygun değildir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar