Reklam
Sanat Eğitimi ve Şiddet Üzerine
Fatma Demir

Fatma Demir

Eğitim ve Sanat

Sanat Eğitimi ve Şiddet Üzerine

28 Haziran 2019 - 19:32

Günümüz eğitim sistemi toplumsal ve bireysel boyutta gelişen çok yönlü bir olgudur. Sürekli değişen toplumsal olguların etkisiyle günümüz insanı üretim toplumundan, tüketim toplumuna doğru yol almaktadır. Eğitimin amaçlarından biri toplumsal gelişim ve değişim sağlamakla birlikte sağlıklı bireylerde ortaya çıkarmaktır. Sağlıklı ve üretici bireylerin yetişmesi eğitim yoluyla gerçekleşecektir. Bu açıdan düşünüldüğünde bireyin yaratıcılığını ortaya çıkaran sanat eğitiminin önemi ve gerekliliği daha fazla anlaşılmaktadır.

Okullarımızda görülen uyum sorunlarının birçoğu ilköğretim ikinci kademe öğrencileri arasında erinlik döneminde görülmektedir. Öğrenciler gelişen bedensel değişimler karşısında sınıf ortamında aşırı davranışlar sergileyerek uyum sorunları yaşarlar. Bu sorunların en başında şiddet yönelme davranışları baş gösterir diyebiliriz. Akranları arasında kendini ifade etme problemi yaşayan bireylerin, bu eksikliklerini gidermede aşırı davranışlara kaçtıkları görülmektedir.

Şiddet eğitim süreci içerisinde en çok görülen uyum sorunlarından biridir. Birçok sebepten dolayı şiddete başvuran öğrencilerin eğitim öğretimi olumsuz etkilediği bilinmektedir. Şiddet eğitimin işlevlerinin aksamasına yol açan, bireyler arası uyumun gelişmesinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Özellikle ergenlik dönemi göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin bu dönem içinde uyum sorunları yaşadıkları görülmektedir. Duygu ve düşüncelerini aktarmada en etkili yol olan sanat öğrencilerin kendilerini ifade etmelerinde önemli bir işleve sahiptir. Sanat eğitimiyle kazanılan farklı bakış açıları kişinin yaşadığı şiddetten uzaklaşması için güçlü bir kazanım yoludur diyebiliriz.

Ergenlik bireyin gelişim süreci içerisinde çocukluk dönemin bitişiyle başlayan fizyolojik olarak erişkinliğe ulaşıncaya kadar geçen bir gelişim dönemidir. Ergenlik dönemi, buluğ çağına ermesiyle, toplumsal yaşamda sorumluluk alma dönemi olan yetişkinlik döneminin başlangıcı arasında kalan bir gelişim süreci olarak da tanımlanabilir (Yekeler, 2010: 6).

Bu dönemde ergen, soyut düşünceye doğru adımlar atar. İçsel duyguları yoğunlaşan gencin, ağır duygusal yükün sorunlarıyla karşılaşması olasıdır. Arkadaş ilişkileri son derece önemlidir. Aynı zamanda duygusal bağlanmalarda söz konusudur (Çimen, 2009: 38).

Yine bu dönemde, teknolojik cihazlar, televizyon yıldızları-oyuncuları, sanatçı posterleri ve diğer taklit ürünlerine yoğunlaştıkları görülür. Dolayısıyla bu dönem, birtakım estetik sorunları da beraberinde getirir. Çünkü bu dönem, entelektüel ve sanatsal kişiliğin yerleşmesi açısından kritik durumdur. Bu nedenle sanat eğitimcisi estetik beğenilerini geliştirebilecek çalışmaları benimsemelidir (Çimen, 2009: 39).

Şiddet; bir insanın başka birisine psikolojik ya da fiziksel güç kullanarak saldırması ve kurbana istemediği şeyi yaptırması veya onu yapmaya zorlaması olarak tanımlanabilir (Çınar, 2007: 1). Kimi insanlar tarafından kimi insanlara uygulanan sıkıntı, acı ve zarar verici bir güç (Kuvvet) kullanma eylemidir. Kimi ilkel dürtülerinden kurtulamayan kimi insanlar önlerine engel çıkaran insanlara karşılaştıklarında onlara kaba kuvvet kullanınca şiddet başvurmuş olurlar. Bu tür şiddet kendine özgü bir davranış örüntüsüdür (Uçan, 2007:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar