Yaşlılarda Egzersiz Uygulamaları
Esra Nur Türkmen

Esra Nur Türkmen

Yaşlılarda Egzersiz Uygulamaları

17 Mart 2019 - 14:25

Gün geçtikçe insanlar daha uzun yaşamakta, bunun sonucunda 65 yaş ve üzeri populasyon oranı hızla artmaktadır. Yaşam süresinin uzamasının en önemli sonucu ileri yaşla gelişen kronik hastalıklara bağlı sağlık harcamalarının artmasıdır.

Yaşlanmayla birlikte birçok vücut sisteminde ilerleyici yetersizlikler ortaya çıkar. Uygun düzeyde fiziksel aktivite ile yaşa bağlı değişiklikler yavaşlatılabilir veya önlenebilir. Fiziksel aktivite düzeyinde geriye dönüş otuzlu yaşlarda başlar. İnsanlar aktivite düzeylerini kısıtlayarak daha sedanter bir yaşam sürmeye başlarlar. Yaşla birlikte ortaya çıkan organ ve dokulardaki fonksiyon yetersizliklerine immobilizasyon komplikasyonlarının eklenmesi kardiyovasküler, metabolik, nörolojik ve kas iskelet sisteminde yetersizliklere ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Yaşlı bireyin sağlık durumunu, tıbbi tanısının yanı sıra psikolojik, sosyal, kognitif durumlar gibi birçok faktör etkiler. Bu nedenle çoklu komorbiditeye sahip olan yaşlı bireylerde standart fiziksel değerlendirme yerine işitme kaybı, kognitif yetersizlikler, fonksiyonel durum, depresyon, aile desteği, yaşam şekli ve yeri, düşme, ilaç kullanımı ve inkontinans gibi birçok parametreyi içeren çok yönlü ve kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Bununla birlikte yaşlı bireylerin yorgunluk düzeyleri dikkate alınmalı ve bir değerlendirme seansı yirmi dakikayı geçmemelidir. Bütün parametrelerin ilk seansta değerlendirilmesi yerine bir kaç seansa yayılması yaşlı bireyler açısından daha olumludur.

Geriatrik rehabilitasyon, merkezde hastanın olduğu, hasta yakınları, bakım görevlisi, doktor, fizyoterapist, hemşire, konuşma terapisti, iş-uğraşı terapisti, psikolog gibi bir çok sağlık profesyonelinin birlikte yer aldığı bir interdisipliner ekibin işidir. Amaç tedavi edici yaklaşımlarla fonksiyonu artırıp yetersizlikleri mümkün olduğunca azaltmak ve yaşlı bireyin optimum yaşam kalitesi ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyini sağlamaktır.

Geriatrik Rehabilitasyonun Temel Prensipleri

-Yaşlı merkezli olmalı, ölçülebilir, gerçekçi ve kişiye özel hedefler içermeli

-Aile üyeleri ve bakıcılar mümkünse ekibe dahil edilmeli

-İnterdisipliner yaklaşım içermeli,

-İkincil yetersizlik, aktivite ve katılım limitasyonlarını önlemeye yönelik olmalı 

-Sağlığın geliştirilmesi ve iyileştirme ihtiyaçlarına dikkat çekmeli

-Primer yetersizlik, aktivite ve katılım limitasyonlarına yönelik olmalı

-Optimal fonksiyonel bağımsızlığı vurgulamalı

-Kişisel ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurmalı

Bu prensipler doğrultusunda fizyoterapistler interdisipliner ekibin bir üyesi olarak geriatrik rehabilitasyon programlarında görev almakta ve yaşlı bireylere özel fizyoterapi değerlendirme ve yaklaşımlarını uygulamaktadır.

 Geriatrik bireylerde egzersiz uygulamalarında amaç optimal fiziksel fonksiyonu elde etmektir. Kapsamlı bir değerlendirme sonrasında çizilen egzersiz programında verilecek egzersizler fonksiyon odaklı olmalı ve yaşlı bireyin yaşamını kolaylaştırmayı hedeflemelidir. Yaşlı bireye özel çizilen egzersiz programı amaca uygun olarak farklı egzersiz tiplerinden ve kombinasyonlarından oluşabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar