Türk Aşığı Çeçen Lider
Esat Beşer

Esat Beşer

Yazdıkça

Türk Aşığı Çeçen Lider

29 Nisan 2021 - 17:37

1944 yılında, Çeçenistan’da, dünyaya gelen Cevher Dudayev, henüz kundakta bir bebekken Kazakistan’a gönderilmiştir.

Ortaokul eğitimini Sibirya’da tamamlayan Dudayev, Uzun Mesafe Uçak Pilotluğu ve Mühendisliği Okulu’nu ve akabinde, Gagarin Hava Harp Akademisi’ni bitirmiştir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği hükümeti, Çeçen Lider Dudayev’e on iki madalya vermiştir.

Tümgeneralliğe terfi eden Dudayev, Stratejik Hava Kuvvetleri’ne tümen komutanı olarak atanmıştır.

Baltık Ülkeleri’nde başlayan bağımsızlık hareketlerinin bastırılması için, Moskova’dan emir alan Dudayev, bu emri yerine getirememiştir. Bunun üzerine, askeri birliğiyle birlikte, Grozni’ye sürgüne gönderilmiştir.

Çeçen Milli Kongresi icra heyeti başkanlığına seçilen Dudayev, Gorbaçov’a karşı darbe teşebbüsünde, darbecilerin karşısında yer almıştır. Sonrasında, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen – İnguş Cumhuriyeti hükümetini düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçmiştir.

1991 yılındaki seçimlerde, % 85 oranında oy alarak, Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Dudayev, Rusya’nın 1994 yılında başlattığı askeri harekâta karşı cihat ilan etmiştir.

21 Nisan 1996 tarihinde, Rus bir senatörle görüşürken telefon sinyalinden konumu tespit edilen Çeçen Lider Cevher Dudayev, lazer güdümlü savaş uçağı füzesiyle öldürülmüştür.

Ölümünün ardından Rus asıllı karısı Alla Dudayeva, Çeçen Lider’in mücadelesini anlatan “Milyon Birinci” isimli kitabını yazmıştır.

Kitap, Türkçe’ye de tercüme edilmiştir.

Türk Aşığı Çeçen Lider

“Türkler, tarih boyunca, kahramanlıklarıyla, cesaret ve atılganlıklarıyla, kendilerini kabul ettirmişlerdir. Milli ve manevi değerlerine bağlıdırlar. Dostluklarına güvenilir. Düşmanlıklarından korkulur.” sözleriyle, Türkleri çok sevdiğini ifade eden Çeçen Lider Cevher Dudayev, şu iddiada bulunmuştur: 

“Türkiye, hem Türk Dünyası’nın hem de İslam Alemi’nin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi, hem İslam Alemi’nin hem de Türk Dünyası’nın karanlığa gömülmesi demektir.”  

Başkan Demirci’nin Aktardıkları

Liderleri Cevher Dudayev’in stratejik ve politik yönden çok başarılı bir kahraman olduğunu söyleyen Çeçen Kültür Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hacı Murat Demirci, şunları açıkladı:

“Dudayev’in amacı; kan dökülmesi değil, işgal altında olan devletimizi ve milletimizi kurtarma ilkesiyle, büyük başarılar elde etmekti. Öyle ki; dört saatte alırız dedikleri Çeçen İçkeria Cumhuriyeti’ni dört haftada alamadıklarından dolayı, Ruslar, devletler arasında, küçük duruma düşmüşlerdir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar