Farabi ve Yaşam Öyküsü
Esat Beşer

Esat Beşer

Yazdıkça

Farabi ve Yaşam Öyküsü

04 Temmuz 2020 - 13:59

İslam’ın Altın Çağı’nda yaşamış olan Farabi’yi, Orta Çağ İslam düşünürleri, İkinci Üstat olarak, takdim ve takdir ederlerdi.

Ne var ki; Farabi’nin yaşamı, çok az bilinir.

Bu bağlamda, Farabi’nin yaşam öyküsüne dair kaynaklar, yeterli değildir.

Çağdaşlarıyla benzer bir biçimde, kökenine ve soyağacına ilişkin mevcut kayıtlar, Farabi’nin yaşadığı zamanda yazılmış biyografiler değildir.

Rivayetler veya tahminler üzerine daha sonra yazılmış belgelerdir.

Dahası, ayrıntılı bir biyografi yazılacağı zaman, Farabi hakkında, çok az bilgi vardı.

Öyle ki; bu eksikliği, Yale Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü Arap ve İslam Araştırmaları Profesörü Dimitri Gutas, şu şekilde, ifade etmiştir:

“Belli başlı Arap biyografi yazarları, Farabi hakkında kapsamlı biyografiler oluşturmaya kalkıştıklarında, ellerinde, o kadar az bilgi vardı ki; bu durum, Farabi hakkında bilinen bazı küçük detayların üzerine kurulan tahmini öykülerden taraflı şekilde yeniden kurulmuş yaşam öykülerine hatta efsanelere kadar bir dizi uydurma öykünün ortaya çıkmasına neden oldu.”

Profesör Gutas, ayrıca, şu iddiada bulunmuştur: “Filozofun sonraki dönemlerde yazılan birçok modern biyografisi de işte bu uydurulmuş malzemelerden yeniden türetildi.”

Farabi ve yaşamı hakkında çok fazla bilgiye sahip olunamadığından yakınan Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar ise, böylesi bir eksikliğin büyük bir kayıp olduğunu aktarmıştır.

Bu kapsamda, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Kurtsatar, Farabi’nin bir sözünden çok etkilendiğini belirtmiştir:

“Düşünmenin ruhun kendi kendisiyle konuşması olduğunu ifade eden ünlü filozof Farabi, büyük bir İslam filozofudur. Bu cümlesiyle, Farabi, inançlı bir insanın nasıl bir insan olmasını gerektiğini özetlemiştir.”

Farabi & Otobiyografisi

Hem üstelik, Farabi’nin kökenine ve soyağacına ilişkin kaynağı, Farabi, bizzat kendisi yazmıştır. Derlemiştir.

Otobiyografisiyle, Farabi, Düşünce Dünyası’nı etkilemeyi başarmıştır.

Farabi, Neyi Açıklamıştır?

12. – 6. yüzyıla değin geçmişe giden bu eserinde, otobiyografisinde, Farabi, Antik Çağ’dan o zamana dek ilerleyen süreçte, mantık ve felsefe eğitiminin nasıl geliştiğini açıklamıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar