Reklam
Dorak Hazinesi Skandalı
Esat Beşer

Esat Beşer

Yazdıkça

Dorak Hazinesi Skandalı

17 Eylül 2020 - 21:29

Mezopotamya Ur Kral Mezarlığı keşfinden sonra, çağın en önemli keşfi olarak düşünülen Dorak Hazinesi, ne yazık ki; birçok benzeri gibi, Anadolu’dan kaçırılmıştır. 

Bu bağlamda, İngiliz arkeoloğu Mellaart’ın adı, skandala karışmıştır. Ki; bu sabıka, onun bilimsel başarısını da gölgelemiştir. Dahası, Çatalhöyük kazısı, Türk hükümetince durdurulmuştur. 

Gerçi, Dorak Hazinesi’ne ilişkin yeterli delilin bulunmayışı, adlî soruşturmayı yarıda kesmiştir ve İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Gorney’in yönetiminde, asistan olarak, Mellaart, Çatalhöyük kazısına tekrardan başlamıştır. 

Ama, Gorney, üç hafta sonra, yerini Mellaart’a devredip, Londra’ya dönmüştür. 

Bunun üzerine, Mellaart’ın Türkiye’deki çalışma izni, yeniden iptal edilmiştir. 

Skandal Yankılanıyor 

İngiliz arkeoloğu Mellaart, The Illustrated London News’de, M.Ö. 3,000. yüzyıla tarihlediği eserlere ve özellikle de elektrondan yapılmış heykelciklere değinmiştir. 

Akabinde, Mellaart’ın Sunday Times’de de konu ile ilgili iki seri yazısı çıkması üzerine, bu hadise, Türk basınına da yansımıştır. 

İngiliz arkeoloğu Mellaart, Dorak Hazinesi’ni nerede gördüğünü söylemekten önce kaçınmıştır. Daha sonra, hazineyi Ödemiş treninde tanıştığı bir Rum kızının evinde gördüğünü söylemiştir. 

Fakat, ne o ev ne de o Rum kızı bulunabilmiştir. 

Yoksa, Mellaart, yalan mı söylemiştir? 

Dorak Hazinesi Skandalı’na ilişkin görüşlerini benimle paylaşan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Selçuk Kurtsatar, İngilizler’in politik tavırlarına ilişkin keskin tespitte bulundu: 

“Dünya tarihinde, yalanı siyaset diye kullanan İngilizler, her zaman kendilerine uygun davranış sergilemektedirler.” 

“Bu topraklar, bizimdir. Topraklarımız altında yatanlar da bu doğrultuda bizim tarihimizin ve kültürümüzün birer parçasıdırlar” diye ifade eden Kadıköy Belediyesi (İstanbul) Gönüllüler Merkezi Yönetim Kurulu ve Sanat Üyesi Nesibe Müsevitoğlu ise, şu şekilde, serzenişte bulundu: 

“Mellaart, doğru ya da yalan söylemiş olabilir. Peki ya, bizim uzmanlarımız, niye detaylı bir inceleme ve araştırma yapmazlar?” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar