Reklam
Çalıntı Eserlerimiz
Esat Beşer

Esat Beşer

Yazdıkça

Çalıntı Eserlerimiz

01 Ekim 2020 - 12:12

Günümüzde, Batı kütüphanelerinde ve müzelerinde, Anadolu Uygarlıkları’nı yansıtan çalıntı eserler çoğunluktadır.

Anadolu’ya ait, Anadolu’ya özgü el yazması kitaplar, Paris Milli Kütüphanesi’nde ve Londra Müze Kütüphanesi’nde; Türk çinileri, halı ve kilimleri ise, Victoria Albert Müzesi’nin (Londra) İslam Salonu’nda sergilenir.

M.Ö. 3. yüzyıla tarihlenen ve dünyanın bilinen en eski halısı ise, Saint Petersburg Hermitage Müzesi’nde sergilenir.

Ki; bu halı, Hunlar Devri’nde, Gördes Düğümü’yle (Türk Düğümü) dokunmuştur.

İkinci Troya Hazinesi diye bilinen altın ve gümüş eserler ise, Philadelphia Üniversitesi Müzesi’nde (Amerika) sergilenir.

Hacılar Höyüğü’ne (Burdur) ait renkli seramiklerse, dünyanın tüm müzelerine dağıtılmıştır.

Öyle ki; Gilindere’de (Aydıncık) bulunup, Avrupa müzeleri satış kataloglarına giren eserler benzeri, Hacılar Höyüğü’ndeki (Burdur) renkli seramikler de satış kataloglarına girmiştir.

Düzce civarında bulunan Bizans ikonlarını ise, Louvre Müzesi ve Baltimore Wallers Sanat Galerisi satın almıştır.

Zaten, başta Louvre Müzesi olmak üzere, New York Metropolitan Sanat Müzesi’yle, British ve Berlin Müzeleri, koleksiyonlarına her defasında, Anadolu’dan bir şeyler katmışlardır ve bu şekilde çoğalmışlardır.

Özetle ifade etmek gerekirse, Batı kütüphanelerinde ve müzelerinde sergilenen Anadolu kaynaklı eserler, maalesef Anadolu’da sergilenenlerden katbekat fazladır.

Taş Yerinde Ağırdır

Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar, Anadolu Medeniyetleri’ne ait eserlerin değişik sebeplerle, yurtdışında, farklı mekânlarda sergilenmesinin üzüntü verici bir durum olduğunu belirtti:

“Ben, isterdim ki; tarihi değeri büyük bu eserler, ait oldukları yerde, Dünya Mirası olarak sergilensin. Biz de bu değerlere gerekli özeni gösterebilseydik. Böylelikle, dünya üzerindeki konumumuzun daha farklı boyutlarda olmasını sağlayabilirdik.”

Yurtdışında, 68 ülkeye iki yüzü aşkın gezi yaptığını; kimi ülkeye ise, 19 kez gittiğini ve gittiği ülkelerde, üç yüzü aşkın şehir gördüğünü kaydeden Kadıköy (İstanbul) Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kadıköy Belediyesi 2002 – 2006 Kültür Müdürü Nesibe Müsevitoğlu ise, şunları aktardı:

“Yurtdışındaki ziyaretlerimde, beni en çok şaşırtan ve içimi sızlatan; Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin oralarda nasıl oluyor da sergileniyor olması. Bu eserler kaçırılırken hiç kimse görmüyor mu? Görüp de görmezden gelenler için verilen cezalar caydırıcı olmuyor mu?”

“Tüm bu eserlerimiz, gece yarısı karanlıkta, ayaklanıp yürüyerek ya da kanat takıp uçarak mı buralara kondu? Ya da karanlık bazı kişiler, para için, vatanını kolaylıkla satabilen vatan haini yetkililerle, işbirliği mi yaptılar?” sözleriyle, tarihi eser kaçakçılığını ve tarihi eserlerimizin yurtdışında, farklı mekânlarda sergilenmesini hicveden Müsevitoğlu, yurtdışı gezilerinde, özellikle, müzelerde, tarihsel ve kültürel yerlerde Anadolu eserlerini görmenin kendisi için üzüntü verici olduğunu belirtti:

“Gittiğim tüm ülkelerde, sayısız müze ve tarihi mekânları gördüm. Ne var ki; sizlere yurdumuz topraklarından çıkarılarak, yurtdışına kaçırılan ve o ülkelerin müzelerinde, İslam Kültürü’nden örnekler adı altında sergilenen sayısız eserden bahsedebilirim. Örneğin; Saint Petersburg Hermitage Müzesi’nin ihtişamı, beni her zaman etkilemiştir. Ama, ülkemizden kaçırılan tarihsel eserleri görene dek.”

Yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin Türkiye’ye geri getirilmesi haberlerinin vatansever herkes gibi kendisini de sevindirdiğini söyleyen Kadıköy Belediyesi (İstanbul) Gönüllü Merkezi 2006 – 2019 Yönetim Kurulu Üyesi Müsevitoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Kimi zaman kaçırılan eserlerin geri getirildiği haberlerini okuyoruz. Bu haberler, vatansever herkesi sevindiriyor. Ama, ben şunu da merak ediyorum: Bu eserler, herhangi bir bedel ödenerek mi geri getiriliyor? Ya da ülkeler arasında, bu konuyla ilgili bir centilmenlik anlaşması var da bu anlaşma gereğince mi iade ediliyor?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar