Anadolu'da Sualtı Arkeolojisi
Esat Beşer

Esat Beşer

Yazdıkça

Anadolu'da Sualtı Arkeolojisi

15 Mart 2021 - 15:23

Öncüsü olduğu arkeoloji çalışmalarıyla ve sualtı kazılarıyla, Anadolu kıyılarındaki büyük sualtı zenginliklerini ortaya çıkaran Bass, Bodrum Kalesi’nde, ilk Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin kurulmasını sağlamıştır. Böylelikle, Türk sualtı arkeologlarının yetişmesine ortam hazırlamıştır.

Dahası, yaptığı sualtı kazıları sonucunda, bakır, kalay ve cam külçeler, amforalar ile Kıbrıs çanak çömleği, altın ve değerli taşlardan takılarla tunç silahlar bulmuştur.

Bass, ilk bilimsel sualtı kazısını, 1960 yılında, Gelidonya Burnu’nda, Finike kıyılarında bulunan batıkta başlatmıştır.

1961 – 1964 yılları arasında, Yassı Ada’da, buluntuları İ.S. 625 – İ.S. 626. yüzyıllar arasına tarihlenen ve sualtı çizim, fotoğraf ve plân çıkarım yöntemlerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyan Bizans Batığı’nı kazan Bass, batıkların stereo fotoğraflarla fotogrametrik haritaların çıkarılması yöntemini geliştirmek amacıyla, 1964 yılında, iki kişilik denizaltı aracı kullanmıştır.

Asherah adındaki bu araç, dünyada arkeolojik araştırma amacıyla inşa edilen ilk denizaltıdır.

Bass, daha sonra, 1967 – 1969 yılları arasında, yeniden Yassı Ada’da, 4. yüzyıla tarihlenen Geç Roma Batığı’nı kazmıştır. 

Ayriyeten, 1975 yılında, Gökova’da, 16. yüzyıla tarihlenen Şeytanderesi Batığı’nda ve 1977 – 1979 yılları arasında, 11. yüzyıla tarihlenen Serçe Limanı Batığı’nda, sualtı kazıları yapmıştır.

Derin Tarihe Sahip Coğrafya

Anadolu’nun medeniyetler beşiği olduğunu belirten Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar, şunları kaydetmiştir: 

“Yörede, çok önemli eserlerin ortaya çıkması ve ayrıca, sualtı arkeoloji müzesi kurulması, Anadolu’nun medeniyetler beşiği olmasının en büyük göstergesidir. Anadolu coğrafyası, derin bir tarihe sahiptir.”

Anadolu coğrafyasında, çok değerli kalıntıların bulunduğunu ifade eden Çeçen Kültür Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hacı Murat Demirci de şu açıklamada bulunmuştur: “Türkiye, çok fazla sayıda millete ve birçok değere ev sahipliği yapmıştır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar