Modern Müşriklik (Deizim)
Erkan Aybar

Erkan Aybar

Modern Müşriklik (Deizim)

03 Şubat 2019 - 17:53 - Güncelleme: 04 Şubat 2019 - 12:01

Ateizim ve deizimin bu aralar Türkiye'de isimlerini sıkça duymaktayız. Gençler arasında yaygınlaştığı söylenen deizim gerçekten yayılıyor mu? Yayılıyorsa nedenleri nelerdir? Bu iyi araştırılması gereken bir konudur.

Bize kalırsa gençlik içinde kendilerini deist olarak adlandırmaları halk içinde kendilerine böylelikle farkındalık yaratmak, bu farkındalıkları kullanarak da cesurca biz deistiz demektedirler.

‘Tanrı var ama yeryüzüne gönderdiklerine iman etmiyoruz.’ Bunu, insanların uydurması olarak görmektedirler. Çoğu İslam'dan bihaber yaşamaktadırlar. Neyi kabul edip neyi kabul etmediklerini kendileri de bilmemektedirler. Tutarsız bir şekilde yaşamaktadırlar.

Deizim, ateizimden daha tutarsız basit bir ideolojidir. Ateizim Yaratıcıyı kabul etmezken, deizim yaratıcıyı kabul etmekte ve bunun yanı sıra yaratılanların başı boş bırakılacağına inanmaktadır.

Deizim'in, neresinden tutarsan tut her görüşü çürümektedir ve boş çıkmaktadır. Mesele Deizim'in tartışmak değil Türkiye'de neden yayıldığına bakmak ve suçlunun kim olduğunu görmek lazımdır. Mesele hele hiç; bir yerlerin Deizim'in Türkiye'de yaygınlaşmasını gösterdiği gibi değildir. Onlar suçu geleneksel İslam anlayışına, fıkıha, hadise ve sünnete atmaktadırlar. Onlara göre suçlu bunlardır.

Şunlarında hiç suçu yokmuş gibi sunulmaktadır.

Kelami tartışmalara girmeyen ilhayatçılar.

Tek başına meal bize yeter diyen halk.

Kuran-i İslam'a dönmeliyiz diyen bir garip zümre.

Bir dönem televizyonlarda sıkça tartışılan tavuktan kurban meseleleri.Ve benzeri konuları gündeme getiren kendine alim diyen zevatlar. Bunların onlara göre hiç suçu yoktur.

Bu ülkede evlendirme programlarını kimler yaptı? Bu millete İslam'ın ahlakını değilde yalnızca ahlak yeter sözünü kim benimsettirdi?

Bu şartlarda gençliğin Deist olması o kadarda zor değildir. Asıl mesele koca koca koltuklara liyakatsiz küçük küçük insanları koyan Kuran bize yeter, her akıl sahibi Kurandan anlar diyenlerdir.

Öyle şeyler tartışıldı ki Türkiye topraklarında. Peygamberi postacı görüp kendini sahabeden üstün görenlermi dersin, usül ilimlerinden bihaber olup Kurandan hüküm çıkartanlarmı dersin. Asıl bu cihette İslam'ı yozlaştırıp,1400 yıllık İslam Geleneğini 23 senelik Peygamberin Kuran uygulamasını elinin tersi ile atanlardır.

Şu kesinlikle tartışılamaz. Kuran mutlak ölçüdür. Kuran'a aykırı olan yerleri ehlinin düzeltmesinde bizde bir beis görmemekteyiz. Adı üzerinde iştihadi meseleler değişkenlik gösterebilir. Ki iştihad zamana ve mekana göre değişiklik gösterebilir. Kuyular meselesinde olduğu gibi. Yahutta nehirler meselesinde olduğu gibi.

Bize Türkiye'deki Deizim anlayışının, hükmü olmayan, değişkenlik gösteren bazı meseleleri önümüze getirmektedirler. Aslında bu Deizim'in çıkışına aykırıdır. Kendi eserlerine baktığımız zaman sorguladıkları tanrı ile ilgili meselelerin olmasıdır. Asıl çıkış noktası budur. Hıristiyanlarla özellikle katoliklerle mücadele ederken tanrı inancını sorgulamış tanrının oğlu oluşuna karşı çıkıp, katolikleri reddetmişlerdir.

İslamda Tanrı tanımı ortadayken, cehaletin büyüğü İslam'ın tanrı tanımını Deistlerin kavrayamamalarıdır. Hele İslam'ın tatbikat noktasında uygulanmayan noktaları reddetmek akıl işi değildir.

Onca eserler yazılmış incelenmiş ve o eserlerden hatalarda gözükmüş.Tabiki insanların  kaleme aldığı eserlerde hatalar olacaktır. Mutlak olan ortadadır. Gelin muhkem olan ayetlerin tutarsız olduğunu idda edin ve bunlar uydurma deyin eğer samimiyseniz. Tabiki bu asırda alimlerin önüne öyle meseleler getirdiler ki, deizim'in üstünü örttüler.Ve onları yetersiz bıraktılar.

Deistlerin birde şöyle iddası var ki gerçekten komik. 'Sizin dininizde kadından imam yok. Kadınlar erkeklerle eşit değil. Ben bu yüzden Deist oldum.'

Kadından imam olursa sen İslam olacakmısın? Kadınlarla aynı safta yanyana durursan takvan mı artacak? Düşünüyorumda bir dava bu kadar basit olmamalı. Kimsenin inancını kınamıyorum. İslam'da zorlama yoktur. Kişiyi İkrara zorlayamazsın.

Aslında Deizim müşrikliktir. Cahiliye dönemine baktığımız zaman bir çoğunda tek yaratıcıya inanıyorlar ve yeryüzüne o yaratıcıyı karıştırmıyorlardı. Putperestlikle müşriklik hep bu yüzden birbiri ile karıştırılmıştır.

Bilinmelidir ki putperestlikte mutlak tanrı inancı yoktur. Birçok yaratıcı inancı vardır. Ama müşriklikte tek tanrı inancının yanısıra ona birçok şeyi ortak koşmuşlardır. Bunun için deizim ve müşriklik aynı katagori içindedir. Yani deizim modern müşrikliktir. Tanrı ve yaratıcıyı kabul ederler. Nübüvet ve Risaleti reddederler. Bunun için biz onlara Deist yerine modern müşrik demeliyiz. Hakikatte budur.

Eğer modern müşriklik demezsek İslam Ülkelerinde onlara kapı açmış oluruz. Şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz. Onlar kendini deist olarak tanımlıyor. Siz ise modern müşrik ilan ediyorsunuz.

Baktığınız zaman kişi kendini nasıl tanımlıyorsa odur diyebilirsiniz. Bu benim tanımım değil, olsada bir sakıncası yoktur. İslam bunlara ve bunlar gibilere müşrik, kafir, necis diyorsa ben ne yapayım. Modern lafına takıldıysanız şayet sizde onlara sadece müşrik diyebilirsiniz.

Bunlarla fikri mücadelemiz devam edecektir. İnanıyorum ki; Türk Gençliğinin imanı deistlerin inancını püskürtecektir.

Biz çok deist diyenle oturduk ve gördük ki deist değiller. Ya ailelerin İslamı yanlış anlatmaları yada hiç anlatmamaları. Cemaatlerin ekserisinin akaidi bırakıp, seccadelerin üstünde binlerce zikir yapmaları ve müslümanları sınıf sınıf ayırmaları. Bunları yapacaklarına tüm insanlığa kucak açsalardı insanlık dersi verselerdi.

Şimdi bu gençlik moda akımlarının peşinde gitmezlerdi. Kendi kitaplarını okurlardı ve bu kitaplarla amel ederlerdi. Bütün mesele insanlıktan nasip almaktır. İnsan olmayana ne anlatsan boş imiş. Vesselam...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar