Reklam
Yaban Koyunları Nurhak Dağlarına Uyum Sağladı

Yaban Koyunları Nurhak Dağlarına Uyum Sağladı

Nurhak’taki yeni yaşam alanlarına bırakılan Anadolu yaban koyunları, bölgedeki habitata uyum sağlarken her adımları da teknolojinin tüm imkanlarıyla izleniyor.

18 Eylül 2020 - 08:40

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP), Anadolu yaban koyunu yerleştirme projesi kapsamında getirilen çeşitli yaş gruplarındaki 30 koyun, 1 aydır Nurhak dağlarını süsülüyor.

Güzel gözlerinden dolayı ‘ceren’ olarak adlandırılan Anadolu yaban koyunları, hem koruma hem de koruma amaçlı olarak teknolojinin tüm imkanları seferber edildi. 1 aydır adım adım izlenen cerenlerle ilgili ilk veriler de gelmeye başladı.

Boyunlarındaki tasmalarda bulunan GPS, fotokapan ve telemetri cihazı ile 24 saat izlenen Anadolu yaban koyunlarının, bölgeye kısa sürede uyum sağladığı belirtildi. Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, GPS tasma, fotokapan ve telemetri cihazından elde ettikleri veriler doğrultusunda cerenlerin habitat içindeki dolaşma alanlarını, konumlarını ve gelişme durumlarını gün gün kayıt altına alıyor.

Mevsimin de etkisi ile yem bulmakta zorlanmayan Anadolu yaban koyunlarının, bölgeye tam uyumu için kış mevsimini de sorunsuz şekilde atlatmaları gerekiyor. Yapılan izleme çalışmaları, bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Cerenlerin, su ihtiyacının karşılanması için de suluk yerleştirildi.

Başta DKMP ekiplerinin yaptıkları bu çalışmaların meyvesinin ise önümüzdeki yıl nisan-mayıs aylarında alınması bekleniyor. Kışı sorunsuz şekilde atlatarak nisan-mayıs aylarında yavrulamaya başlayacak olan Anadolu yaban koyunlarının popülasyonunda da artış olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dünya üzerinde sadece Türkiye’de yaşayan Anadolu yaban koyunları, Yılan Ovası’na Konya-Bozdağ’daki koruma sahasından getirildi. 1 aydır bölgeyi süsleyen cerenler arasında 7 yaşındaki koçlar ve yavrulu dişiler yer alıyor. Avlandıkları takdirde cezai müeyyideleri çok ağır olan Anadolu yaban koyunlarının korunması için teknolojinin tüm imkanları kullanılıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ekiplerinin sahada sürekli izlediği cerenlerde çip ve GPS bulunuyor.

(elbistanın sesi) 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cebeloğlu, “Güvenliğin ve huzuru temininde muhtarlarımızın çok büyük katkısı var”
Cebeloğlu, “Güvenliğin ve huzuru temininde muhtarlarımızın...
Kbb uzmanı doç. Dr. Mustafa çelik sanko’da
Kbb uzmanı doç. Dr. Mustafa çelik sanko’da