Bugün

Obezite Sorun Değil Hastalıktır!

31 Mayıs 2019 - 22:40
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kahramanmaraşlı Kedi Terbiyecisi
Kahramanmaraşlı Kedi Terbiyecisi

Obezitenin günümüzde sağlık problemi olarak artmaya devam ettiğini belirten Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Yüzbalıoğlu, obezitenin bir sorun olarak görülmesinin yanlış olduğunu ifade ederek obezitenin sorun değil hastalık olduğunu söyledi.

Obezitenin şuan ülkemizde görülme oranının yüzde 6’lardan yüzde 36 civarına çıktığını dile getiren Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu, diyet ve obezite merkezleriyle obezitenin önüne geçilmeye çalışıldığını kaydetti. Yüzbaşıoğlu, “Hastalar, süreç içerisinde istenilen kiloyu veremez veya başarısız diyetler sonrasında cerrahi yönteme başvurma seçeneği her zaman için mümkündür. Cerrahinin yanında balon uygulaması veya botoks uygulaması günümüzde popüler hale geldi. Başarıları kısmen düşük olsa da cerrahi müdahale kadar iyi sonuç vermese de tercih edilen yöntemler arasında bahsi geçiyor” dedi.

Obezite cerrahisinin en kesin şekilde ve uzun dönemde iyi sonuçlar veren yöntem olarak karşılarına çıktığını vurgulayan Yüzbaşıoğlu, şöyle konuştu: “Obezite cerrahisi farklılık gösteriyor. Güncel tedavide diyabetin gerilemesi insülin kullanıyorsa ilaç kullanır düzeye, ilaç kullanıyorsa ilaç bırakma seviyesine gelen metabolik cerrahi adını verdiğimiz farklı seçenekler de mümkün. Birçok özel hastanede bu tedavi uygulanıyor. Devlette ise belli merkezlerde uygulanıyor, hastanemizde de metabolik cerrahi ve Obezite cerrahisi uygulanmakta, birçok özel merkezde yüksek maliyetlerle yapılırken; hastanemizde hastanın düşük bir katılım ödemesiyle bu işlem gerçekleştiriliyor. Obezite cerrahisi hastanın bu işleme hazır olmasını gerektiren bir süreç. Hem mental olarak hem de fizik olarak kişinin buna kendini hazırlaması gerekiyor. Bunun için Obezite merkezinde bir Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmesi, Pskiyatri tarafından değerlendirilmesi sonrasında obezite cerrahisine engel bir hastalığı yoksa, vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeyse cerrahi müdahale yapabiliyoruz.

“OBEZİTE BİR HASTALIKTIR VE TEDAVİ EDİLMESİ GEREKİR”

Obezite cerrahi sonrası hastanın bir takım kurallara mutlaka uyması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, şunları kaydetti: “Gazlı içecekler, şeker ve enerji değeri yüksek ürünleri tüketmemesi gerekiyor. İlk bir yıl içerisinde hasta ameliyatın getirdiği zorluktan dolayı kendisi tüketemiyor. Daha sonra da bu ürünlerden uzak kalmayı alışkanlık haline getirmesi doğru olur. Kurallara uyduğu sürece hastalarımız ömür boyu obezite sorunuyla bir daha karşılaşmıyor. Yapılan çalışmalara göre obezite cerrahisi geçiren ve obeziteden kurtulanlar, obezken karşısına çıkan kalp krizi geçirme riski veya inme, felç geçirme risklerinden tamamen kurtulmuş oluyor. Dolayısıyla obezite bir sorun değil hastalık olarak kabul edilmelidir. Obezite bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. İster cerrahi yöntemlerle isterse cerrahi dışındaki yöntemlerle mücadele edilmesi gerekiyor. Nasıl ki bir insan kansere yakalandığında öyle dolaşmıyorsa obeziteye yakalandığında da öyle dolaşmaması gerekir.”