Bugün

Kahramanmaraş Yenidünya Vakfı'ndan Dev Hizmet

28 Nisan 2021 - 18:13

Yenidünya Vakfı Kahramanmaraş Şube Başkanlığı, faaliyete başladığı 4 ay gibi bir süre içinde yüzlerce dezavantajlı çocuğa eğitim, sınavlara hazırlık ve Kuran kursu ile Ramazan ayı boyunca her gün bin kişinin iftarını evine gönderiyor.

Kahramanmaraş’ta 2020 yılının Aralık ayından itibaren hizmet vermeye başlayan Kahramanmaraş Yenidünya Vakfı Şube Başkanlığı, kentteki hayırsever iş adamlarının da desteği ile kısa sürede birbirinden hayırlı hizmetlere imza attı. İlk olarak 4 katlı güzel bir hizmet binası edinen vakıf, dezavantajlı ve durumu olmayan ailelerin çocuklarını hem sınavlara hazırlıyor, hem de hafızlık eğitimi veriyor. Bununla birlikte Ramazan ayı boyunca her bin kişinin iftarlığını evlerine ulaştıran vakıf, Ramazan Bayramı öncesi 3 bin çocuğa bayramlık hediye etmek için de kolları sıvadı.

Vakfın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yenidünya Vakfı Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Asım Demirdöğen, “Binamızın 3’üncü katında Kuran eğitimi vermek için dersliklerimiz var. 2. katında ise bölge’nin ve bulunduğumuz mahallenin vakfımız Kahramanmaraş’ın dezavantajlı olarak kabul edilen mahallelerin merkezi olması noktasında bir konum arz ediyor. Vakfımızın giriş katında büyük, güzel, mükellef bir aş evimiz mevcut. Şükür hayır sahipleri vakfımızı açtığımızın 2. ayında mutfağımızı aktif hale getirmemize vesile oldular. Ve bu sayede Ramazan ayı itibari ile günlük bin kişilik iftar yemeği ihtiyaç sahiplerine paketlenmiş bir şekilde ulaşıyor. Bu vesile ile ramazan boyunca toplam 20 bin kişilik iftar vermeyi planladık, şu ana kadar 11 bin kişilik iftarımız vakfımızın mutfağından çıktı, günlük bin kişiye iftar yemeği çıkıyor” dedi.

Eğitim imkânından mahrum çocuklara eğitim desteği, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı ve yetim çocukların ihtiyaçlarına cevap vermek istediklerini belirten Başkan Demirdöğen, şöyle konuştu: “Dolayısı ile vakfımızın 3. katında da bu mahallenin dezavantajlı çocuklarına eğitim veriyoruz. Sınavlara hazırlık, okullara takviye dersleri veriyoruz. Bu vesile ile şu anda Kuran Kursumuzda 220’tane talebemiz elhamdülillah hizmet görüyor. Bunun 45 tanesi Hafızlık eğitimi alıyor. Sınavlara hazırlık anlamında okullara yardımcı kurslarımızda ise 60 tane talebemiz var.”

Ramazan ayında yaklaşık 2 bin civarı gıda kolisini hayır sahiplerinin yardımı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydeden Başkan Ahmet Asım Demirdöğen, şu açıklamalarda bulundu: “Şehrimizde başta yetim aileler olmak üzere 2 bin aileye gıda paketi vakfımızın mensubu tarafından vakfımızın kendi servisi ile ulaşıyor. Bunun haricinde bir hayır sahibimizin doğrudan desteği ile 3 bin kişilik kıyafet yardımı, Ramazan ayı boyunca özellikle bayrama yakın bayramlık hediyesi anlamında 3 bin çocuk kıyafeti ihtiyaç sahiplerine ulaşacak bayram hediyemiz olacak. Bunların haricinde yaklaşık 250 tane çocuğumuza Bayram harçlığı, yetim aile çocuklarına özellikle bayram bütçesi hazırladık. Onu da bayram haftasından önce ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Yenidünya vakfı Kahramanmaraş’ta 4 aydır faaliyette olmasına rağmen kısa sürede bu şehrin kadirşinas, Allah rızası için hizmet etmek üzere heyecan duyan, vefalı halkı sayesinde bolca insana hizmet etmeye başladı. Başta eğitim, gençlik hizmetleri olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için sürati ile hizmet veriyor. Vakfımızın genel merkezi 1996 yılında kuruldu. Yaklaşık 25 yıllık hizmet süresi zarfında her geçen gün büyüyerek hem Kahramanmaraş’ta hem tüm Türkiye’de hizmetlerini etmek sureti ile faaliyet göstermektedir.”